کد خبر: ۶۵۴۹۴۳۸
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۳
توصیه به زوج‌های جوان؛

تطابق فرهنگی دو نفری که قرار است با هم ازدواج کنند یکی از موارد مهم و تاثیرگذار در ازدواج آنهاست، اینکه خانواده دو نفر تاچه حد از نظر فرهنگی به هم شبیه هستند و چقدر با هم تفاوت دارند.

زوجین چگونه با تفاوت‌های فرهنگی کنار بیایند؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛وقتی تصمیم گرفتید ازدواج کنید باید خودتان را برای هر شرایطی اماده کنید. درست است که در ازدواج با تحقیق کردن و صحبت‌های مکرر دو طرف و مشاوره تا حد زیادی شناخت بین طرفین حاصل می‌شود، اما باز هم این شناخت‌ها صد در صدی نخواهد بود و گاهی در طعم شیرین ازدواج تلخی‌هایی دیده می‌شود.

وقتی دو نفر ازدواج می‌کنند تلاش می‌کنند تا در خیلی مسائل باب دل یکدیگر رفتار کنند. در این میان کنار آمدن با فرهنگ خانواده همسر اهمیت زیادی دارد. طبیعی است که عضو جدید در هر خانواده باید پذیرفته شود، اما گاهی وجه اشتراک‌ها به حدی کم است که نه‌تن‌ها پذیرشی صورت نمی‌گیرد بلکه بحث و مشاجره و نارضایتی هم به وجود می‌آورد، اما چطور با رعایت اعتدال و داشتن مهارت‌های لازم می‌توانید این مسئله را به خوبی مدیریت کرده و از ایجاد مشکلات پیشگیری کنید.

تفاوت‌های فرهنگی چقدر مهم است؟

تطابق فرهنگی دو نفری که قرار است با هم ازدواج کنند یکی از موارد مهم و تاثیرگذار در ازدواج آنهاست، اینکه خانواده دو نفر تاچه حد از نظر فرهنگی به هم شبیه هستند و چقدر با هم تفاوت دارند. موارد زیادی از قبیل: آداب و رسوم، ارزش‌ها، نحوه برقراری ارتباط، باید و نباید‌ها وخط قرمز‌ها جزء فرهنگ یک خانواده محسوب می‌شوند.

داشتن تفاوت‌های فرهنگی در ازدواج دو نفر یکی از ملاک‌های مهمی است که نباید به سادگی از آن گذشت، چون تفاوت‌های جدی فرهنگی نشان‌دهنده نوع خاصی از تفکر و جهان‌بینی و وجود تفاوت در مجموعه هنجار‌ها و باید‌ها و نبایدهاست.

وجود تفاوت‌های زیاد در باور‌ها و عقاید فرد جدیدی که به‌عنوان عروس یا داماد وارد خانواده دیگری می‌شود در طولانی‌مدت باعث اختلاف نظر، بحث و مشاجره می‌شود و میزان رضایت متقابل را پایین می‌آورد.

فراموش نکنیم شخصیت هر فرد در محیط خانواده شکل می‌گیرد، بنابراین هر خانواده با توجه به زمینه‌های فرهنگی و تربیتی خود تاثیر متفاوتی روی فرزندان و در نتیجه چهارچوب شخصیتی آن‌ها می‌گذارد. محیط زندگی، قوم و قبیله، عقاید و باورها، آداب و رسوم و توقعات و انتظارات فرد، از مسائلی است که می‌تواند زندگی مشترک هر عروس و دامادی را با مشکل روبه رو کند.

ویژگی‌های فرهنگی در تمام مراحل اجرا و برگزاری مراسم ازدواج و آداب و رسوم مربوط به آن تاثیرگذار است؛ اما نقش آن در طول زندگی بیشتر نمایان می‌شود و اختلافات موجود هر روز بیش از پیش باعث درگیری و بحث در مورد مسائل مختلف زندگی می‌شود.

تفاوت در زمینه‌های فرهنگی بر اساس تحقیقات در ایران یکی از مهم‌ترین عوامل زمینه‌ساز در طلاق‌ها می‌باشد. ارزش‌های فردی و اجتماعی، آداب و رسوم، رفتار و سلوک و حتی آداب لباس پوشیدن و غذا خوردن زن و مرد می‌تواند زمینه‌های همدلی بیشتر را بین آن دو پدید آورد.

به همین جهت به ویژه در کشور گسترده ما که در قالب یک فرهنگ و جامعه واحد، از خرده فرهنگ‌های متعدد (ترک، کرد، عرب و لر و...) برخوردار است، توجه به این امر در مجموعه ملاک‌های ازدواج اهمیت خاصی دارد و همانطور که اشاره شد تفاوت در آن‌ها زمینه‌ساز اختلاف‌ها است.

تفاوت‌های فرهنگی که در میان زوج‌ها وجود دارد در دو سطح بروز پیدا می‌کند. یکی تفاوت‌هایی که میان خانواده‌ها وجود دارد و دیگری تفاوتی است که بین زوج‌ها از نظر فرهنگی دیده می‌شود.


بیشتر بخوانید:اصالت خانوادگی چقدر در ازدواج اهمیت دارد؟ تفاوت‌های فرهنگی میان خانواده زوج ها:

تفاوت فرهنگی میان خانواده‌ها به طرز تفکرات و آداب و رسوم گوناگون آن‌ها مربوط می‌شود. در اینگونه اختلافات اساساٌ خانواده در نوع برگزاری مراسم‌ها و نحوه‌ی برخورد‌ها و رفتار‌ها با یکدیگر اختلاف دارند که این موضوع هر چند ساده به نظر می‌رسد، اما همین اختلافات جزئی می‌تواند به رابطه یک زوج لطمه وارد کند و آن‌ها را تحت تأثیر این اختلافات قرار دهد.

جوانان باید قبل از ازدواج این اختلافات را نادیده نگیرند و به آن‌ها توجه داشته باشند و زوج‌هایی که در زندگی مشترک دارای این اختلافات هستند نباید اجازه دهند که دخالت‌های خانوادگی موجب تیره شدن رابطه آن‌ها گردد.

تفاوت فرهنگی میان زوج ها:

اما چیزی که بیش از هر چیز در زندگی مشترگ می‌تواند نگران کننده باشد تفاوت فرهنگی میان زوج‌ها است. این تفاوت مانع درک متقابل زوج‌ها از یکدیگر می‌شود. دو فرد را تصور کنید که علاقه‌های گوناگونی دارند، طرز لباس پوشیدن آن‌ها کاملاٌ با یکدیگر متفاوت است و حتی نوع تفکراتشان از جنس یکدیگر نیست اینگونه افراد به سختی می‌تواند به درک علایق و تفکرات یکدیگر برسند و همین عامل موجب از هم گسستگی رابطه‌ی آن‌ها خواهد شد.

مراحل سنجش تفاهم و تفاوت فرهنگی و داشتن ازدواجی موفق:

اگر شما با فردی آشنا شده اید که در خود احساس می‌کنید تفاوت فرهنگی میان شما و او وجود دارد، باید ببینید که چقدر امکان ایجاد تفاهم در این زمینه برای هر دو شما وجود دارد. اگر قبل از توافق با طرف مقابل، رابطه را رسمی کرده و وارد ازدواج شوید و مسائلی حل نشده باعث آزار شما شود، آن وقت مجبورید برای ارتباطاتی که دارید، متحمل هزینه شوید: هزینه‌های عاطفی، فشار روانی و تنش و چالش. با پیش فرض تغییر طرف مقابل نمی‌توان وارد زندگی مشترک شد. یادتان باشد توافق بر سر تفاوت‌های فرهنگی اگر از ابتدا حل نشود می‌تواند زمینه ساز مشکلات آتی شود.

در این موارد:

نظرات و دیدگاه خود و همسر آینده تان را بررسی کنید و ببینید که تفاوت‌ها در چه حدی است؟

ببینید که شما و یا او حاضر به پذیرش دیدگاه طرف مقابل هستید یا خیر؟ البته پذیرش به معنی آن نیست که عقیده خود را نادیده بگیرید، به ویژه عقایدی که هویت تان را نشانه می‌رود. تغییرات جزئی می‌تواند کمک کننده باشد و البته لازم است ایشان هم چنین دیدگاهی داشته باشند.

شما تا چه حد تمایل دارید به دیدگاه‌های همدیگر احترام بگذارید؟ در صورت تمایل به پذیرش (هم از سوی شما و هم از سوی همسر آینده تان) تا چه حد قادر به قبول کردن دیدگاه‌های او هستید؟ او تا چه میزان می‌تواند دیدگاه‌های شما را بپذیرد؟

مواردی را که با هم به توافق نمی‌رسید، چک کنید و ببینید تا چه حد برایتان اهمیت دارد؟ یعنی پذیرش دیدگاه طرف مقابل در این خصوص به همین صورتی که او مطرح می‌کند، برایتان قابل قبول است؟ می‌توانید از خواسته تان چشم بپوشید و تابع نظر و ارزش‌های او شوید، بدون آن که متحمل رنجی طولانی در زندگی تان شوید

گردآوری:تبیان

انتهای پیام/

اختلاف های غیر قابل نادیده گرفتن در ازدواج

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
مهناز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۰
عالی بود. من مدتی بود به این فکر بودم شاید اشتباه میکنم که با طائفه دیگه که با ما خیلی فرق دارند ازدواج نمیکنم. ولی با مطالب شما توجیه شدم که یا نباید با آنها ازدواج کنم یا باید خودم رو برای پذیرش کامل فرهنگ اونها که خیلی برام سخت هست و خیلی رفت و آمد و مهمانی زیاد دارند ، آماده کنم . ممنون از مطالب عالی تون تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
وقتی یه زن ومرری میخوان ازدواج کنن نبایدازهمون اول به هم دروغ بگن چون دروغ گفتن وگفتن حرفها ووعده وعیدهای دروغین باعث میشه که درزندگی اینده با مشکل مواجهه بشوند بعضی ازمردها صداقت نداشته وهمان اوایل نامزادی به دخترها وعدههای دروغ میدهند بعدوقتی ازدواج کردند به قولهایشان عمل نمیکنند که این باعث اختلاف دوطرف میگرددکه البته بیشترتقصیر مردهاس دروغ زیادی میگن امیدوارم ازهمان روزهای اول زندگی ب هم دروغ نگویند که بعد چوبشو هردوتاشون بخورند صداقت مهمترین چیزدر زندگیس که اگه توی زندگی نباشه منشا اختلافات است بعد هم محرم راز بودن دوطرف درزندگی بعد صبر درزندگی دربرابر مشکلات که بنظرمن توی خوشیها هم برای دونفرباشه یعنی اگه مشکلی پیش امدبرای دونفرباشه واگه خوشی پیش امد واسه دونفر شریک غمها وشریک شادیها واسه هم باشند خودخواه نباشند ومهربان باهم باشند وهزاران نکته اخلاقی دیگرک هرزن ومردی باید رعایت کنند تا امارطلاق بالا نره سردروغهاشون.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
سلام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
ازادی انتخاب باید همه داشته باشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
زنده باد خودم
مجرد
اینجوری نه کسیو اذیت کردم نه کسی منو اذیت میکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
خیلی جالب نبود
ع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
بسیار راه گشا وعالی بود این مطالب اما بعد از سی سال دانستن این مسایل چه فایده ای دترد وموجب دردمندی بیشتر هم می شود که زمانی که باید می دانستم ندانستم واکنون که بصره ویران شده سودی ندارد امیدوارم جوانها مواظب باشند وخود را در آتش نیندازند که تبعات آن جبران ناپذیر است وموجب تباهی دنیا وآخرت ونسل بعد از خود می گردد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
مطلب آموزنده ای بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
جامعه اسلام بایدپوشش مناسب داشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
جامعه اسلام بایدپوشش مناسب داشت
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
آرزوی خوشبختی برای همه جوانان دارم
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر