کد خبر: ۶۵۹۶۵۷۶
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، شهرستان درمیان گفت: مرمت و احیاء آسباد‌های طبس مسینا آغاز شد.

به گزارش   گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند ؛ شهسواری، سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، شهرستان درمیان گفت: مرمت و احیاء آسباد‌های طبس مسینا آغاز شد که از اقدامات مرمتی در حال انجام می‌توان به اجرا و بازسازی دیوار‌های آسباد و همچنین استحکام بخشی دیوار‌ها و اجرای پوشش‌های گنبدی آسباد‌ها اشاره کرد.


وی با بیان اینکه آسباد‌های طبس مسینا در داخل شهر طبس مسینا از توابع شهرستان درمیان قرار دارد، افزود: شرایط دشوار طبیعی مناطق بیابانی و حاشیه کویر ایران باعث شده تا مردم حاشیه کویر از ابتکار و خلاقیت‌های خود استفاده کرده و با حداکثر بهره‌گیری از عوامل و شرایط طبیعی، آنرا در اختیار خود درآورند.


شهسواری گفت:آسباد‌ها از جمله این خلاقیت‌ها هستند که در اکثر مناطق جنوب خراسان بخصوص مناطقی که تحت تاثیر باد‌های ۱۲۰ روزه سیستان هستند به چشم می‌خورند، در تعریف آسباد‌ها می‌توان گفت: آسباد یک سازه معماری است که با استفاده از انرژی باد گندم را به آرد تبدیل می‌کند.


وی با بیان اینکه آسباد‌های طبس‌مسینا در دو طبقه ساخته شده‌اند، افزود:طبقه همکف شامل فضایی محدود جهت نگهداری آرد و انباشت گندم است که به وسیله یک رشته پلکان به طبقه فوقانی منتهی می‌شود.


شهسواری با بیان اینکه بنای این آسباد‌ها با مصالح خشت و گل ساخته شده است و به دوره قاجاریه تعلق دارد، گفت: آسباد‌های طبس مسینا به شماره ثبت ۴۶۶۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
انتهای پیام/ب


مرمت و احیاء آسباد‌های طبس مسینا آغاز شد

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر