کد خبر: ۶۵۸۶۶۲۸
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۵

اولین دایره المعارف فرهنگ نامه آواز ایرانی با نام نهفت توسط یک استاد موسیقی ارسبارانی آماده چاپ شد.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛ میر عبداله وطن دوست از اساتید با سابقه موسیقی سنتی و ایرانی گفت: دایره المعارف فرهنگ نامه آواز ایرانی اولین دایره المعارف جامع و فاخر در حوزه موسیقی و آواز ایرانی است که به جهت محتوای بدیع و اختصاصی در نوع خود بی نظیر است.

وی گفت: این کتاب در ۱۵۰۰ صفحه در قالب ۱۳ فصل شامل ۷ دستگاه، ۵ آواز و کرد بیات به زیور طبع آراسته شده است.

این استاد موسیقی ایرانی گفت: این دایره المعارف تنها مرجعی مستند و مطمئن برای بهره مندی هنرمندان بوده که برای غنای آن از ۲۵۰ کتاب و مطالب و نظرات بیش از ۴۰ استاد مبرز در سطح ملی و بین المللی استفاده شده است.

وطن دوست افزود: در قسمتی دیگر این کتاب بیش از ۲۰۰ تصویر اختصاصی ناب از هنرمندان موسیقی ایران برای اولین بار منتشر می‌شود و در قسمت پیوست نیز مکاتب آوازی ایران شامل اصفهان، تهران، تبریز و مکتب تعزیه از زمان قاجار تا الان توسط اساتید تشریح شده است.

وی یادآور شد: این اثر علاوه بر مجموعه ۱۵۰۰ صفحه ای، سه دی وی دی شامل بیش از ۱۳ هزار شعر منتخب با اسامی گوشه، دستگاه، مایه‌ها و ۶۲۳۴ فایل صوتی از خوانندگان آواز ایرانی در دسترس قرار می‌دهد.

وطندوست به برخی مزایای این دایره المعارف نیز اشاره کرد و افزود: در این کتاب می‌توان در کمترین زمان ممکن اشعار، دستگاه ها، گوشه، تصنیف دسترسی پیدا کرد و از دیگر محاسن آن اینکه، اکثر خوانندگان آواز را در کنار هم آورده و تشخیص آثارآن‌ها را آسانتر کرده است و می‌توان آثار موسیقی دو قرن گذشته را با هم مقایسه کرد و به تجزیه تحلیل آن‌ها پرداخت. 

 

انتهای پیام/ش

انتشار  بیش از ۲۰۰ تصویر اختصاصی ناب از هنرمندان موسیقی ایران درکتاب دایرالمعارف

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر