کد خبر: ۶۵۸۹۱۳۷
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۰

دو رکورد کم نظیر مهندسی برای حل مشکل آب جنوب و جنوب غرب خوزستان با کار و تلاش شبانه روزی متخصصان کشورمان به ثبت رسید.

ثبت ۲ رکورد کم نظیر مهندسی به عشق مردم خوزستان/کار شبانه روزی در دمای بالای ۵۰ درجهبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ "فاز دوم طرح آبرسانی غدیر قبل از پایان سال 97 تکمیل می‌شود" این عبارتی بود که معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان ششم خردادماه سال جاری در جمع خبرنگاران بیان کرد.

در نیمه دوم خردادماه با نفوذ آب شور دریا به رودخانه بهمنشیر، آب شرب آبادان که از این رودخانه تأمین می شد؛ به قدری شور شد که حتی برای استفاده در شست و شو نیز مناسب نبود.

بیست و نهم خردادماه، اداره آبفای آبادان با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: "با توجه به اینکه شوری رودخانه بهمنشیر به حد آب دریا رسیده و برداشت آب از این رودخانه متوقف شده و با توجه به افت فشار آب ، ناچار به سهمیه بندی آب برای شهروندان آبادان هستیم."


بیشتر بخوانید: بهره برداری از خط دوم پروژه آبرسانی غدیر ۲ روز زودتر از موعد مقرر     


در این اطلاعیه تأکید شد: "تا پایان تیر جاری که خط دوم آبرسانی غدیر کامل می شود، ناچار به سهمیه بندی آب شرب در مناطق مختلف آبادان هستیم."

به عبارتی، زمان تکمیل طرح آبرسانی غدیر 2 از پایان سال 97 به پایان تیرماه رسید و کار و تلاش برای تکمیل این طرح، شبانه روزی شد.

هفته اول تیرماه، خط لوله آب غدیر 1 دچار شکستگی شد و علاوه بر آبادان، شهر خرمشهر نیز با مشکل در تأمین آب شرب مواجه شد. نوبت بندی آب از آبادان به خرمشهر نیز کشیده شد و زحمتی که مردم ایستاده در ساعات گرم روز در صف های طولانی تهیه آب شرب متقبل می شدند، مسئولان را بر آن داشت تا به موازات ترمیم خط لوله شکسته شده غدیر 1، تکمیل و بهره برداری از طرح آبرسانی غدیر 2 را نیز به جای پایان تیرماه، به 15 تیرماه موکول کنند؛ از اینرو تعداد اکیپ های عملیاتی در سه شیفت کاری بیشتر شد و در نهایت، ساعات پایانی شب سیزدهم تیرماه، بهره‌برداری آزمایشی از خط دوم آبرسانی غدیر برای تامین آب شرب 3 شهر آبادان، خرمشهر و شادگان در استان خوزستان آغاز شد و از بامداد چهاردهم تیرماه، تامین 100 درصدی آب شرب آبادان و خرمشهر از سد کرخه صورت گرفت.

با تکمیل طرح آبرسانی غدیر 2 تا نیمه تیرماه، حجم کاری که به طور معمول بیش از 2 سال و نیم به طور می انجامید، در 12 ماه تکمیل شد، به طوری در این مدت قریب به 95 کیلومتر خط لوله با قطر 2000 میلیمتر توسط متخصصان کشورمان اجرا شد.

رضا اردکانیان وزیر نیروی کشورمان اجرای طرح غدیر 2 به مدت یک‌سال را کار کم‌نظیری در کشور برشمرد و افزود: این مدت یک رکورد مهندسی است که در خوزستان به اجرا رسید.

اردکانیان با اشاره به احداث بند خاکی مارد جهت کنترل شوری آب، عنوان کرد: زمان مورد نیاز این طرح در حالت عادی حدود 6 ماه است اما توانستیم در مدت زمان 47 روز آن را در خوزستان احداث کنیم. احداث این بند یک کار بسیار ارزشمند بود که اجرایی شد.

طرح احداث بندخاکی مارد که مورد اشاره وزیر نیرو بود، به موازات تکمیل پروژه آبرسانی غدیر 2 اجرایی شد. به‌منظور کنترل جریانات جزر و مدی و جلوگیری از نفوذ آب شور خلیج فارس به رودخانه کارون، اجرای بند خاکی به‌روی رودخانه کارون و در دهانه بهمنشیر به‌همت جهادگران قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) انجام شد که بهبود کیفیت و کمیت آب آبادان و خرمشهر را در پی داشت.

با ایجاد این طرح که شامل احداث سد و سرریز و قفل کشتیرانی به‌روی رودخانه کارون در پایین‌دست ورودی کانال مارد است، کمبود آب شرب آبادان و خرمشهر از طریق ایستگاه پمپاژ و کانال مارد آبادان بهبود یافت.

برای اجرای این بند، 42 هزار مترمکعب مصالح سنگی و 6055 مترمکعب مصالح خاکی مورد نیاز بود که مصالح سنگی این پروژه از فاصله 300کیلومتری تأمین شد. طبق قرارداد، زمان اجرای این پروژه پنج‌ماهه بود که بنا بر اضطرار و شرایط ناگوار آب منطقه، این پروژه به‌صورت شبانه‌روزی و در مدت 47 روز انجام شد.

از اینرو دو رکورد کم نظیر مهندسی برای حل مشکل آب جنوب و جنوب غرب خوزستان با کار و تلاش شبانه روزی متخصصان کشورمان به ثبت رسید که اجرای طرح غدیر 2 در 12 ماه به جای 2 سال و نیم و اجرای بند خاکی مارد در زمانی 47 روزه به جای 5 یا 6 ماه بود.

در تمام مدت قریب به یک ماه کار شبانه روزی برای اجرای این طرح ها، دمای بیش از 50 درجه میانه روز و یا تاریکی میانه شب نتوانست مانعی برای فعالیت متخصصان کشورمان شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ثبت ۲ رکورد کم نظیر مهندسی به عشق مردم خوزستان

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر