کد خبر: ۶۵۹۴۴۰۹
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۲
در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

اروجی گفت: تراز دلاری صنعت گردشگری ایران درسال 96 منفی است و ایران تا این لحظه 45 درصد از سند چشم انداز عقب مانده است.

فامیل‌های دور در آمار گردشگری ایران!/ مسافران چقدر ارز از کشور خارج می کنند؟اردشیر اروجی عضو شورای بین المللی بنا ها و محوطه های تاریخی و کارشناس ارشد برنامه ریزی فرهنگی و گردشگری ،در گفت‌وگو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره صنعت گردشگری، اظهار کرد: گردشگری را می توان یک صنعت به شمار آورد به دلیل این که با صنایع گوناگون از جمله هتلداری، دفاتر خدمات گردشگری و بنگاه های اقتصادی در ارتباط است.

وی ادامه داد: این صنعت نسبت به صنایع دیگر اشتغال زایی بیشتری دارد چرا که با سرمایه گذاری کمتر، اشتغال زایی بیشتری ایجاد می کند علاوه بر این به دلیل ارز آوری، درآمدزاست و موجب صادرات نامرئی می شود به این معنا که در ازای صادرات کالا به گردشگران خدمات ارائه می شود و از این طریق درآمد ارزی کسب می شود.

اروجی گردشگری را به سه دسته، داخلی، خارجی و ورودی تقسیم کرد و تشریح کرد: طبق گزارش مرکز آمار ایران حدود 65 تا 70 درصد گردشگری داخلی، فامیلی است و تنها حدود 4 تا 5 درصد افراد در هتل اقامت می کنند که این امر مانع چرخه هتلداری می شود علاوه بر این تنها 55 تا 65 درصد سفر گردشگران داخلی با وسیله نقلیه شخصی است بنابراین آنان پول های خود را در بنگاه های مرتبط با این صنعت خرج نمی کنند و این امر گردشگری داخلی ایران را از چرخه صنعت گردشگری خارج می کند.

وی یکی از محاسن صنعت گردشگری را توزیع ثروت برشمرد و افزود: گردشگران پول هایشان را در نقاط مختلف از جمله مناطق محروم هزینه می کنند و شرایط مطلوبی را برای توسعه این مناطق مهیا می کنند.

عضو شورای بین المللی بنا ها و محوطه های تاریخی با اشاره بر آمار به دست آمده از سال 96 بیان کرد: ایران تا این لحظه 45 درصد از سند چشم انداز صنعت گردشگری عقب اُفتاده است اما اگر این صنعت طبق سند پیش رود، ما باید در سال 1404 که پایان سند چشم انداز است به حدود 25  میلیارد دلار ارز آوری از گردشگری دست یابیم.

وی گفت:با توجه به آمار سازمان میراث فرهنگی، 10 کشور عراق، جمهوری آذربایجان، افغانستان، ترکیه ، پاکستان، ترکمنستان، بحرین، کویت، هندوستان وچین بترتیب رتبه اول ورود به ایران در سال96 را به خود اختصاص داده اند.همچنین 10 کشور  عراق، ترکیه، امارات، جمهوری آذربایجان، آلمان، گرجستان، ارمنستان، قطر، افغانستان، چین ؛بترتیب رتبه اول مقصد ایرانیان بوده اند.

اروجی تراز گردشگری ایران را منفی اعلام کرد و گفت: سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری، آمار گردشگران ورودی سال 96 را 5 میلیون و 100 هزار نفر اعلام کرده است در حالیکه 10 میلیون و 500هزار نفر گردشگر خروجی داشته ایم.

عضو شورای بین المللی بنا ها و محوطه های تاریخی در تشریح درآمد ورودی گردشگران به ایران تصریح کرد: طبق آمار سازمان جهانی گردشگری، به طور میانگین سهم هر گردشگر در خاورمیانه 800 دلار  است که با احتساب حدود 5 میلیون گردشگر ورودی که برای هرکدام به طور متوسط 800 دلار در نظر گرفته شده است، حدود 4 میلیارد دلار درآمد ارز عاید کشور شده است این در حالی است که میزان خروج ارز به طور میانگین توسط هر گردشگر ایرانی 1000 دلار است بنابراین میزان ارز خروجی 10 میلیارد دلار است.

اروجی تراز دلاری صنعت گردشگری در سال96  را منفی برشمرد و تاکید کرد: با توجه به خروج  10 میلیارد دلار ارز  و در مقابل آن ورود حدود 4 میلیارد دلار ارز به کشور، تراز صنعت گردشگری ما منفی  6میلیارد دلار است.

وی با اشاره به رتبه پنجم وسوم جهانی ایران بترتیب در بخش صنایع دستی و آثار تاریخی و فرهنگی تشریح کرد: با این شرایط ایران باید در زمینه جذب گردشگر از جایگاه بالایی برخوردار باشد اما به علت ضعف مدیریت در بخش گردشگری ،سال گذشته حدود 2.5 میلیون ایرانی به ترکیه سفر کردند و چرخه اشتغال زایی و درآمد زایی را در این کشور به حرکت درآوردند.

کارشناس ارشد برنامه ریزی فرهنگی و گردشگری صنعت گردشگری را عامل تاثیرگذاری بر مناطق محروم و جوامع محلی برشمرد و مطرح کرد:با جذب گردشگران و استفاده ازخانه های بوم گردی ،زمینه رونق اقتصادی این مناطق فراهم می شود.

وی از تغییر هر یک و نیم ساله رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری انتقاد کرده و گفت: مدیریت این سازمان باید توسط یک  فرد متخصص صورت بگیرد که بر هر سه حوزه اشراف داشته باشد.

اروجی مهم ترین موضوع صنعت گردشگری را، مشکل ساختاری دانست و بیان کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای حل مشکلات این سازمان و نظارت مستقیم بر آن خواستار تبدیل این نهاد به وزارت خانه شدند و برای این امر 5 بار اقدام کردند.پنجمین بار این مصوبه در صحن علنی مجلس رای آورد اما به کمیسیون برگردانده شد تا مجددا به صحن علنی منتقل شود.

عضو شورای بین المللی بنا ها و محوطه های تاریخی یکی از مزایای وزارت خانه شدن این سازمان را نظارت مستقیم نمایندگان مجلس دانست و گفت: هر نماینده مجلس می تواند به بررسی عملکرد این سازمان در استان و حوزه انتخابی اش بپردازد و در صورت مطلوب نبودن عملکرد، وزارت خانه را مورد پرسش قرار دهد.

اروجی افزایش اعتبارات را حسن دیگر این امر دانست و تشریح کرد: نمایندگان مناطق مختلف با ارائه نیازهای مناطق خود به افزایش بودجه سازمان کمک می کنند و زمینه عملیاتی شدن درخواست های حوزه میراث فرهنگی را فراهم می کنند.

کارشناس ارشد برنامه ریزی فرهنگی و گردشگری  توسعه صنعت گردشگری را عامل تنوع اقتصادی در کشور دانست و مطرح کرد: با مدیریت منابع اولیه فراوان قادر به بهره برداری از این منابع و ایجاد اشتغال خواهیم بود.

اروجی با تاکید بر حرکت در راستای اقتصاد مقاومتی افزود: گردشگری می تواند جایگزین نفت باشد درصورتیکه مدیریت صحیحی بر آن اعمال شود.

وی در پایان تصریح کرد: میراث فرهنگی سرمایه های کشورند که از نسل های گذشته به ما رسیده اند بنابراین منابع باید به صورت مستقیم تحت نظارت قرار گیرند تا تعداد گردشگران افزایش یابد.

انتهای پیام/

گردشگری می تواند جایگزین نفت باشد

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
نون نخوریم گرونیه اب نخوریم قحطیه کولر روشن نکنیم قطع برق پیش میاد مسافرت نریم ارز خارج میشه.فقط مالیات بدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
مسجد جامع ساری یکی از بناهای تاریخی که سوخت
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر