کد خبر: ۶۶۴۳۲۵۰
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۱

شاید شما هم در بسیاری از احادیث و سخنرانی‌ها شنیده باشید که برخی از ادعیه و آیات و سوره‌های قرآن می‌تواند در روند بهبود برخی از بیماری‌ها تاثیر داشته باشد.

اگر خداوند دردی را بدهد قطعا درمان آن را می‌دهد و همه چیز به دست او بوده و هر آنچه که او بخواهد اتفاق خواهد افتاد و در این بین افرادی هستند که از این ادعیه نتیجه گرفته اند و به نوعی می‌گویند شفا گرفته اند.

در همین راستا باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد تا در این مطلب به معرفی انواع بیماری‌ها در قرآن و همچنین نقش ادعیه در درمان بیماری‌ها بپردازد، پس پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید.

:)نقش ادعیه در درمان بیماری ها/ دعا‌هایی برای رفع بیماری +ذکری مجرب برای رفع مرض‏:)

بیماری چیست؟

بیماری (پارسی میانه: ویماری) به ناهنجاری در بدن یا روان می‌گویند که به علت ناراحتی، اختلال عملکرد یا تنش در بیمار یا سایر افراد مرتبط با او ایجاد می‌گردد.

البته باید میان بیماری و سایر حالت‌ها مانند خستگی، ضعف، کسالت و اندوه تفاوت گذاشت.


بیشتر بدانید: در هر سختی و دشواری بگویید حسبی الله


عامل ایجاد بیماری می‌تواند بیرونی (مانند باکتری، انگل، تغذیه ناکافی و…) یا درونی (مانند پرکاری تیروئید، دیابت و …) باشد.

همچنین بیماری می‌تواند مادرزادی (مانند سندرم ترنر یا لب شکری) یا ژنتیکی مانند آلبینیسم باشد. بیماری تند (حاد) یا کهنه (مزمن)، واگیر دار یا ناواگیر نیز می‌تواند باشد.

هر بیماری با شماری علائم و نشانه‌های ویژه شناخته و آشکار می‌شود.

شناخت و درمان بیماری بر عهده پزشک است.

:)نقش ادعیه در درمان بیماری ها/ دعا‌هایی برای رفع بیماری +ذکری مجرب برای رفع مرض‏:)


بیشتر بدانید: آثار گفتن اذکار الهی از زبان رهبر معظم انقلاب 


دعا در بهبود بیماران چه نقشی دارد؟

استاد شیخ حسین انصاریان در پاسخ به این پرسش می‌گوید:

دعا در بهبود بیمار نقش تعیین کننده اى دارد و بسیارى از مردم اثرات شگفت انگیز دعا را در شفاى بیمارى هاى غیر قابل درمان با چشم خود دیده و آن را تجربه کرده اند. البته روشن است که این سخن به معناى نادیده گرفتن طب و دارو و جایگزینى دعا نیست. اما مى توان از دعا به عنوان عامل معنوى در کنار عوامل مادى یاد کرد.

سابقة دعا درمانى همچون استفادة بشر از داروهاى گیاهى و شیمیایى قدمتى طولانى دارد و انسان‌ها در اثر تعالیم آسمانى همواره از دعا براى تسکین آلام خود بهره مى جستند. تأثیر دعا از این طریق قابل توجیه است، زیرا دعا یک نوع تلقین است و در حال حاضر یکى از روش هاى درمان، تلقین به بیمار محسوب مى شود.


بیشتر بدانید: همه چیز درباره ذکر و آثار آن / چرا باید ذکر گفت؟ 


گفته شده " گوئه" که طب نخوانده بود و در گذشته احضار ارواح مى کرد، ضمن این عمل به قدرت فوق العادة روح پى برد. آن گاه امراض علاج ناپذیر را پس از اظهار عجز همه پزشکان نامی، با اسلوب خاصى معالجه مى کرد.

از جمله روش هاى او این بود که جملاتى مى ساخت و بیمار را موظف مى کرد که آن‌ها را در اوقات معیّنى به ویژه صبح به محض بیدار شدن تکرار نماید. با دعا، نیروى از دست رفته جبران مى شود و در عوض نیروى جدیدى در انسان ایجاد مى گردد.

دکتر کارل، نویسنده، پزشک، جراح و زیست شناس معروف فرانسوى و دارندة جایزه نوبل مى گوید: دعا و نماز قوى‌ترین نیرویى است که انسان مى تواند تولید کند.

در حرفه پزشکى خود من مردانى را دیده ام که پس از آن که تمام معالجات در حال آنان مؤثر واقع نشده بود، به نیروى دعا و عبادت از بیمارى و مالیخولیا رهایى یافتند.

:)نقش ادعیه در درمان بیماری ها/ دعا‌هایی برای رفع بیماری +ذکری مجرب برای رفع مرض‏:)

در مورد مرحوم حاج شیخ حسنعلى اصفهانى گفته اند:

آن مرد وارسته و با تقوا با یک جمله دعا و دادن یک حبه نبات یا یک دانه انجیر خشک و یا چیزى شبیه به آن، بیمارى غیر قابل درمان را حتى از راه دور، با درخواست از پروردگار عالم شفا مى داد. گاهى کسى را مار و یا عقرب مى گزید و فرد گزیده شده از درد به خود مى پیچید. شخصى نزد شیخ مى رفت و از او کمک مى خواست.

شیخ با یک جمله دعا و دادن مقدارى آب، یا حبه نبات و یا یک انجیر خشک به شخص واسطه، مار گزیده را در منزلش آرامش مى بخشید.


بیشتر بدانید : از خواص ذکر لا اله الا الله چه می‌دانید؟! 


نکتة قابل توجه آن است که از نظر مادى عوامل مؤثر در اجل و روزى و سلامت منحصراً مادى است. تنها عوامل مادى است که اجل را نزدیک یا دور مى کند؛ روزى را توسعه مى دهد یا تنگ مى کند؛ به تن سلامت مى دهد یا مى گیرد، اما از نظر جهان بینى الهی، علل و عوامل دیگرى که عوامل روحى و معنوى نامیده مى شوند.


ببینید: چگونه دعا حلال مشکلات می شود


بر این اساس امام صادق (ع) مى فرماید: بر تو باد به دعا کردن که داروى هر دردى است.

امام خمینی (ره) در رفع شبهه اى که در مورد دعا طرح شده بود فرمود: هیچ منافاتى بین به کار بستن اسباب طبیعت و رفتن پیش اطبا و کارمندان این جریانِ محکم طبیعت، با توسل به خداى عالم و طبیعت نیست، زیرا که جریان طبیعت نیز از مظاهر قدرت حق تعالى است و خدا است که به هر دارویى خاصیتى داده است. مگر آثارى که در داروى داروخانه‌ها مى بینیم، از خودِ آن‌ها است. این آثارى است که خداى قادر عالم به این دارو‌ها داده است.

:)نقش ادعیه در درمان بیماری ها/ دعا‌هایی برای رفع بیماری +ذکری مجرب برای رفع مرض‏:)

دعا‌هایی برای رفع بیماری

امام صادق (ع) فرمود: هر گاه در کنار مریضی بودی، دست خود را بر سر مریض بگذار و این دعا را بخوان:

بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ وَ مِنَ اللَّهِ وَ إِلَى اللَّهِ وَ مَا شَاءَ اللَّهُ وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ إِبْرَاهِیمُ خَلِیلُ اللَّهِ مُوسَى نَجِیُّ اللَّهِ عِیسَى رُوحُ اللَّهِ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ ص. مِنَ الْأَرْوَاحِ وَ الْأَوْجَاعِ بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ وَ عَزَائِمُ مِنَ اللَّهِ لِفُلَانِ بْنِ فُلَانَةَ (نام شخص و مادر او را می‌برد) لَا یَقْرَبُهُ إِلَّا کُلُّ مُسْلِمٍ وَ أُعِیذُهُ بِکَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّاتِ کُلِّهَا الَّتِی سَأَلَ بِهَا آدَمُ فَتابَ عَلَیْهِ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِیمُ إِلَّا انْزَجَرْتِ أَیَّتُهَا الْأَرْوَاحُ وَ الْأَوْجَاعُ بِإِذْنِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ أَلا لَهُ الْخَلْقُ وَ الْأَمْرُ تَبارَکَ اللَّهُ رَبُّ الْعالَمِینَ

(پناه به نام خدا و به خدا و از خدا و به سوی خدا و آنچه خدا بخواهد و این که هیچ نیرو و حرکتی نیست. مگر به اذن خدا و این که ابراهیم دوست خدا و موسی نجات یافته خدا و عیسی روح خدا و محمد فرستاده. خدا - که درود خدا بر او و آل او و بر همه انبیاء - از باد‌ها و دردها. به نام خدا، به یاد خدا، و با استمداد از تقدیرات خدا، برای فلانی پسر فلانی، اقرار به اعتقادات ندارد مگر مسلمان، پناه می‏ برم به خدا با کلمات. تامه‏ ای که حضرت آدم (ع) خدا را با آن‌ها خواند تا توبه او پذیرفته شد، همانا او توبه‏ پذیر مهربانی است. ای دردها، با اجازه خداوند و کلمات مقدس شما را فراری می‏ دهم که خدایی جز او نیست. همانا هر کار و آفرینشی برای اوست، آفرین بر خدا پروردگار عالمین.)


ببینید: چرا دعا می‌کنیم؟


سپس آیه الکرسی و سوره ‏های حمد و معوذتین (فلق و ناس) و اخلاص را هر کدام یک مرتبه و نیز ده آیه از سوره یس بخوان، بعد هم این دعا را بخوان:

اللَّهُمَّ اشْفِهِ بِشِفَائِکَ وَ دَاوِهِ بِدَوَائِکَ وَ عَافِهِ مِنْ بَلَائِکَ وَ تَسْأَلُهُ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَیْهِ وَ عَلَیْهِمْ أَجْمَعِینَ.

(خداوندا! با شفای خود او را شفا ده، و با دوای خود او را مداوا کن، و از بلاهایت او را عافیت بده، و سلامتی به او بده به حق محمد و آل محمد - که درود خدا بر او و بر آل او). (بحارالانوار ج. ۹۲ ص. ۱۶)

:)نقش ادعیه در درمان بیماری ها/ دعا‌هایی برای رفع بیماری +ذکری مجرب برای رفع مرض‏:)

دعای مخصوص و مجرب برای درمان بیماری

شیخ کفعمى در کتاب «مصباح» فرموده:هرگاه در تو مرضى باشد، به موضع سجده خود دست بکش، و آن را پس از نماز واجب‏ هفت مرتبه بر آن موضع بمال و بگو این دعا را:

یَا مَنْ کَبَسَ الْأَرْضَ عَلَى الْمَاءِ وَ سَدَّ الْهَوَاءَ بِالسَّمَاءِ وَ اخْتَارَ لِنَفْسِهِ أَحْسَنَ الْأَسْمَاءِ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ افْعَلْ بِی کَذَا وَ کَذَا وَ ارْزُقْنِی وَ عَافِنِی مِنْ کَذَا وَ کَذَا.

اى که زمین را بر آب فشرد، و هوا را به ‏آسمان بست، و بهترین نام‌ها را براى خویش برگزید، بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست، و با من چنین‏ و چنان کن‏ و روزى‏ ام ده، و سالمم بدار از چنین‏ و چنان

ذکری مجرب برای رفع مرض‏

از حضرت رضا (ع) روایت شده که فرمودند: برای رفع هر مرضی بخوانید:


بیشتر بدانید: این چهار ذکر کوتاه از قرآن به شما آرامش می‌بخشد 


یَا مُنْزِلَ الشِّفَاءِ وَ مُذْهِبَ الدَّاءِ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ أَنْزِلْ عَلَى وَجَعِیَ الشِّفَاء

(ای فرستنده و عطاکننده شفا، و‌ ای کسی که به لطف خویش درد‌ها را از جان‏ها و جسم‏ها می‏بری، بر محمد و آل محمد رحمت فرست و بر درد‌های من شفا عنایت فرما). (مصباح کفعمی ص. ۱۵۲)

سوره مبارکه حشر

هرگاه این سوره قرآن کریم را با خلوص بر بیمار بخوانند ان شاءالله شفابخش است.

در روایتی از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وآله و سلم آمده است:

هنگام قرائت سه آیه آخر سوره حشر دست را بر سر بگذارید و آیات را قرائت نمایید که این دستور جبرییل است از جانب خداوند و این عمل شفای همه بیماری هاست به جز مرگ.

انتهای پیام/

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر