منابع ویتامین B در بین مواد غذایی کدامند؟

اگر می خواهید پوستی زیبا، شفاف و در عین حال چشمانی با قوه بینایی قوی داشته باشید از مصرف منابع ویتامین B غافل نشوید. ما در این خبر تمامی منابع ویتامینB را برای شما گردآوری کرده ایم.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ بدن انسان به تمامی ویتامین ها به مقدارهای مختلفی نیاز دارد و باید برای حفظ سلامتی خود از تمامی ویتامین ها بهره بگیریم؛ از جمله مهم ترین این ویتامین ها می توان  ویتامین B را نام برد که برای بدن بسیاری ضروری است؛ اما سوالاتی که مطرح می شود این است که "منابع ویتامین B" کدامند؟ ما در این مقاله از باشگاه خبرنگاران جوان سعی کرده ایم شما را با این منابع آشنا کنیم، با ما همراه شوید.

انواع ویتامین B  و اهمیت آن برای سلامتی

تمامی ویتامین های B در تبدیل کربوهیدرات به سوخت ( گلوکز) جهت تولید انرژی بسیار لازم و ضروری هستند؛ مصرف ویتامین B  برای چشم، پوست، کبد، عملکرد مناسب مغز و داشتن موهای سالم بسیار دارای اهمیت است.  جالب است بدانید که ویتامین ب دربرگیرنده هشت نوع ویتامین مختلف می شود که در کل به آن ها ویتامین B  کمپلکس می گویند.

هشت ویتامین تشکیل دهنده ویتامینB کمپلکس

 1. تیامین
 2. ریبوفلاوین
 3. نیاسین
 4. اسید پانتوتنیک
 5. پیریدوکسین
 6. بیوتین
 7. فولات یا اسید فولیک
 8. کوبالامین

 منابع ویتامین Bدر بین مواد غذایی کدامند؟


حتما بخوانید:بهترین راه جبران کمبود ویتامین D


اما منابع ویتامین B  کدام مواد غذایی هستند؟

در زیر فهرستی از مهم ترین و پر خاصیت مواد غذایی سرشار از ویتامین ب را که منابع ویتامین B  نامیده می شوند، برای شما  آماده کردیم.

منابع ویتامین B1  یا همان ویتامین ضداسترس

 • پسته منبع ویتامین B1

 می توان پسته را بهترین منبع تیامین نامید، چرا که در هر 100 گرم پسته در حدود 0.87میلی گرم تیامین وجود دارد.

 • ماهی سر شار از تیامین

مصرف گوشت ماهی که حاوی چربی های سالم است برای تامین ویتامین B1 لازم بدن بسیار مفید و مهم بر شمرده می شود؛ برای نمونه در 100 گرم ماهی در حدود 0.67 میلی گرم تیامین است. هم چنین ماهی تن نیز در حدود 0.5 میلی گرم در خود ویتامین ب 1 دارد.

 • ارده از منابع ویتامین B

ارده سرشار از آهن و روی و مقدار مناسبی تیامین است؛ این مقدار در هر صد گرم ارده شامل.6 1 میلی گرم می شود.

 • لوبیاها غنی از ویتامین B

همه انواع  لوبیا شامل  لوبیای سیاه، لوبیای سفید، لوبیا چیتی دارای ویتامین B1 هستند؛ با مصرف روزانه یک کاسه لوبیا می توان به اندازه مورد نیاز ویتامین ب یک بدن را تامین کرد.


حتما بخوانید: منابع ویتامین E را بشناسید


 منابع ویتامین Bدر بین مواد غذایی کدامند؟

منابع ویتامین B2  برای تقویت قوه بینایی و سلامت پوست

 • هویج

هویج نسبت به سایر سبزیجات مصرف فراوانی قرار می گیرد. این ماده غذایی در حدود یک فنجان اگر باشد 5 درصد از ویتامین B2 مورد نیاز بدن را به صورت روزانه فراهم می کند.

 • شیر سرشار از ویتامین B

شیر بز و شیر گاو بهترین منابع ویتامین B2  هستند؛ این ماده غذایی با ارزش برای ویتامین B کمپلکس و کلسیم هم بهترین منبع خوانده می‌شود.

 • پنیر

پنیر با این که کلسترول بالایی دارد ولی  منبع خوبی برای تامین ریبوفلاوین است؛ در هر صد گرم پنیر می توان 0.57 میلی گرم ویتامین ب2 دریافت کرد.

 • بادام

بادام  با دارا بودن درصد بالایی از ریبوفلاوین از بهترین منابع ویتامین B  به حساب می آید؛ به طور کلی هر صد گرم بادام در حدود 1.01 میلی گرم ریبوفلاوین در خود دارد همچنین این مغز خوشمزه سر شار از ویتامین E ، کلسیم، پتاسیم و مس است.


حتما بخوانید:معجزه سه گانه ویتامین C


 منابع ویتامین Bدر بین مواد غذایی کدامند؟

منابع غذایی سرشار از ویتامین B3

 • تخم مرغ

تخم مرغ علاوه بر این که بهترین منبع تامین پروتئین و مواد معدنی به شمار می رود دارای درصد بالایی نیز نیاسین است؛ به طور کلی یک عدد تخم مرغ برزگ می تواند هفت درصد از مقدار مورد نیاز بدن به صورت روزانه را تامین کند.

 • چغندر از منابع نیاسین

این منبع گیاهی  سرشار از آنتی اکسیدان است  و پشتیبان خوبی برای سم زدایی در بدن به شمار می رود؛ به همین دلیل  چغندر مناسب ترین غذاها برای کبد است و در هر صد گرم چغندر حدود 0.334 میلی گرم نیاسین وجود دارد.

 • کرفس

از مفید ترین مواد غذایی برای دفع سنگ صفرا محسوب می شود هم چنین یک فنجان کرفس خام می تواند حدود 34 میکرو گرم ویتامین B  بدن را تامین کند، یعنی چیزی در حدود دو درصد از نیاز روزانه !


حتما بخوانید: انواع ویتامین ها و خواص آن ها


 منابع ویتامین Bدر بین مواد غذایی کدامند؟

منابع تامین ویتامین B5

 • پودر آب پنیر

اغلب از پودر آب پنیر به عنوان یک افزودنی در پخت نان استفاده می شود هم چنین ورزشکارانی که به باشگاه می روند از این ماده به شکل اسموتی حاوی مواد مغذی استفاده می کنند.

از این ماده خوشمزه خوراکی بیشتر برای محصولات پخته شده و پنیرهای فرآوری شده استفاده می شود؛   لازم به ذکر است که در هر صد گرم آب پنیر 5.6 میلی گرم ویتامین B5  وجود دارد که  حدود 5 درصد نیاز روزانه را شامل می‌شود.

 • قارچ

100 گرم قارچ پخته شده منبع 3.6 میلی گرم ویتامین B5است.

 • کلم بروکلی

کلم بروکلی از منابع ویتامین B است و توصیه می شود به صورت بخار پز مورد استفاده قرار می گیرد، این کلم سبز مقدار مناسبی پانتوتنیک اسید را در خود جای داده است.


حتما بخوانید: 12 اشتباهی که در مصرف ویتامین ها ومکمل ها مرتکب می شویم.


 منابع ویتامین Bدر بین مواد غذایی کدامند؟

منابع تامین ویتامینB6

 • مواد غذایی سبوس دار

از گندم، برنج و نان های سبوس دار مصرف کنید؛ بهتر است بدانید سبوس برنج درصد بالایی از ویتامین B6 را در خود دارد،  به طور کلی هم در هر صد گرم از نان حدود 4.07 میلی گرم ویتامین ب6 و در هر صد گرم سبوس گندم 1.3 میلی گرم ویتامین ب6 است.

 • سیر

خواص سیر برای سلامتی بی شمار است و در این بین این منبع گیاهی دارای درصد بالایی از ویتامین B6 است، سیر خام 100 گرمی در حدود 1.235 میلی گرم و هر حبه سیر 0.04 میلی گرم ویتامین B6  دارد.

 • ملاس و شربت سورگوم جایگزین شیره شکر

ملاس حاوی مواد مغذی فراوانی است و می تواند جایگزین خوبی برای شیره شکر باشد همچنین وجود منیزیم و ویتامین ب 6  آن را به یک ماده غذایی با ارزش تبدیل کرده است.

به طور کلی هم در هر فنجان ملاس 0.67 میلی گرم و در هر قاشق چای خوری در حدود 0.14 ویتامین b6 وجود دارد.


حتما بخوانید: آنچه درباره ویتامین A  باید بدانید!


 منابع ویتامین Bدر بین مواد غذایی کدامند؟

منابع غنی از ویتامین B7

 • برگ چغندر

 برگ چغندر سر شار از بیوتین است، این گیاه سبز با آنتی اکسیدان های موجود به حفظ سلامتی بدن کمک بسیاری می کند؛  مقدار بیوتین در هر صد گرم در حدود 0.406 میلی گرم است.

 • زرده تخم مرغ

زرده تخم مرغ این منبع مهم بیوتین را زیاد نپزید و با سفیده تخم مرغ مصرف نکنید. ( سفیده در جذب بیوتین تداخل ایجاد می کند) هم چنین از مصرف زرده خام نیز اجتناب کنید زیرا حاوی سالمونلا است و برای بدن مضر محسوب می شود.

 • مخمر از منابع ویتامین B

مخمر آب جو دارای مقدار بالایی ویتامین B7 است؛ مخمر هم به صورت  پودری و هم به صورت دانه های ریز قابل مصرف است.  کروم موجود در مخمر برای بیماران دیابتی مفید است.


حتما بخوانید: مصرف بی رویه ویتامین ها و خطر مسمومیت شدید


 منابع ویتامین Bدر بین مواد غذایی کدامند؟

مواد خوراکی حاوی ویتامین B9

 • آووکادو

آووکادو به اندازه یک فنجان دارای 90 میکروگرم فولات است و  این مقدار می تواند 22 درصد از نیاز روزانه بدن شما به این ویتامین را تامین کند.

 • مارچوبه از معروف ترین منابع ویتامین B

مارچوبه از مفید ترین گیاه ها است که حاوی مقدار زیادی مواد مغذی  می شود. یک فنجان مارچوبه پخته شده 2.62 میکروگرم فولات در خود دارد و این  میزان  حدود 62 درصد از نیاز روزانه بدن به فولات را تامین می کند؛  این گیاه منحصر به فرد ویتامین هایی نظیر K، C و منگز را هم  در خود جای داده است.

 • سبزیجات برگ سبز منبع اسید فولیک

سبزیجات سبز شامل سبزیجاتی مانند اسفناج، کولارد سبز کاهو و برگ شلغم می شود؛ این به اندازه یک بشقاب می توانند نیاز روزانه بدن به اسید فولیک را تامین کنند.


حتما بخوانید:کمبود این ویتامین ها بی خوابتان می کند.


 منابع ویتامین Bدر بین مواد غذایی کدامند؟

منابع ویتامینB12

 • جگر

جگر از خوشمزه ترین منابع ویتامین B است. به طور کلی در هر 100 گرم جگر در حدود 30 میکروگرم ویتامین B12 وجود دارد. فواید جگر به داشتن ویتامین B خلاصه نمی شود و این ماده غذایی سرشار از مواد معدنی و سایر ویتامین ها جهت بهبود عملکرد مغز هست.

 • گوشت بوقلمون

اگر می خواهید از منابع ویتامین B  گوشت مصرف کنید  ،بوقلمون را از قلم نیاندازید. این غذای بسیار لذیذ در هر صد گرمش حاوی 1.5 میکروگرم ویتامین B12 است.  از ویژگی های ممتاز این ماده غذایی داشتن چربی کم ( 28گرم گوشت حاوی 1گرم چربی) .است بوقلمون دارای مواد مغذی ای است که می تواند سطح کلسترول بدن شما را کنترل کند و در برابر سرطان و بیماری های قلبی محافظت کند.

 • گوشت مرغ از منابع ویتامین B

در هر صد گرم مرغ پخته شده هشت درصد ویتامین B12  وجود دارد. هم چنین مرغ مواد مغذی دیگری مانند سلنیوم، ویتامین B3 و پروتئین نیز هست.

تمامی موارد گفته شده  از منابع ویتامین B می توانند در برنامه غذایی شما قرار گرفته و موجب بهبود و افزایش کیفیت مصرف غذایی شما شوند.

انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۵۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۴۶ ۰۵ آبان ۱۴۰۱
من زیرش مو شدید دارم چیکارکنم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۳۷ ۳۰ مهر ۱۴۰۱
خوب بود تشکر
Finland
ناشناس
۰۷:۲۴ ۰۵ مهر ۱۴۰۱
عالی واقعا کار ساز
Iran (Islamic Republic of)
مینا
۱۱:۳۹ ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
عالی بود من که استفاده کردم از این اسلاید ها به نظرم شما هم استفاده کنید
Iran (Islamic Republic of)
حسین
۲۱:۰۶ ۱۹ بهمن ۱۴۰۰
ممنون ازلطف شما.فقط خواستم بدونم بهترین ویتامین ها برای بیماری نوروپاتی حسی وحرکتی چیه
Iran (Islamic Republic of)
الناز
۱۵:۳۷ ۰۳ آذر ۱۴۰۰
ممنون از راهنماییتون
Afghanistan
نورالله مبارز
۱۸:۲۲ ۰۱ مهر ۱۴۰۰
تشکر از معلومات مفید شما که خدمت جامعه نمودید
Iran (Islamic Republic of)
مرضیه
۲۰:۱۴ ۰۳ شهريور ۱۴۰۰
ممنون عالی بود
Iran (Islamic Republic of)
شفیق
۱۱:۱۸ ۲۸ فروردين ۱۴۰۰
سلام.ممنونم من که کردم چرب فهمیدم گوشت بوقلمون خوبه برام.خیلی لذت بردم
Iran (Islamic Republic of)
عبدالهی
۱۲:۴۶ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
سپاس
United States of America
ابوالفضل همجواری
۲۱:۰۸ ۲۱ آذر ۱۳۹۹
عالی بی نظیر است.
Iran (Islamic Republic of)
مینا
۱۹:۰۳ ۰۲ آذر ۱۳۹۹
مادر بزرگ من خیلی کم بنیه شده بود .دکتر گفت بهش گوشت بوقلمون بدین .البته نه از بوقلمونا سفید صنعتی.از بوقلمونها برنز محلی.خلاصه ما یک هفته به مادربزرگمون دادیم خورد .چنان قوه گرفت انگار بهش آمپول مقوی زدی .خوبی گوشت بوقلمون اینه که چربیش تو پوستشه که وقتی پوست بوقلمون میکنن چربیش هم کنده میشه و کل گوشتش سرشار از پروتئینه.امیدوارم مطالب مفیدی در اختیار بقیه گذاشته باشم
Iran (Islamic Republic of)
مریم‌رستمی
۱۳:۴۲ ۲۶ آبان ۱۴۰۱
دوست عزیز گوشت بوقلمون طبعش گرمه و برای هرسنو سال و بیماری عالی ترینه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۴۳ ۲۸ آبان ۱۳۹۹
عالی بود ممنون
Afghanistan
سمیع الله
۰۹:۱۶ ۲۲ آبان ۱۳۹۹
رفع سفیدی دایم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۰۰ ۱۸ آبان ۱۳۹۹
خیلی مفید بود تشکر از کسانی که این مقاله رو درست کردن
Germany
جعفر
۱۲:۲۹ ۱۵ آبان ۱۳۹۹
خوب‌بود‌ولی‌اما.
.

.
Afghanistan
ناشناس
۱۷:۲۹ ۳۰ مهر ۱۳۹۹
ممنون شما.
Iran (Islamic Republic of)
Mahsa
۱۸:۱۶ ۰۵ مهر ۱۳۹۹
ممنون خیلی مفید بود
Iran (Islamic Republic of)
سهیلا
۱۸:۱۸ ۲۴ شهريور ۱۳۹۹
عالی بود لطفتون مستدام
Iran (Islamic Republic of)
لیلا
۱۶:۲۸ ۱۷ شهريور ۱۳۹۹
لیلا هستم گزگز پا ودست راست را دارم میگن کمبود ویتامین ب هست آیا درسته ؟
Iran (Islamic Republic of)
طاهره
۰۹:۴۴ ۱۵ شهريور ۱۳۹۹
عاااااالی و مفید بود
Iran (Islamic Republic of)
رضوان حسنی
۱۶:۲۲ ۱۰ شهريور ۱۳۹۹
عالی بود
Iran (Islamic Republic of)
بهزاد حمزه خانی
۰۵:۰۷ ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
متشکرم بخاطر اطلاعت کاملتون

Iran (Islamic Republic of)
آدینه
۰۷:۳۳ ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
من بشدت ریزش مو دارم بنظرتون چیکار کنم ویتامین ب چه ت تاثیری می تونع در ریزش مو داشته باشه
Iran (Islamic Republic of)
خورشید
۰۱:۲۵ ۱۶ تير ۱۳۹۹
مفید
Iran (Islamic Republic of)
زهره
۲۰:۰۱ ۱۱ تير ۱۳۹۹
سلام مو های من به یکباره شروع به ریزش کردن چیکار کنم
Iran (Islamic Republic of)
محمود
۱۵:۳۵ ۱۱ تير ۱۳۹۹
چرا میگین قرص وامپول ویتامین ب استفاده نکنیم
میخوام بدونم ضرر داره یا چی؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۵۴ ۲۶ خرداد ۱۳۹۹
من که الان 18سال دارم وقتی به حمام میروم موهام در حین شامپو زدن می‌ریزند ولی حالت عادی خیلی هم محکم هستند آیا راهی برای من وجود داره،؟؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
Farrr
۰۷:۵۲ ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
کمبود ویتامین B و C در خانم ها آیا باعث نازایی میشه ؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۲۳ ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹
عالی
Iran (Islamic Republic of)
.......
۱۱:۰۰ ۱۵ اسفند ۱۳۹۸
سلام . من االان در سن نوجوانی هستم و 15 سال ه هم هنوز ندم موهام رو ه شونه میکردم بعضی از موهام ریششون سفید شده خیلی میترسم لطفا کمکم کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۳۹ ۰۳ خرداد ۱۳۹۹
بلغم خونتون بالاست باید بلغم زدا بخورید ترکیب چند گیاه هست
Iran (Islamic Republic of)
محسن اسحاقی
۲۲:۱۷ ۰۹ اسفند ۱۳۹۸
بسیار خوب وعالی
Iran (Islamic Republic of)
علی
۲۱:۲۵ ۲۲ بهمن ۱۳۹۸
همه رو گفتند ولی چیزی از سیرابی گوسفند نگفتند چون منبع غنی از انواع ویتامینB است.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۱۸ ۲۰ بهمن ۱۳۹۸
سپاس
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۳۰ ۲۲ آذر ۱۳۹۸
ممنون
Iran (Islamic Republic of)
ساسان
۱۹:۱۸ ۱۲ آذر ۱۳۹۸
عالی عالی عالی عالی بوددددددددددددددددددددددد
Iran (Islamic Republic of)
saina
۰۰:۰۰ ۱۰ آذر ۱۳۹۸
خیلی ممنون
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۰۹ ۱۳ آبان ۱۳۹۸
سپاس
Iran (Islamic Republic of)
اکبرچنگانی
۱۳:۴۸ ۱۱ آبان ۱۳۹۸
استفاده کردیم از مطالب ممنون
Iran (Islamic Republic of)
محمدامین
۱۵:۴۹ ۳۱ شهريور ۱۳۹۸
درود و مرحبا متشکرم از لطف و محبتتون
Bulgaria
ناشناس
۱۸:۱۳ ۲۸ شهريور ۱۳۹۸
ممنون از راهنماییتون.عالی وکامل بود
Iran (Islamic Republic of)
فروغی
۰۴:۴۶ ۲۳ شهريور ۱۳۹۸
به شرط اینکه بعداز مصرف این ویتامینها سوار پراید نشین
Iran (Islamic Republic of)
soomi
۱۲:۵۰ ۱۲ شهريور ۱۳۹۸
مفید بود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۰۶ ۱۱ شهريور ۱۳۹۸
مگه از آمپول ویتامین ب استفاده کنیم ضرر داره؟
Iran (Islamic Republic of)
سمیرا یارخدا
۰۰:۵۸ ۱۱ شهريور ۱۳۹۸
اطلاعات بسیار خوبی در اختیارمون قرار دادین
Ireland
شهرزاد عظیم زادگان.
۱۲:۱۱ ۰۳ شهريور ۱۳۹۸
ممنون از مطالب مفیدی که در اختیارمون قرار میدید.
خسته نباشید.....
Iran (Islamic Republic of)
Nazanin
۱۷:۰۹ ۰۷ مرداد ۱۳۹۸
ممنون عالي بود مطالبتون
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۲۸ ۳۰ تير ۱۳۹۸
ممنون از مطالب ارزنده تان.
Iran (Islamic Republic of)
ابوالقاسم علی عسکریان
۱۵:۵۶ ۳۰ تير ۱۳۹۸
باسلام چه خوب وکامل توضیح داده بودید ممنون
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۲ ۲۸ تير ۱۳۹۸
ممنون استفاده کردم
Iran (Islamic Republic of)
محسن
۲۰:۵۱ ۰۲ تير ۱۳۹۸
سلام استفاده بردم، دستت درد نکنه.
Iran (Islamic Republic of)
سوگند
۲۲:۵۳ ۰۱ تير ۱۳۹۸
ممنون
Iran (Islamic Republic of)
مینا
۱۷:۴۹ ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
توکادر قسمت تیتر نوشتین ازمصرف منابع ویتامین ب خودداری کنین..یعنی چه؟
Iran (Islamic Republic of)
Fatemeh
۱۷:۰۰ ۲۸ تير ۱۳۹۸
یعنی قرص و آمپول این ویتامین ها رو استفاده نکنیم :\
Iran (Islamic Republic of)
حسن رضايي فرد
۲۰:۲۹ ۱۱ خرداد ۱۳۹۸
ممنون خسته نباشيد
Germany
ناشناس
۰۸:۲۶ ۰۹ خرداد ۱۳۹۸
باسلام ممنون از راهنمایی خبتون
Iran (Islamic Republic of)
خانی افرین عالی بود
۱۹:۱۵ ۱۲ آذر ۱۳۹۸
افرین عالی بود