کد خبر: ۶۵۸۵۶۵۳
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۱

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی گفت: ۶۰۰ روستای جنوب سیستان و بلوچستان در همجواری با آب‌های آزاد اقیانوس هند با مشکل کم آبی مواجه هستند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان، عبدالغفور ایران نژاد  نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مشکل کم آبی در ۴۰۰ روستای شهرستان چابهار به یک معضل بزرگ تبدیل شده است .

ایران نژاد بیان کرد: رسیدگی به حل مشکلات مردم حوزه انتخابیه چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند ضروری است و باید هر سریعتر برای لایروبی چاهها، حفر چاه جدید، کف شکنی و افزایش اعتبارات آبرسانی سیار توجه ویژه شود.

وی گفت: در برخی از روستا‌ها نزاع و درگیری بر سر تقسیم آب وجود دارد و بار‌ها کشاورزان و مردم روستایی برای رسیدن به آب با مشکلات فراوانی مواجه هستند.

وی با اشاره به توزیع ۱۵ لیتر آب در شبانه روز در روستا‌های جنوب سیستان و بلوچستان بیان کرد: در صد‌ها روستا حتی همین ۱۵ لیتر سهمیه هم توزیع نمی‌شود و مردم هر تانکر آب را بیش از ۱۰۰ هزار تومان خریداری می‌کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: راهکار‌های مختلفی برای گذر از مشکل کم آبی وجود دارد و باید هر چه سریعتر بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام آبرسانی شهرستان‌های چابهار، کنارک، قصرقند و نیکشهر اختصاص یابد.

ایران نژاد تکمیل طرح ۱۰۰ هزار هکتاری آبیاری تحت فشار در جنوب سیستان و بلوچستان، اختصاص ۲۰۰ تانکر جدید برای تقویت ناوگان آبرسانی سیار، اختصاص حدود ۳۰۰ کیلومتر لوله برای مهار آب چشمه‌ها و کف شکنی، لایروبی و حفر بیش از ۱۳۰ چاه آب آشامیدنی را خواستار شد.

وی بر ساخت آب شیرین کن با ظرفیت بیش از یک میلیون مترمکعب در پنج نقطه ساحلی از زرآباد کنارک تا گواتر و پسابندر چابهار تاکید و افزود: با انجام این کار علاوه بر حل مشکلات آب آشامیدنی روستا‌ها و شهر‌های چابهار، نیکشهر، قصرقند و کنارک، آب مورد نیاز کشاورزی و طرح‌های صنعتی نیز تامین می‌شود.

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی گفت: برحسب وظیفه پیگیری‌های زیادی برای حل مشکلات بی آبی شهرستان‌های یاد شده انجام داده ام که امیدواریم با اختصاص اعتبارات بخشی از این مشکلات مرتفع شود.

ایران نژاد با بیان اینکه جنوب سیستان و بلوچستان از نظر زیرساخت‌های راه، طرح هادی، آموزش، بهداشت، برق در محرومیت شدید بسر می‌برد، خاطرنشان کرد: بیشترین نامه‌ها و تماس‌های ۲ سال اخیر مردم حوزه انتخابیه چابهار در مورد حل مشکلات آب و بهره مندی از امکانات اولیه نظیر آسفالت راه، پزشک و تجهیزات پزشکی، طرح هادی، فضای آموزشی و برق بوده است.

انتهای پیام/ع

مشکل کم آبی درسیستان وبلوچستان 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر