کد خبر: ۶۵۸۶۸۸۵
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۴
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور مطرح کرد؛

اسماعیل نجار گفت: برای کاهش اثرات ناشی از سوانح، جلب مشارکت اصحاب رسانه و استفاده موثرتر از شبکه های اجتماعی مدنظر قرار گیرد.

استفاده موثرتر از شبکه های اجتماعی در آگاهی رسانی عمومیبه گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اسماعیل نجار در اجلاس وزرای کشورهای آسیایی برای کاهش خطرپذیری حوادث در کشور مغولستان گفت: اغلب کشورهای آسیایی کشورهایی کمتر توسعه یافته و یا در حال توسعه هستند و آثار نامطلوب سوانح به نحو فزاینده ای جان انسان ها و دستاوردهای توسعه ای آنها را مورد تهدید قرار داده و عاملی موثر در تعمیق فقر است لذا یافتن ابزارها و مکانیزیسم های جدید برای کاهش آثار تبعات حوادث بیش از پیش اجتناب ناپذیر شده است.

وی ادامه داد: در همین راستا چارچوب سندای به عنوان یک تجربه جهانی فرصت مناسبی برای هم اندیشی و به اشتراک گذاشتن تجربیات فراهم آورده است و جمهوری اسلامی ایران با اعتقاد به تأثیر همکاری های بین المللی و اثر بخشی مثبت اجرای چارچوب سندای دبیرخانه مجمع ملی کاهش خطرپذیری سوانح را با اصلاح و تغییرات جدی در ساختار نسبت به دبیرخانه چارچوب اقدام هیوگو ایجاد نموده و بستری جهت تشریک مساعی کلیه دست اندرکاران حوادث کشور فراهم نموده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در طول 2 دهه گذشته خسارات و تلفات زیادی به واسطه رخداد زلزله، سیل، خشکسالی های طولانی مدت، پدیده ریزگردها و سایر مخاطرات طبیعی تجربه نموده است. خشکسالی و پدیده نوظهور ریزگردها حدود یک دهه است که به دلیل مشکلاتی همچون کمبود منابع آب در منطقه و کاهش حق آبه های مرزی تشدید گردیده است و استمرار این پدیده خسارات جبران ناپذیری را در بخش های فعال اقتصادی بخصوص در حوزه کشاورزی، مهاجرت و سلامت به مردم تحمیل نموده و لازم است در یک اقدام منطقه ای با همکاری و هماهنگی کشورهای درگیر، راه حل های لازم چاره اندیشی شود.

نجار با اشاره به زلزله کرمانشاه که سال گذشته رخ داد گفت: این زلزله به بزرگی 7.3 ریشتر در هنگام شب در استان کرمانشاه در نزدیکی مرز ایران و عراق رخ داد که با اقدامات صورت گرفته در جمهوری اسلامی ایران در زمینه بازسازی و مقاومسازی اماکن مسکونی شهری و روستایی علی رغم عمق کم زلزله، وسعت زیاد مناطق آسیب دیده و افراد تحت تأثیر با اینکه متاسفانه تعداد 620 نفر از شهروندان کشورمان کشته شدند اما نسبت به حوادث مشابه از جمله زلزله بم که بیش از 30 هزار کشته برجای گذاشت تلفات به مراتب کاهش یافت و در این حادثه 90 هزار واحد مسکونی آسیب ، 7.817 نفر زخمی شدند.

وی افزود: از جمله نکات مثبت مدیریت این حادثه برقراری اکثر شریان های حیاتی در کمتر از 24 ساعت، اسکان اضطراری مردم در کمتر از 2 روز بود. اقدامات صورت گرفته توسط دولت برای مدیریت شرایط اضطراری و ارائه خدمات مورد نیاز به حادثه دیدگان نشان از پیشرفت قابل توجه کشور در عملیات جستجو، نجات و امدادرسانی دارد.

نجار از دیگر ویژگی های این حادثه را مشارکت رسانه ها و چهره های شناخنه شده اجتماعی، فرهنگی و هنری جامعه برای کمک به دولت در زمینه تامین نیازهای اساسی آسیب دیدگان زلزله دانست که صحنه های با شکوهی از حس انساندوستی و کمک به همنوع را خلق نمود.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه تجربیات و درس آموخته های قابل تامل در زلزله کرمانشاه باید بطور جدی در دستور کار دستگاههای ذیربط قرار گیرد، افزود: اهمیت توجه به پیش لرزه ها بعنوان هشدار احتمالی زلزله های بزرگتر آتی، اهمیت تکمیل ایستگاه های لرزه نگاری و شتابنگاری،توجه به مقوله مهم بازسازی و مقاوم سازی مستحدثات درمانی و خدماتی،عدم توجه به ساختگاه و اثر خاک نرم و سست، ضرورت نظارت بر اجرای ساختمان ها و اهمیت کنترل کیفیت بتن و توجه به استحکام دیوارهای جانبی و حائل و اجزاء غیرسازه ای، توجه جدی به مقاوم سازی شبکه های زیر ساختی کشور و توجه جدی به طرح های مناسب اسکان موقت است.

نجار به برخی از مهمترین پیشنهادات ایران برای درج در بیانیه پایانی اشاره کرد و گفت: سرمایه گذاری در تحقیقات و مطالعات علمی و کاربردی و تکنولوژیکی در جهت شناخت و ظرفیت سازی در کاهش خطرپذیری حوادث؛ در این راستا لازم است کلیه کشورها، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی بخصوص کشورهای توسعه یافته در راستای تامین منابع مالی، دانش و تجهیزات مورد نیاز برای کاهش خطرپذیری سوانح و اشتراک گذاری آن همکاری نمایند.

وی ادامه داد: دسترسی آزاد به اطلاعات، تجهیزات و فناوری‌های پیشرفته در کاهش خطرپذیری حوادث؛ این دسترسی باید آسان، سریع و خالی از تبعیض باشد تا در اقدامات مربوط به کاهش خسارات و تلفات حوادث ملحوظ شود.همچنین پرهیز از نگاه سیاسی و ملاحظات قومی و نژادی از جمله تحریمها در تامین اطلاعات، امکانات و فناوریهای مورد نیاز مدیریت حوادث دیده شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: توسعه همکاری‌های منطقه‌ای در پیشگیری و کاهش اثرات ناشی از سوانح؛ بنا به اشتراکات جغرافیایی، اجتماعی و اقتصادی کشورها، استفاده از تجارب موفق و ظرفیت های مشترک اهمیت زیادی در ارتقا ظرفیت ها و دانش مدیریت بحران در کشورها دارد. لذا به نظر می‌رسد در تقسیم بندی های انجام شده باید در دفاتر منطقه ای راهبرد بین المللی کاهش بلایای سازمان ملل متحد تغییر یا باز تعریف ساختار با توجه به اشتراکات مذکور انجام شده و جلب مشارکت بیشتر اصحاب رسانه و استفاده موثرتر از شبکه های اجتماعی در آگاهی رسانی عمومی مدنظر قرار گیرد.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر