کد خبر: ۶۶۱۶۹۴۹
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۹
دستمالچی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

کارشناس مسائل غرب آسیا درباره تشکیل ناتو عربی گفت: این نقشه آمریکا برای افزایش تشنج و نا آرامی در منطقه است که با شکست مواجه خواهد شد.

ناتو عربی، طرح شکست خورده‌ای است و عملا از ائتلاف خبری نیستاحمد دستمالچی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار  سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره تشکیل ناتو عربی گفت: این نقشه آمریکاست و سبب افزایش تشنج و نا آرامی در منطقه حساس و مهم غرب آسیا و خلیج فارس  می‌شود.

دستمالچی با اشاره به اهداف این سیاست گفت: از یک طرف این ناامنی و ناآرامی باعث افزایش نگرانی و هراس در کشورهای منطقه شده و باعث می‌شود که بیش از گذشته از عربستان سلاح بخرند و این امر سبب درآمدزایی هنگفتی برای آنهاست. از طرف دیگر آمریکا قصد دارد بحث ایران هراسی را بیش از گذشته مطرح کند و یک تقابل جدی بین ایران و کشورهای همسایه‌اش به وجود آورد تا از این راه بتواند در منطقه نفوذ داشته و سیاست های خود را اجرا کند.

سفیر سابق ایران در اردن و لبنان بیان کرد: آمریکا خود را بیش از گذشته در منطقه درگیر کرده و چندین میلیارد هزینه به بار آورده است، این در حالی است که ترامپ ادعا می‌کرد که ما در منطقه هزینه چندانی نخواهیم داشت.

دستمالچی با اشاره به سابقه تشکیل ناتو عربی گفت: این ائتلاف در گذشته برای مقابله علیه حوثی ها در یمن نیز تشکیل شد، اما می‌توان گفت: طرح شکست خورده ای بوده و عملا نه از ائتلاف خبری است و نه از ارتشی که برای مبارزه با یمنی ها ایجاد کرده‌اند.

کارشناس مسائل منطقه تاکید کرد: گرچه کشورهای عربی به مدد ثروت بادآورده حاصل از فروش نفت، دارای تسلیحات فراوانی شده‌اند، اما سلاح به تنهایی کافی نیست، بلکه آنها نیازمند ارتشی مجهز به نیروی انسانی لازم هستند؛ بنابراین این ائتلاف‌ها هیچ اثری نخواهد داشت و این ناتو عربی که قرار است تشکیل شود چه خواهد کرد که الان نمی‌تواند انجام دهد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا تصریح کرد: آمریکا خوب می‌داند که اگر جنگی صورت گیرد اولین و آخرین بازنده آن خود او و متحدانش در منطقه خواهند بود، اما به هرحال این جنگ، جنگ سرنوشت سازی بوده و ممکن است سبب تغییر مواضع بسیاری از جمله جغرافیای سیاسی منطقه شود.

وی در پایان با اشاره به شکست ائتلاف‌های تشکیل شده علیه یمن و قطر  گفت: حتی در این موارد هم آنها ناتوان بودند و نتوانستند هدف خود را پیش ببرند و به مرحله اجرا برسانند. ناتو عربی هم لاف گزافی است که امکان عملی شدن آن وجود ندارد و مصداق ضرب‌المثل شتری است که خواب پنبه دانه را می‌بیند.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر