کد خبر: ۶۵۶۴۲۴۹
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۰

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: با توجه به اینکه برای هر ثبت فقط یک سهمیه وجود دارد، در سال ۲۰۲۱ میلادی ۱۰۰ پل تاریخی لرستان را ثبت جهانی خواهیم کرد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان؛ سید امین قاسمی گفت: با جدیت تمام به دنبال ثبت جهانی قلعه فلک الافلاک و دره خرم آباد نیز خواهیم بود.

لرستان با داشتن بیش از ۱۰۰ پل تاریخی به عنوان پایتخت پل‌های تاریخی ایران شناخته می‌شود؛ لرستان با موقعیت استراتژیک خود همواره در طول تاریخ به عنوان یکی از مهم‌ترین گذرگاه‌های شمال به جنوب کشور مطرح بوده است.

پل‌های گاومیشان، شاپوری، پل آجری، پلدختر، کلهر، کشکان و شکسته از جمله پل‌های تاریخی لرستان هستند که بیش از یکهزار و ۴۰۰ سال قدمت تاریخی دارند و از معماری و هنر و پل سازی منحصربه فرد برخوردارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستانت همچنین در خصوص مشکلات ایجاد شده توسط تور‌های گردشگری غیرمجاز در استان گفت: همه مردم باید با معرفی سودجویان زمینه برخورد قانونی با این افراد را فراهم کنند.

وی اظهار داشت: بزودی همه آژانس‌های گردشگری را ملزم به استفاده از راهنمایان دارای کارت می‌کنیم و تنها در صورت نبود یا کمبود این افراد از راهنمایان باتجربه، تایید شده و خوشنام استفاده خواهیم کرد.

قاسمی درخصوص کمبود راهنمای گردشگری کارت دار نیز گفت: برای رفع این مشکل آماده برگزاری دوره‌های آموزشی هستیم، اما تاکنون استقبال کننده قابل توجهی نداشته ایم.

وی با تاکید بر نقش کلیدی صنعت گردشگری در اقتصاد کشور‌ها اظهار داشت: حدود ۱۰ درصد جاذبه‌های گردشگری جهان در ایران قرار دارند، اما درآمد آن حتی به یک درصد از درآمد جهانی هم نمی‌رسد لذا توسعه زیرساخت‌ها یک سرمایه گذاری بسیار کلان برای کشور و آیندگان به شمار می‌رود.

رئیس هیات مدیره کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری کشور نیز در این نشست لرستان را سرزمینی بسیار مستعد با طبیعتی بکر، اما ناشناخته توصیف کرد و گفت: باید مشکلات گردشگری لرستان را آجر به آجر حل کنیم تا این بنا با بهترین شکل ممکن ساخته شود.

اویس کیانی به معضل تور‌های گردشگری غیر مجاز اشاره کرد و گفت: این مسئله مختص به یک منطقه خاص نیست و بیشتر استان‌ها با آن دست به گریبان هستند.

وی ادامه داد: برای حل این مشکل سازمان میراث فرهنگی کشور باید بازرس‌های ویژه‌ای را برای نظارت و جلوگیری از تور‌های غیرمجاز درنظر بگیرد که البته در برخی نقاط مانند شهرستان رشت که کانون این گونه ازتور‌ها بود این طرح با موفقیت اجرا شد.

کیانی به نامگذاری سال جاری و ارتباط آن با حوزه گردشگری اشاره کرد و اظهار داشت: حدود ۳۰۰ آموزشگاه تربیت کننده راهنمای گردشگری در کشور وجود دارد که تاکنون ۱۱ هزار راهنمای گردشگری را آموزش داده اند، اما تنها سه هزار نفر در این حوزه فعالیت دارند.

وی نیاز حوزه گردشگری کشور را افرادی با تسلط بر زبان‌های آلمانی فرانسوی و عربی دانست و گفت: فرد راهنما باید به سوی این گونه از نیاز‌ها حرکت کند.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/د

۱۰۰ پل تاریخی لرستان سال ۲۰۲۱ میلادی ثبت جهانی می‌شوند

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر