کد خبر: ۶۶۶۸۶۲۱
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۲

جبهه ملی آزادی کردستان بهترین پوشش برای فعالیت‌های غیرقانونی گروه پ. ک. ک. می‌باشد، این انجمن بر ترانزیت مواد مخدر نظارت شدیدی دارد.

یک گزارش تهیه شده در سال 1995 توسط وزارت دادگستری آمریکا به صورت علنی نشان می‌دهد گروه پ.ک.ک در فعالیت قاچاق مواد مخدر و پولشویی دست دارد و همچنین در تولید و قاچاق تقریباً تمام انواع مواد ناشی از تریاک نقش بسیار مهمی دارد.

بررسی دیگری که در سال 1998 منتشر شده به گزارشات قاطع در مورد فعالیت گروه پ.ک.ک در قاچاق مواد مخدر از طریق خاک ترکیه اشاره می‌کند که در بخشی از آن آمده است: گروه پ.ک.ک فقط به مالیات از قاچاقچیان مواد مخدر متکی نیست بلکه به صورت مستقیم در ترانزیت و فروش مواد مخدر در اروپا دخالت دارد.

این گزارش در ادامه می‌گوید درآمد ناشی از این فعالیت‌ها برای خرید سلاح گرم، مهمات و دیگر تجهیزاتی صرف می‌شود که تروریست‌ها مورد استفاده قرار می‌دهند.

گزارش منابع دیگری را نیز به عنوان منبع درآمد گروه پ.ک.ک ذکر می‌کند مانند اخاذی، سرقت مسلحانه و پول تقلبی.

در گزارش موسسه جرم شناسی پاریس با عنوان «خشونت سیاسی و قاچاق مواد مخدر» که در اکتبر 1996 منتشر شده، شبکه قاچاق مواد مخدر گروه پ.ک.ک و عملکرد آن ثابت شده است. همچنین، در این گزارش مبلغ کل هروئین کشف شده توسط نیروهای پلیس در کشورهای اروپایی ذکر شده و بدین ترتیب حضور گروه پ.ک.ک در قاچاق مواد مخدر مستند شده است.

همچنین دکتر «فرانسوا او» از موسسه جرم شناسی پاریس در سخنرانی خود در 25 آوریل 1997 در بروکسل فعالیت گروه پ.ک.ک در همه مراحل قاچاق مواد مخدر را به صورت مستند ارائه کرد.

وی تاکید کرد: پ.ک.ک  به جایی برای تولید، تصفیه و فروش مواد مخدر تبدیل شده و در کشورهای مختلف عوامل خود را دارد. درآمدهای آن «میلیون ها دلار آمریکا» تخمین زده می‌شود.

دکتر «او» نشان می‌دهد مسئله قاچاق مواد مخدر به واسطه گروه پ.ک.ک به حومه پاریس نیز رسیده و سهم آن از 10 الی 80 درصد هروئین کشف شده در این شهر متغیر است.

همچنین یک گزارش تنظیم شده در سال 1996 توسط ژان-کلود سالومون، فرانسوا او و ژان-لوک وانیه از موسسه جرم شناسی پاریس با تکیه بر منابع مطمئن و بی طرف مانند اینترپل و اداره مواد روانگردان و اجرای قوانین بریتانیا و نیروهای امنیتی اروپا خاطر نشان می‌سازد که مسیر قاچاق مواد از ترکیه و بالکان برای رسیدن به اروپای غربی سود زیادی برای سازمان‌های جدایی طلب تامین می‌کند که اصالتاً ترک و کرد و یا شبه نظامیان گروه پ.ک.ک و دلالان آن هستند.

گزارش ماهانه ناظر ژئوپولیتیک مواد مخدر در شماره مارس سال 1997 به نقش گروه پ.ک.ک در قاچاق مواد مخدر از «مسیر بالکان» اشاره و تاکید می‌کند که این سازمان تروریستی از رومانی و مولداوی به عنوان پایگاه پشتیبان استفاده می‌کند که در نزدیکی این مسیر قرار دارند.

در ادامه می‌نویسد قاچاقچیان تبعه ترکیه که در این کشورها دستگیر شده‌اند اصالتاً کرد هستند و بیشتر فعالیت‌های جنایی منسوب به گروه‌ها یا افراد تبعه ترکیه «در واقع توسط کردهای رابط گروه پ.ک.ک صورت می‌گیرد.»

طبق این گزارش، گروه پ.ک.ک اغلب پشت سازمان‌های پوششی خود مانند «جبهه آزادی ملی کردستان» یا به اصطلاح انجمن‌های زنان، جوانان و تاجران مخفی می‌شود.

این گزارش به عنوان مثال به «جبهه ملی آزادی کردستان»  اشاره می‌کند که به نام انجمن تاجران شرق است و بهترین پوشش برای فعالیت‌های غیرقانونی گروه پ.ک.ک می‌باشد و با توجه به این که رهبر محلی گروه پ.ک.ک بر جبهه ملی آزادی نیز ریاست دارد این انجمن بر ترانزیت مواد مخدر نظارت شدیدی دارد.

سرانجام، گزارش آخر جلسه سی و سوم کمیسیون فرعی قاچاق غیرقانونی مواد مخدر و امور متعلقه در خاور نزدیک و خاورمیانه که زیر نظر برنامه سازمان ملل برای کنترل بین‌المللی مواد مخدر از 29 ژوئن لغایت 3 ژوئیه 1998 در بیروت برگزار شد، می‌گوید: روابط مشخصی بین بعضی سازمان‌های تروریست مواد مخدر وجود دارد. به عنوان مثال، بین پ.ک.ک و دیگر گروه‌های جنایات سازمان یافته فراملی.

موقعیت ترکیه بر سر مسیر بالکان است که در واقع یک نقطه واقعی ترانزیت مواد مخدر محسوب می‌شود.

گروه پ.ک.ک با استفاده از این موقعیت، مرفین و هروئین را از مسیر پاکستان و افغانستان قاچاق و از مرز شرقی ترکیه وارد می‌کند. از پایان دهه هشتاد میلادی، این سازمان تروریستی دست به یک تجارت بسیار پردرآمد زده و تولید هروئین را بر قاچاق مواد مخدر وارداتی ترجیح می‌دهد و هروئین را از مواد غیر مخدر تولید می‌کند.

برای این هدف، آزمایشگاه‌های متحرک تصفیه در نزدیکی استانبول و آناتولی جنوب شرقی تاسیس کرده است. به علاوه، این سازمان در دره بقاع لبنان و در مناطق دورافتاده آناتولی و شمال عراق هروئین و حشیش تولید می‌کرد یا می‌کند. 

بنابراین، مواد مخدر بخش اساسی دستگاه مالی گروه پ.ک.ک را تشکیل می‌دهد و از روش‌های دیگر مانند اخاذی، ارعاب، سرقت مسلحانه، قاچاق سلاح و قاچاق نیروی کارگر پیشی می‌گیرد. گروه پ.ک.ک در همه مراحل قاچاق مواد مخدر فعال است و درآمد آن صرف خرید سلاح برای عملیات تروریستی می‌شود.

آلمان

در حال حاضر در کشور آلمان گروه پ.ک.ک از کودکان 11 الی 13 ساله به عنوان فروشنده خیابانی استفاده می‌کند و اکثراً نیز اهل «بینگول ترکیه» هستند. آنها بسته‌های 5 گرمی هروئین را به قیمت 250 مارک آلمان می‌فروشند که این بسته‌ها هر کدام جدا و به قیمت 50 مارک است. این تجارت به آنها امکان می‌دهد هر ماه 2000 مارک آلمان برای خانواده خود در ترکیه بفرستند.

در سال 1998، دکتر هارالد کورنر، دادستان فرانکفورت، اعلام کرد: افرادی که مدعی‌اند جنگی آزادیبخش علیه ترکیه به راه انداخته‌اند در قاچاق مواد مخدر فعال هستند و این نیز نه برای منافع فردی بلکه برای منافع سازمان خود. در نوامبر سال 1990، چنگیز ب. شبه نظامی شناخته شده پ ک ک در مرز آلمان و هلند دستگیر شد که 48 کیلو گرم هروئین داشت.

در ژوئیه 1991، وحدالدین کا. در کلن با 2.5 کیلوگرم هروئین دستگیر شد. این عضو پ ک ک (از سال 1987) متهم است که از مه تا سپتامبر 1990 در کردستان ترکیه در یک سری حملات بمبگذاری  شرکت کرده و دو پلیس را نیز در کلانتری به قتل رسانده است.

در اکتبر 1993، پلیس یک شبکه قاچاقچیان مواد مخدر را متلاشی کرد. در بین آنها ابراهیم سی. شبه نظامی مشهور پ ک ک، نیز بود و محمد چلیک یک شبه نظامی پ ک ک نیز در دسامبر 1991 در بینگل ترکیه بازجویی شد. اسماعیل ه. در عملیات مسلحانه پ ک ک در سال 1985 در نزدیکی سیلوپی زخمی شد. این دو نیز در شبکه مذکور بودند.

از 25 اکتبر تا 4 دسامبر، پلیس اشتوتکارت یک عملیات علیه فروشندگان مواد مخدر انجام داد و طی آن 76 تبعه ترکیه را دستگیر کرد که طبق اطلاعات پلیس آلمان 13 نفر از آنها شبه نظامیان پ ک ک هستند. از بین آنها چنگیز س. و فوزی ت. در عملیات مسلحانه پ ک ک نیز شرکت کرده بودند. عبدالخالق، سدات، اکرم و سامی نیز در بین آنها افراد مشهور پ ک ک بودند.

در مه 1994 در کلن آلمان پلیس 20 عضو یک شبکه مرکب از 3 خانواده در زمینه مواد مخدر را دستگیر کرد که بخشی از درآمد خود را به پ ک ک می‌دادند. این شبکه از سال 1993 میزان 40 کیلو گرم مواد مخدر فروخته بود.

بلژیک و هلند

در ماه مه 1988 خلیل ه. به عنوان شبه نظامی پ ک ک دستگیر شد که 72 کیلو هروئین همراه وی بود. در ژوئیه 1989، ییلماز س. و احمد ی. شبه نظامیان پ ک ک با 60 کیلوگرم کوکائین در بلژیک بازجویی شدند.

در دسامبر 1991 کمال و جمال گو. در آرنهایم با 48 کیلوگرم هروئین دستگیر شدند. جمال عضو شاخه مسلح پ ک ک بود و در ترکیه به خاطر قتل یک ستوان ارتش و دو ژاندارم تحت تعقیب بود.

در مارس 1993، سلیمان ای. با دو کیلو هروئین در هلند دستگیر شد. او به پلیس هلند اعتراف کرد که عضو پ ک ک است. عثمان آی. اهل ایجل ترکیه را نیز مسئول ارسال مواد مخدر معرفی کرد.

در محل اقامت او اسناد داخلی سازمان پیدا شد و همچنین رسیدهای دریافت مالیات انقلابی برای پ ک ک. در دسامبر 1994 در آمستردام هلند، 180 پلیس اقدام به دستگیری نجات کو. و 28 کرد دیگر کردند که تبعه ترکیه بودند و چندین سلاح کمری، دو اسلحه جنگی، پنج نارنجک و بسته‌ای مواد تبلیغی و اسناد داخلی پ ک ک نیز به دست آمد. آنها به قاچاق مواد مخدر و آدم ربایی محکوم شدند. این شبکه به بریتانیا، آلمان، ایتالیا و ترکیه می‌رسید.

کسب درآمد تروریست‌ها با تجارت سیاه در سرزمین‌های کردی/ ترانزیت مواد مخدر به اروپا!

اسپانیا

روز 25 نوامبر 1989 اخبار شبانگاهی شبکه یکم اسپانیا در ساعت 8.30 اعلام کرد: این روزها کشور ما با موج مهمی از قاچاق مواد مخدر مواجه است که یک شبکه کردی آن را انجام می‌دهد. تمام اعضای این شبکه که مدیریت آن در استانبول است، کرد هستند و و برای گریلاهای غیرقانونی، پول و سلاح تامین می‌کنند که برای استقلال کردستان می‌جنگند.

در اسپانیا 50 عضو این شبکه دستگیر شدند. این سازمان به صورتی حرفه‌ای اقدام می‌کند. هروئین را در کامیون‌های نیمه یدک از استانبول تا مادرید از طریق لوبلانجا، میلان و آمستردام منتقل می‌کنند که در آن یک شبکه کردی مستقر است. این شبکه در طول 6 ماه 300 کیلو گیرم مواد مخدر وارد کشور ما کرده است. در ژانویه 90 نفر و در اخیراً نیز 12 عضو پ ک ک بازجویی شده‌اند چون عضو این شبکه قاچاق بوده‌اند.

ایتالیا

در ماه مه در شهر کوم ایتالیا 23 کیلوگرم هروئین در یک ماشین سنگین به رانندگی علی گو. کشف شد و خود او نیز عضو شبکه نائف آی. از افراد شدیداً وابسته به پ ک ک بود.

یوگسلاوی سابق

 در ماه مارس 1993 صوفی مو. و متین بو. با 4 کیلوگرم هروئین در یوگسلاوی سابق دستگیر شدند. آنها اعتراف کردند چریک‌های پ ک ک آنها را در ترکیه به مرگ تهدید کرده‌اند که اگر بسته مواد را برای دیگر شبه نظامیان در کلن آلمان نبرند آنها را خواهند کشت.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

تجارت سیاه تروریست‌ها در سرزمین‌های کُردی‌

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر