کد خبر: ۶۶۹۴۳۹۶
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰

یک متخصص اطفال گفت: اگر در تغذیه کودک دقت نکنیم و شیر خشک بدون دلیل به برنامه عذایی اضافه شود، شیرخوار به رگورژیتاسیون مبتلا می‌شود.

آیا در کنار شیر مادر میشود به کودک کمی شیرخشک هم داد؟محمد مروج متخصص اطفال در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: شیر خشک عملا شیر گاو است و  سر دل بچه می‌ماند و گاهی این سنگینی به حدی است که گویی کودک کله پاچه خورده است و  مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا  بتواند آن را هضم کند، اما در مقابل آن شیر مادر سریع معده را ترک می‌کند و هضم راحتی دارد؛ به همین دلیل کودکی که شیر خشک می‌خورد از خواب بیدار نمی‌شود تا دوباره  شیر بخورد.

این متخصص اطفال بیان کرد: شیر خشک در اصل مانند یک صدا خفه کن است و کودک با مصرف آن گریه و احساس گرسنگی ندارد؛ بسیاری از مادران به دلیل اینکه در شب از خواب بیدار نشوند تا به کودک شیر دهند قبل از خواب به او شیر خشک می‌دهند تا در طول شب نیازی به شیر نداشته باشد و از خواب بیدار نشود.

باید و نبایدهای اضافه کردن شیر خشک به چرخه تغذیه نوزاد

محمدی ادامه داد: باید دقت کنید اگر کودکی شیر مادر را کامل می‌خورد و با این حال به رشد کافی نرسیده است با تشخیص پزشک می‌توان به او شیرخشک داد تا به عنوان یک مکمل نقش بازی کند؛  دقت کنید اگر کودکی نیاز به شیر خشک نداشته باشد و پرخور باشد، با توجه به حجم کم معده، رگورژیتاسیون پیدا می‌کند یعنی شیر با اسید معده به بالا برمی‌گردد و مری را می‌سوزاند در این مواقع کودک در یک سیکل و دایره‌ی بسته گرفتار شده، چرا که کودک دچار بالا آوردن اسید شده است و مادر متوجه این حالت نیست.


بیشتر بخوانیدهر آنچه که از تغذیه کمکی نوزاد باید بدانید را اینجا بخوانید


وی افزود: مادر نباید هیچ وقت با بروز جوش پوستی یا حتی دیدن خون در مدفوع  نوزاد یا کودک شیر دادن را قطع کند؛ گاهی مادر مواد غذایی مصرف می‌کند که شیرخوار را با مشکلاتی مانند اسهال و یا دفع خون مواجه می‌کند، این را فراموش نکنید که شیر مادر هر چقدر هم مشکل داشته باشد، از هر نوع شیر خشکی بهتر است.


بیشتر بخوانید۴۰ درصد شیرخواران از شیر مادر تغذیه می‌کنند/ حداکثر رشد مغزی تا ۲ سالگی اتفاق می‌افتد


این متخصص اطفال یادآوری کرد: اگر مادری شیر کمی دارد باید در مرحله اول سعی کند شیر خود را افزایش دهد و تا حدامکان از شیر خشک استفاده نکند، اما اگر نیاز باشد و شیر افزایش پیدا نکرد با مشورت پزشک متخصص می‌توان از شیر خشک استفاده کرد.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر