کد خبر: ۶۶۶۸۲۹۱
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۹

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کهگیلویه گفت: تنوع زیستی، حفاظت و حراست از منطقه حفاظت شده خاییز در شهرستان‌های کهگیلویه و بهبهان جمعیت کل و بز در این منطقه را به یک هزار و 700 رأس افزایش داده است.

افزایشجمعیت کل و بز منطقه حفاظت شده خاییزبه گزارش  گروه استان های  باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج ؛روح الله عزیزی گفت: حمایت از تنوع زیستی، این منطقه را به مکانی امن برای حیات وحش کهگیلویه و بویراحمد تبدیل کرده است.
منطقه حفاظت شده خاییز با مساحتی بالغ بر 33 هزارو 385 هکتار طی مصوبه شماره 163 مورخ 23/10/77 شورای عالی حفاظت محیط زیست در ردیف مناطق حفاظت شده کشور قرار گرفت.
پوشش گیاهی منطقه بلوط (گونه غالب) بنه، کلخنگ، بادام وحشی، ارژن، خوشک، گون، گیاهان دارویی و گونه‌هایی از خانواده گندمیان است و گونه‌های جانوری شامل: کل و بز، گرگ، کفتار، شغال، روباه، تشی، کاراکال، پلنگ و پرندگانی از جمله کبک، تیهو، بحری و دلیجه است.
عبور رودخانه مارون از این منطقه، وجود غارها، چشمه سارهای فراوان، پوشش گیاهی، جانوری متنوع وچشم اندازهای طبیعی جلوه زیبایی به این منطقه بکر بخشیده است.
این منطقه تپه ماهوری، کوهستانی و صخره‌ای با برخورداری از ریزش‌های جوی بین 250 تا 670 میلی متر در سال و ارتفاع مطلوب از سطح دریا زمینه تولید مثل بسیاری از گونه‌های نادر حیات وحش را فراهم کرده است.
شاخص‌ترین گونه جانوری این منطقه حفاظت شده خاییز کل و بز است که این منطقه را از مطلوب‌ترین زیستگاه‌های کل و بز کشور قرار داده است.
به گفته رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کهگیلویه بر اساس آخرین سرشماری در سال جاری حدود یک هزار و 700 رأس کل و بز در این منطقه مشاهده شده است.
عزیزی اظهار داشت: حفاظت مطلوب محیط بانان، خاییز را مامنی امن برای حیات وحش منطقه و کهگیلویه و بویراحمد قرار داده است.
وی افزود: بر اساس سرشماری سالانه حیات وحش، شمار گونه‌های جانوری این منطقه از رشد قابل ملاحظه‌ای برخوردار است.
عزیزی رشد حیات وحش را نیازمند حمایت مردمی دانست واظهارداشت: در برخی مواقع تولید مثل به زکوهی دو قلو تا سه قلو نیز مشاهده شده است.
وی بیان کرد: گونه‌های متفاوت جانوری مانند شغال، کفتار، روباه و پرندگانی مانند کبک و تیهو به وفور در این منطقه یافت می‌شود.
عزیزی اظهار داشت: در سال‌های اخیر با اجرای طرح‌های فرهنگی نقش مردم در حمایت از محیط زیست و همکاری با محیط بانان تحول چشمگیری صورت گرفته است.
وی افزود: تعداد نیروهای محیط زیست این شهرستان 13 نفر است که هشت نفر از آنان به عنوان محیط بان، کار حفاظت از منطقه حفاظت شده خاییز را بر عهده دارند.
رئیس اداره محیط زیست کهگیلویه تصریح کرد: از 19 سال پیش کار حفاظت از منطقه خاییز بر عهده محیط زیست شهرستان کهگیلویه است.
عزیزی اضافه کرد: یک پاسگاه محیط بانی کار حفاظت از منطقه حفاظت شده خائیز را بر عهده دارد و برای حفاظت بیشتر از تنوع زیستی این منطقه احداث یک پاسگاه محیط بانی دیگر ضروری است.
منطقه حفاظت شده خاییز در فاصله 15 کیلومتری از جنوب به بهبهان، ازشرق به پل پادوک در خیرآباد گچساران و از غرب به سد مارون وصل می‌شود.
این منطقه دارای طبیعت گرمسیری بوده و از مهم‌ترین زیستگاه‌های حیات وحش کهگیلویه و بویراحمد محسوب می‌شود.

انتهای پیام/غ

 افزایش جمعیت حیات وحش خائیز

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر