کد خبر: ۶۵۷۸۰۰۲
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۱

انتقال سند خودرو نیز مانند بسیاری دیگر از کارهای اداری و ثبتی نیاز به طی یک سری مراحل خاص دارد. جهت آشنایی بیشتر و بهتر با نحوه انتقال سند خودرو با باشگاه خبرنگاران جوان همراه باشید.

نحوه انتقال سند خودرو با طی چه مراحلی صورت می گیرد؟به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در جامعه امروزی با پیشرفت علم تکنولوژی، خودرو های زیادی در کشور ایران و در سراسر جهان تولید می شوند. به وضوح می توان گفت که در گذشته ترافیک چندانی در خیابان ها دیده نمی شد اما امروزه زمان بیشتر افراد در ترافیک ها تلف می شود. با افزایش روند تولید خودرو ها، طبیعی است که خرید و فروش آن ها نیز رواج پیدا کرده است، اما دیده می شود که برخی افراد وقتی خودروی جدیدی را از فرد دیگری خریداری می کنند در انتقال سند خودرو به مالکیت خود، تاخیر می کنند و به این مسئله کاملا بی اعتنا می باشند. این مورد امر بسیار مهمی می باشد و در حین خرید خودرو باید هم زمان انتقال سند خودرو را انجام داد زیرا بی اعتنایی در این موضوع سبب ایجاد مشکلات زیادی  هم برای خریدار و هم برای فروشنده می کند. افراد برای "انتقال سند خودرو" باید مراحلی را طی کنند، هم چنین شرایط زیادی دارد که اگر شما نیز در چنین شرایطی قرار گرفته اید و با شرایط آن آشنا نیستید توصیه می کنیم با ما همراه باشید و مطالب زیر را با دقت مطالعه نمایید.

برای انتقال سند خودرو چه مراحلی باید طی شود؟

در هر معامله ای نیاز است هر دو طرف یعنی هم خریدار و هم فروشنده قرار دادی را میان خود بنویسند و این قرار داد باید به امضای هر دو طرف برسد. در انتقال سند خودرو نیز در ابتدا باید این کار را انجام دهند. در محتوای این قرارداد باید مواردی را ذکر کنند که این موارد را در اختیار شما قرار می دهیم:

 • مشخصات کامل و جامع خودروی خریداری شده از جمله رنگ، مدل، دوگانه سوز بودن یودن یا فقط بنزینی بودن خودرو، وسایل موجود در خودرو و ... باید ذکر شود.
 • قیمت تمام شده خودرو که خریدار پرداخت می کند.
 • زمان تحویل دادن خودرو از طرف فروشنده به همراه مدارکی مانند ( بیمه شخص ثالث، کارت سوخت و ...)
 • زمان و نحوه تعویض پلاک خودرو
 • مسولیت و تکلیف فروشنده به مواردی مانند پرداخت بدهی ها و جریمه ها و عوارض سالانه شهرداری
 • تکلیف فروشنده بابت پرداخت مالیات
 • تعیین زمان برای حضور و مراجعه طرفین در دفتر خانه
 • دیگر مواردی که برای به پایان رساندن قرارداد نیاز است.

مراجعه به مراکز تعویض پلاک خودرو برای انتقال سند خودرو

مرحله بعدی برای انتقال سند خودرو، مراجعه کردن به مراکز تعویض پلاک می باشد. اصول اصلی در انتقال سند خودرو این است که قبل از مراجعه به دفاتر اسناد رسمی، هر دو طرف معامله یعنی خریدار و فروشنده باید در مراکز تعویض پلاک حاضر شوند و مستندات مربوط به اقدام پلاک قبلی و نصب پلاک جدید، برای خریدار را ارائه دهند.

در برخی موارد دیده شده است که خریدار یا فرشنده به دلایل مختلفی نتوانسته اند با هم در مرکز تعویض پلاک حضور داشته باشند. در این شرایط می توانند به دفتر خانه مراجعه کرده و اقدام به تنظیم وکالت نامه بکنند که فروشنده باید پس از تعویض پلاک خودرو دوباره به همراه خریدار برای تنظیم کردن سند قطعی خودرو به دفتر خانه مراجعه کند. علاوه بر این کار، می توان در دفتر خانه وکالتی به نام وکالت فروش خودرو تنظیم کرد که در این حالت نیازی به حضور فروشنده در دفتر خانه نیست، اما باید توجه کرد که هزینه تنظیم کردن این نوع وکالت از تعویض پلاک بیشتر است. بنابراین بهتر است از روش قبلی استفاده شود.

نحوه انتقال سند خودرو

مراجعه کردن به دفتر خانه برای انتقال سند خودرو

بعد از انجام تعویض پلاک خودرو، باید هر دو طرف معامله یعنی هم خریدار و هم فروشنده به دفتر خانه مراجعه کنند و سند قطعی خودرو را تنظیم کنند.  برای تنظیم کردن انتقال سند خودرو مدارکی باید آماده باشد. این مدارک عبارتند از:

 1. برگ سبز جدید یعنی شناسه خودرو و تاییدیه انتقال خودرو یعنی صادره در مرکز تعویض پلاک خودرو
 2. اصل مدارک شناسایی خریدار و فروشنده
 3. برگه کمپانی که به آن بنچاق قبلی نیز گفته می شود که به نام فروشنده است.
 4. بیمه نامه شخص ثالث
 5. کارت سوخت خودرو
 6. برگ مفاصا حساب پرداختی عوارض سالانه شهرداری

در خرید و فروش خودرو های وکالتی، باید دفتر خانه مهلت تعویض پلاک خودرو را در وکالت نامه ای تنظیم شده است درج کند.

نحوه انتقال سند خودرو

هزینه های ناشی از انتقال سند خودرو بر عهده کدام طرف می باشد؟

هزینه های ناشی از انتقال سند خودرو در دفتر خانه های تمام کشور برابر می شود زیرا آن ها را براساس جداول مالیاتی تنظیم می کنند. هزینه های انتقال سند خودرو شامل دو بخش است: هزینه حق الثبت و مالیات نقل و انتقال که مخصوص دولت می باشد و هزینه  حق التحریر که مخصوص دفترخانه می باشد. این هزینه ها برای هر خودرویی با مدل های متفاوت یکسان نمی باشد و برای هر خودرویی هزینه متفاوتی در نظر گرفته شده است. هزینه ای که برای دولت می باشد، از طرف فروشنده باید پرداخت شود اما هزینه ای که مخصوص دفتر خانه است بر عهده هر دو طرف می باشد، مگر در شرایطی که خریدار و فروشنده بر خلاف شرایط گفته شده توافق کرده باشند که در این صورت، این نظر محترم بوده و پرداخت ها بر این اساس صورت می گیرد.

به گفته برخی ازمسولین، حضور در دفتر خانه برای انجام امور مربوط به انتقال سند خودرو الزامی نیست و مراجعه به دفتر خانه حسنی ندارد و تنها سبب می شود هزینه هایی را هر دو طرف متحمل شوند، زیرا برگ سبز خودرو سند محسوب می شود و تمامی اطلاعات خودرو در اختیار پلیس می باشد.

نحوه انتقال سند خودرو

بسیاری از افراد که بعد از خرید و یا فروش خودروی خود  در انتقال سند خودرو تاخیر می کنند و به این مسئله بی اعتنا هستند، در آینده دچار مشکلات زیادی می شوند. پس توصیه می کنیم در این امر دقت کافی داشته باشید و در زمان مناسب حتما  اقدام به انتقال سند خودرو کنید. در ضمن فرقی نمی کند که خریدار باشید یا فروشنده، هر دو طرف معامله دچار این مشکلات می شوند. امیدواریم که با خواندن مطالب بالا با روش ها و مراحل آن بیشتر آشنا شدید و اهمیت این مسئله را درک کردید.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
آخه چقدر هزینه های انتقال خودرو زیاد شده راحت دو برابر و بعضی جاها 3 برابر شده هیچ صرف نمیکنه ماشین خریدن یا فروختن تو محضر مستقیم بریم تعویض پلاک کار رو یکسره کنیم و تمام ارزون تر میشه تا اینکه بریم محضر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
تو این شرایط اقتصادی دولت باید به فکر مردم باشه نه دفاتر اسناد رسمی سند خودرو رو نیرو انتظامی صادر میکنه پولش رو سردفتران اسناد رسمی . مطلبی نوشته شده بود مبنی بر درآمد 80 میلیونی درماه سردفتران در شهرهای بزرگ این مطلب درست اما دوست محترم باید مینوشت درآمد 80 میلیونی از نقل انتقال خودرو . به هرحال به دوستان توصیه اکید میشه که به دفاتر اسناد رسمی مراجعه نکنن و خریدار و فروشنده نهایت نیم ساعت وقت بزارن برن تعویض پلاک سند رو همونجا بنام بزنن و تمام
سورنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۷
اشتباه از خود مردمه وقتی نرن برای بنام زدن ماشین محضر دیگه همه عادت میکنن به این موضوع البته اطلاع رسانی هم واجبه که متاسفانه انجام نمیشه و در ضمن نمایندگان محترم مجلس و کمسیونها فکر کنم شما طرفدار اکثریت مردم نیستین طرفدار صنف پولدار جامعه که دفاتر اسناد رسمی هستن میباشید وگرنه حمایت میکردید از نیرو انتظامی که سند خودرو توسط امن ترین مرجع قانونی کشور انجام بشه نه یک عده آدم پولدار و مرفه بنام سردفتر .
اسماعیلی دفتر یار بازنشسته تهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۵
آیا میدانید هزینه های بنام زدن ماشین تو دفاتر اسناد رسمی سه برابر شده آیا میدانید نقل انتقال خودرو باید تو مراکز تعویض پلاک انجام بشه آیا میدانید در دفاتر اسناد رسمی ماهانه 80 تا 100 میلیون گاهی هم بیشتر هست آیا مرجع قانونی تر از پلیس تو کشور وجود داره آیا خبر دارید تو کشورهای مدرن دنیا تمام کارهای خودرو توسط پلیس و نهایتا مراکز شهرداری انجام میشه اونم با کمترین هزینه که اصلا به چشم نمیاد درآمد خالص یک سر دفتر از یک پزشک هم بیشتره تو ایران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
برای بنام زدن ماشین احتیاجی به رفتن دفاتر اسناد رسمی نیست خریدار و فروشنده میرن تعویض پلاک سند بنام خریدار صادر میشه و تمام . احتیاج نیست که بری پول رو بریزی به جیب دفاتر اسناد رسمی آیا معتبر تر از پلیس جای دیگه هست ؟
مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
سلام لطفا راهنمایم کنید .اگر ماشین در انحصار وراثت باشد ایا به جریمه های ماشین تخفیف میدهند ؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
سلام
از متن می توان نتیجه گرفت که هم برای تعویض پلاک هم برای تنظیم سند به نام خرید؛ نیاز به دو تا وکالت داریم.
درست است؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
خیر یک وکالت کافیه . البته پیشنهاد میشه وکالتی خرید و فروش انجام ندن . خریدار و فروشنده برن تعویض پلاک همونجا سند رو نیرو انتظامی بنام خریدار صادر میکنه
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر