کد خبر: ۶۶۶۶۷۳۳
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۱
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

حضور برخی از جوانان با شکل و شمایلی عجیب در هیئت‌های عزاداری از بدعت‌های انحرافی است که این روزها در برخی مجالس به چشم می‌خورد.

به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ابراز ارادت افراد و پیروان ادیان مختلف به امام حسین علیه‌السلام و فلسفه قیام حماسه ساز و ماندگار ایشان علیه ظلم، از جمله موضوعاتی است که اگر چه تازه‌ نیست اما هر بار به زبانی نو و با محوری متفاوت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

این روزها با فرا رسیدن محرم و به پا شدن هیئت‌ها و مراسم عزاداری حال و هوای شبکه‌های اجتماعی و پیام‌هایی که توسط کاربران فضای مجازی منتشر می‌شود، نیز تغییر کرده است و هر کس به نحوی در ابراز ارادت خود به امام حسین علیه السلام تلاش می‌کند. اما گاهی عده‌ای به غلط راه و روشی اشتباه را برای این ابراز ارادت انتخاب می‌کنند.

پوشیدن پیراهن مشکی و حضور در دسته‌های عزاداری سرور و سالار شهیدان رسمی است دیرینه که نسل به نسل به افراد منتقل شده و شروع آن از همان طفولیت  است که مادران با هزار امید و آرزو پیراهن عزای مجلس امام حسین علیه السلام را به تن کودکان خود کرده و در مجالس حاضر می‌کنند.
انحراف در دین و خودنمایی به سبک تازه به دوران رسیده‌ها+تصاویر
خلاصه که با فرا رسیدن محرم و به پا شدن تکیه‌های عزاداری هر یک از اشخاص خود را برای حضور در مجلس عزاداری امام حسین علیه السلام و یاران با وفای ایشان آماده کرده و راهی مراسم می‌شوند.
 
حضور چشمگیر جوانان در هیئت‌های عزاداری و پذیرایی از میهمانان عزادار موضوعی است که بیش از هر چیز به چشم می‌خورد. در بین جوانان اما گاهی عده‌ای با شکل و شمایلی متفاوت و مدگرایانه دیده می‌شوند که البته حواشی خاص خود را نیز به دنبال دارد.

مدل موهای عجیب و غریب و آرایش‌های زننده، پیامد تهاجم فرهنگی

تصاویری که این روزها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، از راه افتادن موجی از مدهای جدیدی حکایت دارد که با دست آویز قرار دادن دین و مراسم عزاداری امام حسین علیه السلام به سراغ جوانان رفته است و مسئله تهاجم فرهنگی را در شکل و شمایلی دیگر به تصویر کشانده است.
 
توانانی با مدل موهای عجیب و غریبی که به طور کامل با فرهنگ ایرانی_اسلامی در تضاد است و ریشه‌ای غربی دارد و تفکر غرب گرایانه آن که سعی دارد با یک روکش مذهبی و سوء استفاده از ارزش‌های اسلامی جوانان را بیش از پیش به فرهنگ پوچ و بی‌سرانجام بیگانگان سوق دهد. اغلب جوانان نیز کورکورانه و تنها از سر تقلید و چشم و هم چشمی و برای آنکه بهتر دیده شوند، آن را اجرا کرده و در جاهایی که بهتر بتوانند در معرض دید عموم قرار بگیرند با چنین ظاهری حاضر می‌شوند.
 

بازار طراحی ناخن‌های مصنوعی ویژه بانوان نیز داغ است و تماس با چندین ناخن کار خانمی که تبلیغات کار آن‌ها و نمونه کارهایشان در شبکه‌های اجتماعی صفحات مجازی‌شان منتشر شده و دست به دست می‌شود، از شلوغ بودن کار این افراد حکایت دارد.
طرح ناخن‌هایی که در برخی از صفحات مجازی به چشم می‌خورد نیز به این شرح است که با تلفیق رنگ سیاه و قرمز و نوشته‌هایی از نام امام حسین علیه السلام و حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام طرح‌های متفاوتی را برای مشتریان کاشت ناخن نقش می‌زنند.

چندین ناخن کار که در همان ثانیه‌های نخستِ تماس گفتند که برای پذیرش مراجع جدید برای کاشت ناخن فرصت ندارند و باید درخواست وقت خود را به پس از دهه اول محرم موکول کنم. برخی از آن‌ها هم که با خواهش و تمنا و اینکه از طرف فلانی معرفی شده‌ام و از این قبیل حرف‌ها، گفتند که کار طراحی ناخن را با هر طرحی که مشتری بخواهد انجام می‌دهند و قیمت‌ها هم البته از ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان متغیر بود و برخی از آن‌ها هم تاکید کردند که اگر طرح پیشنهادی مشتری سخت و خاص باشد هزینه آن هم با طرح‌های معمولی که برای بقیه مشتری‌ها کار می‌کنند، متفاوت خواهد بود.

کاشت ناخن که به خودی خود و جز در موارد خاص به لحاظ شرعی مشکل دارد اما اینکه آیا برای تبلیغ چنین نوع آرایشی در صفحات مجازی و همچنین دنیای واقعی جریمه‌ای در انتظار مروجان آن است نکته مهمی است که البته ناخن کارهای فوق از آن بی خبر بودند و گفتند: هیچ ممنوعیتی در طراحی انواع مدل‌ها برای آن‌ها تعیین نشده است.
 
آرایش‌های عجیب و نامتعارف، بدعت‌های انحرافی ماه محرم + فیلم و تصاویر
 

ضرورت الگوسازی صحیح برای نوجوانان و جوانان!

برای مد شدن پوشش و مدلی خاص دیگر به تلاش برای معرفی و جا افتادن آن در دنیای واقعی نیازی نیست و فقط کافی است تصویری از مد جدید در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود.
 
به گفته امان الله قرائی مقدم جامعه شناس و رفتار شناس اجتماعی، اغلب افرادی که نسبت به دیگران با وجود آرایش عجیب و متفاوت در جامعه ظاهر می‌شوند، کسانی هستند که از خلأ روانی و عاطفی رنج می‌برند و دوست دارند هر طور که شده خود را بیشتر و بهتر به دیگران نشان بدهند و توجه سایرین را به خود کنند.
 
وی تصریح کرد: شرایط امروز جامعه تغییر کرده است و جوانان و نوجوانانی که در در دسته‌های عزاداری حاضر می‌شوند، دیگر نمی‌پذیرند که مثل هم سن و سال‌های خودشان در دوره‌های گذشته لباس بپوشند و به سادگی آن‌ها در هیئت‌ها ظاهر شوند و اینگونه است که گاهی با ظاهری عجیب و متفاوت در جمع‌هایی این چنینی حاضر می‌شوند و بیشترین تاثیر را از افراد و محیطی که در آن زندگی می‌کنند می‌گیرند و البته نباید فراموش کرد که نحوه تربیت والدین نیز  یکی از عوامل مهم انتخاب نوع پوشش نوجوانان و جوانان است.

این رفتار شناس اظهار کرد: هر یک از رفتارهایی که نوجوانان و جوانان از خود بروز می‌دهند، ریشه و زمینه‌ای روانی و روانشناختی دارد و با توجه به اینکه دو گروه فوق در دوره  هویت یابی به سر می‌برند، کمک کرد تا از الگوهایی صحیح و قابل اعتماد الگوبرداری کنند و بهترین مساعدت استفاده از آموزش‌های غیر مستقیم برای نوجوانان و جوانان است که از الگوهای اصیل ایرانی_اسلامی الگو بگیرند و نحوه رفتار آن‌ها منجر به ایجاد انحراف در دین نشود.

قرائی مقدم تأکید کرد: برای مد شدن پوشش و مدلی خاص، دیگر به تلاش برای معرفی و جا افتادن آن در دنیای واقعی نیازی نیست و فقط کافی است تصویری از مد جدید در مناسبت‌های مختلفی چون ماه محرم در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود و استقبال و به نمایش گذاشته شدن مدهای جدید توسط مسئولان و فرزندان آن‌ها و همچنین هنرمندان و سلبریتی‌ها نیز از عوامل اصلی باب شدن مواردی چون مدل موها و آرایش‌های عجیب و غریب است.
 
آرایش‌های عجیب و نامتعارف، بدعت‌های انحرافی ماه محرم + فیلم و تصاویر

وی اضافه کرد: با رخ دادن چنین اتفاقاتی، فرهنگ اصیل و ناب ایرانی_اسلامی به تدریج به حاشیه رانده شده و فرهنگ غلط غربی سعی در جایگزینی آن پیدا می‌کند و متاسفانه اهداف اولیه طراحان «تهاجم فرهنگی» نیز تا کنون تا حدودی محقق شده است و جوانان کشور در برخی موارد به فرهنگ اصیل ایرانی خود پشت کرده و از جزئی ترین تا بزرگ‌ترین تصمیمات خود را با فرهنگی عاریه‌ای تطبیق می‌دهند.
 
رفتارهای هنجارشکنانه و مغایر با شئونات اسلامی علاوه بر ایجاد انحراف در دین و بد جلوه دادن مذهب تشیع، به انتقال غلط فرهنگ عاشورایی به نسل‌های آینده منجر شده و با این وجود ضرورت معرفی الگوهای اصیل اسلامی که اهل بیت علیه السلام در صدر آن هستند به شدت احساس می‌شود.

گزارش از فرزانه فراهانی

انتهای پیام/
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳۹
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
متاسفانه در بر خورد با اين انحرافات وحدت رويه وجود ندارد .به نظر من در بعضی موارد قوانين عرف بهترين حالت باز دارندگی را دارند.با کمترين هزينه امروزه قوانين باز دارنده عرف خيلی کم رنگ شده .وخسارتهای ناشی از عدم قدرت اين قوانين خیلی زياد وگسترده شده
پاسخ ها
مبینا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
بابای من یه مردمیانسال50ساله هس ،باوجوداینکه توان مالی داره حتی پول واسه لباسمون که هیچ واسه حتی پول توجیبی هم نمیده ،ووحتی نمیذاره کارکنم توی شرکت ،.پس من چه جوری پول درآرم؟پول واسه لباسم دردانشگاه ،دست دوم دخترعمومومیپوشم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
مبینا خانم پدر شما آدم خسیسی است که من نمی دونم درمان داره یا نه ،بهتر به جای رفتن به دانشگاه اول یک هنری یاد بگیرید و از اون راه پول دربیارید به جای کار در شرکت بعدا برید دانشگاه
مبینا به ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
بله ولی پدرم نمیذاره کارکنم و خودش دستورداده برم دانشگاه وتورشته ای که اون دوس داره ومن دوست ندارم دارم درس میخونم دولتی وگرنه منم دوس دارم کارکنم وپولمودرآرم وپدرم فقط کاردولتی رو میپسنده و......
ملکوت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
اداره فرهنگ از این کارهای نامناسب جوانان در مورد امام حسین ع وارد عمل شود ومردم از این رفتارهای بعضی از جوانان متنفر هستند هر جوانی که در خیابان با این قیاف حضور پیدا میکند جلوگیری کنند زود وارد عمل شوید از پلیس تا فرهنگ اسلامی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
بيزام از اين قرطى بازيها!
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
امام حسین (ع)خیلی مظلومه.۱۴۰۰سال گذشت وبازدردرک قیام امام حسین ناتوانیم واین رفتارهاروانجام میدم.انشاالله امام زمان ظهورمیکنه.ودرک انسان بالامیره
ایوب
|
United Arab Emirates
|
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
به مغز و دل این جوان هنوز معرفت و مظلو میت امام حسین (ع) رسوخ نکرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
انشالاه امام حسین وحضرت اباالفظل هدایتشون کنه در مورد امام حسین یک چیزی شنیدن
هدایت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
مطمینا اینگونه مدها و مدل ها از سوی دشمنان اسلام است.ولی نباید هرکی این مدها را استفاده کرد تخریب کرد گاهی انسان از روی علاقه کاری انجام میده ولی به عواقبش اگاه نیست.ایشالا خود مولا دست همه رو میگیرن.من خودم جز هدایت شدگان اقا هستم.التماس دعا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
قدیما ارازل و اوباش به محرم میرسیدند به حرمت این ماه دست از خلاف می کشیدند، یه جورایی محرم و امام حسین ع راه نجات بود.
ولی متاسفانه اوباش امروز این تنها راه نجات را به ابتذال کشیدند. معلوم نیست تا کجا میخوان پیش برن.
محمد
|
Germany
|
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
این جوونها تعریف خودشون از دین وامام حسین رو دارن.فقط ظاهرشون عجیب نیست عقاید و اخلاق و عملکردشون هم عجیبه این ایام به این شکل خودشون رو مطرح میکنن.با لباس مشکی و ظاهر معمول مخالفن و میخوان به اصطلاح ساختارشکنی کنن.پشت این ظاهرچی هست الله اعلم.میگن باید براشون احترام قائل بود.باشه احترام میذاریم.اما ایا احترام نباید متقابل باشه.ایا اونها نباید احترام مجالس امام حسین رو نگهدارن.اگه امام حسین روی ظاهرشون اثرنکنه, روی باطن که سخت تر میشه تاثیر گذاشت.ما اگه پیرو امام حسینیم یا حداقل محب امام حسینیم,باید روی ظاهر و باطنمون اثرش مشخص بشه.دل بخواهی عزاداری کردن و دینداری کردن ما رو به کجا میرسونه....
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
عکس پسره مال امسال نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
خب نگذارید ازاینی که هست اوضاع بدتر شود؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
این ها عزادار نیستند متاسفم براشون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
اینها جوانند و خام ! عاشقان ابا عبدلله هستند ولی یکم دچار اتحراف تو مسیر هستن، انشالله خود آقا هدایتشون میکنه از همین جوانها شهید و رزمنده و مدافع حرم بیرون میاد
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
چی بگم واقعا
پاسخ ها
رضایی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
اینها چیزیشون نیست فقط یه کم حالشون خوب نیست
احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
اینان زمینه کشش عاشورایی رو دارن اما گرفتار تهاجمات فرهنگی و فکری هم هستند مطمعن باشید اگه با خوشرویی باهاشان برخورد بشه قابل تعقیرن.فقط باید طوری باهاشون رفتار بشه ک شخصیتشون پیش جمع خرد نشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
باید حتما به حضورشون در مراسم عزاداری امام حسین (ع) احترام گذاشت و با تهیه برنامه های فرهنگی خوب و سخنرانی های مناسب و امر به معروف و نهی از منکرهای به جا و درست اشتباه شونو متوجهشون کرد .
سمیرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
سلام و عرض ادب
مخالف این نوع حرکت ها هستم اما احترام قایلم به همه ی عزاداران آقا امام حسین علیه السلام و خاک پای همه ی این بزرگواران هستم با هر شکل و شمایل و سلیقه ای
رحمت خدا بر همه ی خادمان اباعبدلله
بنظرم باید با خوشرویی و محبت مانع این حرکت ها بشیم نکنه با رفتاری نامناسب مانع شرکت این عزیزان در مراسمات اهل بیت بشیم
علی....
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
شاید دلش لبریز از عشق حسین باشد اما مسیر را اشتباه انتخاب کرده است.
پاسخ ها
جواد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
کسی که دلش با حسین باشه کاری میکنه که مردم دوستش داشته باشن نه ازش متنفر بشن پس اشتباه نکن دوست عزیز
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
بلههه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
سلام بر حسين. ع. سلام بر ره روان حسين. ع.
اين أدمها فقط براي خود نمايي اين كارهاي زشت و زننده را ميكنند.
اينها تربيت ديني و اخلاقي ندارند. اينها از لحاظ رواني و روحي مشكل دارند. . بايد در اين ايّام دعاشون كنيم تا خداوند انها را هدايت كند. انشاءالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
واقعا که تعصف باره ...من موندم کجای کارو اشتباه کردیم که به اینجا رسیدیم....(_:_)
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
یادم زمانی برای نمک ونان احترام قائل بودند اما حالا نان خشک زیر پا له میشه پیرمرد پیرزنان نان زیر پارامیبوسیدند جای بلندی میگذاشتند تا پرنده ها بخورند،اگه روزی احترام به برکات خدا برگشت مطمین باشید احترام به خدا وعقاید دینی برمیگرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
اینها هم فقط می خوان دیده بشن باید برخورد جدی باهاشون کرد
پاسخ ها
جواد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
دیده میشن ولی به شکل یه چیز نادون
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
استغفرالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
اینها کسانی هستند که واقعا به سیدالشهدا هیچ معرفتی ندارند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
چرا این شکلی کردن سرشونه واقعا متاسفم
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
خدا شفاشونو بده
عالم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
متنفرم از این جوانان بی ادب
پاسخ ها
جواد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
نود درصد مردم از این جور آدما تنفر دارن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
اینا چکاری می کنند واقعا متاسفم
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
جای تاسف داره
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
برای این پسرا متاسفم واقعا جای تاسف است .باید به ماه محرم احترام بزارند
سید رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
خدایا پناه
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر