کد خبر: ۶۵۸۵۸۵۸
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۹

رئیس اداره هواشناسی گلپایگان گفت:در اردیبهشت سال گذشته ۳۸.۳ میلی متر بارش داشتیم، در چهار سال گذشته بارش در خردادماه ثبت نشده است و امسال نسبت به این مدت چهارساله بارش به ثبت رسیده است.

 به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،سید مهدی حسینی امروز در نشست خبری با خبرنگاران با ارائه گزارشی در راستای وضعیت بارندگی این شهرستان و دیگر موضوعات مرتبط با هواشناسی منطقه اظهار کرد: در بازه زمانی ۹ ماهه سال زراعی در سه ماهه نخست آن، بارندگی آنچنانی در شهرستان نداشتیم و در سه ماهه دوم (زمستان) به میزان ۴۰.۲ میلی متر بارندگی شد که نسبت به سال های گذشته و میانگین بلندمدت کاهش زیادی داشت.

وی افزود: در فصل بهار ۹۷ طبق پیش بینی های بلند مدت بارش های خوبی در ماه های فروردین و اردیبهشت نازل شد که این بارش طی اردیبهشت ماه قابل توجه بود بطوریکه از میانگین نرمال و بلند مدت میزان این بارش بیشتر بود.

رئیس اداره هواشناسی گلپایگان بیان داشت: طی فروردین ماه سال جاری میزان بارش در شهرستان به مقدار ۴۰.۴ میلی متر، در اردیبهشت ماه ۱۱۲ میلی‌متر و در خرداد ماه ۱۲.۴  دهم میلی متر بوده است.

وی گفت: جمع بارش در بهار سال ۹۷ به میزان  ۱۶۴.۸ دهم میلیمتر رسید که با مقدار ۴۰.۲ میلی متر اول سال زراعی جاری این بارش ها به مقدار ۲۰۵ میلی متر شده است.

رئیس اداره هواشناسی گلپایگان با اشاره به اینکه بارش ۱۶۴.۸ میلی متر طی فصل بهار سال جاری در شهرستان گلپایگان نسبت به میانگین بلندمدت با ۸۰.۱ میلی متر به میزان ۲۰۵.۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد، افزود: همچنین این میزان بارش نسبت به سه ماهه اول سال ۹۶ بهار سال گذشته که ۹۲.۸ میلی متر بود، به مقدار ۱۷۷.۶ میلی متر افزایش داشت.

وی تأکید کرد: میانگین بارش فصل بهار طی یک دوره ۱۰ ساله در شهرستان گلپایگان به مقدار ۸۰.۱ میلی متر بوده و با توجه به این که اکنون طی سال جاری در فصل بهار بارندگی ۱۶۴.۸ میلی متر رسید افزایش آن به مقدار ۲۰۵.۷ میلی متر است و نسبت به بهارسال ۹۶ به مقدار ۷۲ میلی متر بارش بیشتر دریافت کردیم که برابر با ۱۷۷.۶ درصد افزایش خواهد بود.

حسینی تصریح کرد: طبق بررسی آمار، بارش اردیبهشت سال جاری در یک دوره ۱۵ ساله افزایش چشم گیری داشته است اما فروردین تغییر نداشته است، گفت: در اردیبهشت سال گذشته ۳۸.۳ میلی متر بارش داشتیم، در چهار سال گذشته بارش در خردادماه ثبت نشده است و امسال نسبت به این مدت چهارساله بارش به ثبت رسیده است.

وی افزود: بارندگی سال زراعی جاری ۲۰۵ میلی متر است که این میزان بارندگی در سال گذشته ۳۴۴.۵ میلی متر بوده است که نسبت به بلند مدت ۷۸ درصد دریافت و ۲۲ درصد کاهش داشتیم و نسبت به سال زراعی گذشته ۶۰ درصد دریافت و ۴۰ درصد کاهش داشتیم.

رئیس اداره هواشناسی گلپایگان بیان کرد: در سال زراعی جاری شرایط جوی تقریبا با استقرار سامانه پرفشار پایدار است و گاهی با وزش باد شدید و غبار محلی روبرو هستیم و در مورد دما هم در تابستان سال جاری نسبت به نرمال حدود یک درجه از وضعیت نرمال بالاتر خواهیم بود و نسبت به سال گذشته حداکثر دما یک تا دو درجه کاهش پیدا می کند.

وی با بیان اینکه حداکثر دمای شهرستان در سال ۹۷ به میزان ۳۶.۲ دهم بود در حالی که دمای تابستان سال گذشته ۳۷.۶ دهم بوده است یعنی ۱.۴ دهم کاهش دما نسبت به سال گذشته داریم، ادامه داد: اوج دما در تیر و مرداد و بین ۳۶ و ۳۷ درجه است.

حسینی در پایان با توجه به کاهش بارندگی ها از مردم درخواست کرد در مصرف آب در سطح شهرستان نهایت صرفه جوئی انجام  شود و افزود: در بخش کشاورزی که بیشترین مصرف آب وجود دارد کشاورزان روش های آبیاری تحت فشار و مدرن را جایگزین غرقابی کنند، لذا با توجه به وضعیت شهرستان و کاهش بارندگی ها در دو سال اخیر در مقایسه با سطح کشور که نشان می دهد بارش دراستان اصفهان با مقدار ۲۶.۸ دهم در تراز منفی است، نسبت به استفاده بهینه در مصرف آب همراهی و همکاری کنند.

 

انتهای پیام/ 

 

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر