کد خبر: ۶۵۸۳۸۶۵
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۸

تفاوت پایه سنوات با سنوات پایان کار در این است که، در پایه سنوات از طریق مصوبات شورای عالی کار که هرساله مبلغ آن تعیین می شود، مشخص می شود.

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در بسیاری از موارد مفهوم برخی از اصطلاحات را به درستی نمی دانیم.

حق سنوات و واژه سنوات شاید برای بسیاری از کارگران و افراد جامعه مفهومی مبهم داشته باشد. تفاوت پایه سنوات با سنوات پایان کار در این است که مبلغ پایه سنوات هر ساله از طریق مصوبات شورای عالی کار  تعیین می شود.

به طور مثال، برای سال 97 روزانه 1700 تومان و ماهیانه 51 هزار تومان پایه سنوات تعیین شده است. این پایه سنوات به افرادی تعلق می گیرد که  یک سال یا بیشتر سابقه فعالیت در مجموعه یا شرکت را دارند.

پایه سنوات در کل یک مفهوم ترمیمی را دارد که در قبال مزد و حمایت از افرادی که سوابق بالایی را در مجموعه ها دارند، پرداخت می شود.

سنوات پایان کار

سنوات پایان کار که به عنوان مزایای پایان کار می شناسیم، مفهومی مخالف با پایه سنوات دارد یعنی روزانه از طرف شورای عالی کار در نظر گرفته نمی شود بلکه در ماده 24 قانون کار این موضوع تصریح شده است.

کارگران در زمانی که قصد قطع همکاری را دارند، به نسبت آخرین حقوق دریافتی از کارفرما به ازای هرسال کارکرد، یک ماه حقوق بعنوان سنوات پایان کار یا همان مزایای کار را دریافت می کنند.

گفتنی است که اگر سابقه کار از یک سال هم کمتر بود، تناسب بسته می شود. پرداخت سنوات پایان کار موضوعی الزامی است و نیازی به پر کردن سقف یک ساله نیست.

انتهای پیام/

 

سنوات به چه معناست؟

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر