کد خبر: ۶۵۹۸۶۷۶
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۱

تنوع ورزش های توپی در دنیای امروزی ما به قدری زیاد شده است که به جرات می توان گفت برای هر سلیقه ای و برای هر استایلی یک مدل ورزش توپی وجود دارد.

تنوع ورزش های توپی در دنیای امروزی ما به قدری زیاد شده است که به جرات می توان گفت برای هر سلیقه ای و برای هر استایلی یک مدل ورزش توپی وجود دارد.

یکی از ورزش های توپی پرطرفدار که شباهت بسیاری به فوتبال دارد ورزش فوتسال است که باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد در این مطلب شما را با ورزش زیبای فوتسال و قوانینش آشنا نماید، پس با ما همراه باشید.

هر آنچه درباره فوتسال و قوانین آن نمی دانید

ورزش فوتسال 

فوتسال به بازی فوتبال درون سالن، گفته می‌شود. این رقابت‌ها در زمینی به ابعاد زمین بسکتبال، در محل‌های سرپوشیده یا در محل باز و بدون دیوار و حصار انجام می‌گیرد. فوتسال (FUTSAL)، واژه بین‌المللی برای این رشته ورزشی است.

این واژه برگرفته از لغات اسپانیایی FUTbol به معنای فوتبال و SALA  به معنی درونی یا درون سالن  است.

منشأ شکل‌گیری فوتسال به شهر مونته‌ویگو اوروگوئه بازمی‌گردد. در سال ۱۹۳۰، ژوان کارلوس سریانی، فوتبال ۵ نفره را برای مسابقات جوانان در YMCA پی‌ریزی کرد. فوتسال به سرعت در آمریکای‌جنوبی بخصوص برزیل محبوبیت پیدا کرد. بسیاری از بازیکنان بزرگ و مشهور فوتبال برزیل، از طریق کسب مهارت‌های رشته ورزشی فوتسال، سبک‌ها و متد‌های خود را در رشته فوتبال گسترش دادند و این موضوع زمینه مطرح شدن آن‌ها را به عنوان بازیکنان بزرگ فوتبال فراهم کرد. بازیکنانی مانند پله، زیکو، به‌به‌تو و رونالدو و سایر ستاره‌های فوتبال برزیل مهارت‌های خود را از طریق بازی در زمین‌های فوتسال و شرکت در این رشته ورزشی ترقی دادند. از آن هنگام، برزیل راه خود را به سوی مطرح شدن به عنوان قطب اصلی فوتسال جهان در پیش گرفت و اکنون مسابقات این رشته ورزشی تحت حمایت فیفا در سراسر جهان برگزار می‌شود.


بیشتر بخوانید: نگاهی کوتاه به تاریخچه رشته بسکتبال 


اولین رقابت بین‌المللی فوتسال در سال ۱۹۶۵ برگزار شد، زمانی که پاراگوئه اولین جام آمریکای‌جنوبی را بدست آورد. ۶ جام دیگر در آمریکای‌جنوبی تا سال ۱۹۷۹ برگزار شد که برزیل پیروز تمامی این میادین بود. برزیل جایگاه خود را به عنوان قدرت برتر در اولین جام آمریکایی تا سال ۱۹۸۰ حفظ کرد و این جام را بار دیگر در سال ۱۹۸۴ بدست آورد.

هر آنچه درباره فوتسال و قوانین آن نمی دانید

قوانین فوتسال

قانون اول

زمین بازی؛ که خلاصه مشخصات و نکات قابل توجه با رسم شکل توضیح داده شد.

تذکر: ورود و خروج بازیکنان در موقع تعویض بایستی از محدوده مشخص شده انجام گیرد.

زمین بازی

اندازه زمین بازی:

طول = حداقل ۲۵ متر و حداکثر ۴۲ متر. عرض = حداقل ۱۵ متر و حداکثر ۲۵ متر.

در مسابقات بین‌المللی برابر است با:

طول = حداقل ۳۸ متر و حداکثر ۴۲ متر. عرض = حداقل ۱۸ متر و حداکثر ۲۵ متر.

پهنای کلیه خطوط ۸ سانتیمتر است.

اندازه دایره وسط زمین ۳ متر است.

فاصله نقطه پنالتی تا خط دروازه ۶ متر است.

فاصله نقطه پنالتی دوم تا خط دروازه ۱۰ متر است.


بیشتر بخوانید: آیا می‌دانید تفاوت بین فیتنس و بدنسازی در چیست؟ 


اندازه ربع دایره‌های گوشه زمین (کرنر) ۲۵ سانتیمتر است.

اندازه دروازه‌ها:

فاصله بین دو تیر دروازه ۳ متر و ارتفاع تیر افقی تا سطح زمین ۲ متر است.

تذکر: ورود و خروج بازیکنان در موقع تعویض بایستی از محدوده مشخص شده انجام گیرد.

قانون دوم

توپ؛ محیط آن حداقل ۶۲ و حداکثر ۶۴ سانتیمتر وزن توپ ۳۹۰ الی ۴۳۰ گرم (توپ نمره ۴) شناسایی استاندارد هنگامی که توپ از ارتفاع ۲ متری به زمین رها می‌شود نباید بیشتر از ۶۵ و کمتر از ۵۵ سانتیمتر از زمین مسابقه جهش نماید.

قانون سوم

تعداد بازیکنان؛ یک مسابقه با شرکت دو تیم نباید بیش از ۵ بازیکن باشد که یکی از آن‌ها دروازه بان با لباس مشخص است در شروع مسابقه حداقل بازیکن باید ۵ نفر باشد در صورت اخراج بازیکن هر تیم کمتر از سه نفر مسابقه باید تعطیل شود. ۱- حداکثر بازیکن ذخیره ۹ نفر است.

هر آنچه درباره فوتسال و قوانین آن نمی دانید

تعداد تعویض سیار نامحدود است حتی دروازه بان (رنگ لباس دروازه بان متمایز از بازیکنان)

عمل تعویض زمانی خاتمه می‌یابد که بازیکن جانشین وارد زمین شود.

چنانچه در جریان بازی تعویض سیار بازیکن جانشین قبل از اینکه بازیکن تعویضی کامل زمین را ترک کند وارد زمین شود. داور بازی را قطع (با رعایت آوانتاژ به تیم حریف) بازیکن تعویضی را بیرون بفرستد به بازیکن جانشین اخطار و بازی با یک ضربه آزاد غیر مستقیم به نفع تیم مقابل از محل توقف توپ زده می‌شود.

قانون چهارم

وسایل بازیکن

استفاده از کفش مخصوص برای بازیکن اجباری است. کفش مخصوص ورزش فوتسال از پاشنه‌ای صاف و پنجه‌ای مقعر تشکیل شده است.

از انواع این کفش می‌توان به F۵۰ اشاره کرد که یکی از محبوب‌ترین انواع آن است.

اگر شخصی این نوع کفش را به پا نداشته باشد؛ بازیکن خاطی از زمین خارج فرستاده با تکمیل وسایل با اجازه داوران حتماً در هنگام توقف بازی وارد زمین شود.

قانون پنجم

برای اداره بازی یک داور اصلی یا سر داور؛ تعیین می‌گردد.


بیشتر بخوانید: سیر تا پیاز ورزشی به نام تنیس روی میز 


قدرت او که قانون به او تفویض نموده‌است از هنگام شروع بازی تا هنگام اتمام بازی، هر مورد مرتبط با بازی نتیجه نهایی تصمیم با اوست در صورت عدم حضور وقت نگهدار این مسؤولیت به عهده اوست.

قانون ششم

کمک داور (داور دوم)؛ بایستی برای هر مسابقه تعیین شود طرف مقابل داور اصلی انجام وظیفه می‌کند همان قدرت اجرایی را دارد به جز (همه وقایعی را که قبل در حین یا بعد از بازی می‌افتد ثبت و گزارش کند) در صورت نبودن وقت نگهدار وظیفه دارد دو دقیقه اخراجی بازیکنان و تایم یک دقیقه را محاسبه نماید و تعویض سیار صحیح انجام گرفته‌است.

در صورت دخالت بی‌مورد از جانب کمک داور، داور اصلی بایستی او را از وظیفه آن معاف شخصی دیگری جانشین وی موضوع را گزارش کند.

تذکر:

در صورت وجود اختلاف نظر بین داور اصلی و کمک داور سرداور (داور اصلی) حاکم خواهد بود.

قانون هفتم

وقت نگهدار؛ در خارج از بازی در امتداد خط میانی در منطقه تعویض بازیکنان قرار گیرد. وظایف او نگهداری وقت بازی ۲ دقیقه اخراجی یادداشت تایم اوت‌ها و دادن علامت تایم اوت به داوران اعلام زمان بازی با صوت به داوران و یادداشت ۵ خطای اول هر تیم در هر نیمه که توسط داوران اعلام شده است و ثبت شماره گلزنان و بازیکنان اخراجی و اخطاری و تایم اوت‌ها آن‌ها است.

قانون هشتم

مدت بازی؛ مدت بازی دو وقت ۲۰ دقیقه‌ای و زمان بین دو نیمه استراحت ۱۵ دقیقه‌ای است - هر تیم می‌تواند در هر نیمه یک تایم درخواست کند (در بازی‌های حذفی در وقت اضافی تایم اوت وجود ندارد).

قانون نهم

شروع بازی، برنده قرعه اختیار انتخاب زمین و بازنده قرعه ضربه شروع بازی را می‌زند. ضربه شروع به داخل زمین حریف با علامت داور اصلی خواهد بود که فاصله بازیکن مقابل با توپ ۳ متر خواهد بود - از ضربه شروع مستقیماً گل به دست نمی‌آید.

قانون دهم

توپ در بازی و خارج از بازی؛ وقتی توپ خارج از بازی به‌طور کامل از خط طولی یا عرضی چه از هوا و زمین گذشته باشد. برخورد توپ به سقف سالن اوت اعلام شده و ادامه آن روی خط طولی نزدیکتر است که توسط حریف زده می‌شود.

قانون یازدهم

روش به دست آمدن گل؛ تمام توپ از خط دروازه بین تیر‌های عمودی و افقی عبور کرده به شرطی که بازیکن مهاجم توپ را با دست یا بازو و پرتاب حمل یا هل نداده باشد.

قانون دوازدهم

خطا‌ها و رفتار‌های ناشایست؛ هرگاه بازیکنی سهواً یا از روی بی احتیاطی یا نیروی نامتعادل یا بیش از اندازه ۱۱ خطای زیر را مرتکب شود یک ضربه آزاد مستقیم  یک ضربه پنالتی  به نفع تیم مقابل (اگر داخل محوطه جریمه باشد) گرفته می‌شود:

لگد زدن -پشت پا زدن - پریدن روی حریف - تنه شدید و خطرناک - تنه از پشت به حریف - تف انداختن - زدن حریف - گرفتن حریف - هل دادن حریف - با شانه به حریف حمله کردن - تکل کردن.

هر آنچه درباره فوتسال و قوانین آن نمی دانید

هفت خطای منجر به اخطار

۱ - مرتکب رفتار غیر ورزشی

۲- با گفتار و کردار به تصمیم داور اعتراض نماید.

۳- مکرراً قوانین بازی را نقص نماید.


بیشتر بخوانید: همه آنچه درباره بازی بدمینتون نمی دانید! 


۴- شروع مجدد بازی را به تأخیر اندازد.

۵- هنگام شروع مجدد بازی، ضربه آزاد و ضربه کرنر فاصله لازم رعایت نکند.

۶- بدون اجازه داور وارد زمین شود.

۷- بدون اجازه داور زمین را ترک کند.

هر آنچه درباره فوتسال و قوانین آن نمی دانید

هفت خطای منجر به اخراج

۱- مرتکب خطای شدید بازی شود.

۲- مرتکب برخورد با زننده شود.

۳- روی حریف یا هر فرد دیگر تف بیندازد.

۴- عمداً با دست زدن به توپ، حریف را از یک گل یا موقعیت گل محروم نماید.

۵- موقعیت آشکار گل حریف به سمت دروازه در داخل پیشروی با خطای آزاد مستقیم سلب نماید.

۶- کلمات توهین‌آمیز بر زبان بیاورد.


بیشتر بخوانید: تاریخچه پیدایش بازی به نام فوتبال / آیا فوتبال ایرانی است؟! 


۷- در یک مسابقه اخطار دوم بگیرد.

تذکر مهم:

بازیکنی که اخراج می‌گردد توسط داور بازی حتماً باید به رختکن هدایت شود و بعد از ۲ دقیقه تیم می‌تواند بازیکن دیگر جایگزین نماید.

قانون سیزدهم

ضربه آزاد؛ تحت عنوان دو دسته ضربه آزاد مستقیم و ضربه آزاد غیر مستقیم است. در ضربه آزاد مستقیم می‌توان مستقیماً به حریف گل زد.

قانون چهاردهم

خطا‌های جمع شده؛ در صورتی که خطا‌های یک تیم در هر نیمه به ۵ رسیده (از خطا‌های ۱۱ گانه آزاد مستقیم)، (کلیه خطا‌ها قانون ۱۲) از آن به بعد اگر یکی از خطای قانون ۱۲ را مرتکب شود خطای ششم یک ضربه آزاد مستقیم (از نقطه پنالتی دوم) یا محل وقوع خطا (اگر محل خطا بین نقطه پنالتی دوم و دروازده حریف باشد) بدون تشکیل دیوار دفاعی به صورت مستقیم زده می‌شود. مهاجمین و مدافعین باید فاصله ۵ متر را رعایت کنند. (خط فرضی نقطه پنالتی فاصله رعایت گردد).

تذکر:

اگر خطای ششم عقبتر از نقطه پنالتی دوم بود، مستقیم به نقطه پنالتی دوم منتقل شده ضربه زده می‌شود (حق پاس دادن را ندارد).

انتهای پیام/

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
بسیار خوب
لاله
|
United Arab Emirates
|
۲۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
خوب‌بود‌ولی‌‌ناقص‌بود
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
عالی بود
امیر حسن کشاورز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۹
که در بازی فوتسال عصبانی نشویمنا
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر