کد خبر: ۶۶۹۵۱۸۹
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰

با توجه به اینکه در برخی از آیات قرآن‌کریم به موضوع سحر ساحران اشاره شده، بنابراین می‌توان گفت که از نظر اسلام، سحر و جادو یک خرافه نیست.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حضرت رضا(ع) می فرماید: هرگاه تو را سحر کردند، دست خود را تا برابر چهره‌ات بالا بیاور و بگو: «بسم‌الله العظیم، بسم‌الله العظیم، رب العرش العظیم»

«سِحر و جادو» واقعیت دارد؟/ برای خلاصی از سحر چه باید کرد؟

جادو
این روزها شاید از برخی دوستان و آشنایان زیاد شنیده‌باشید که کارهایم گره‌خورده است. یکی می‌گوید دست به هر کاری می‌زنم نمی‌شود. دیگری مدت‌هاست که یک کار متناسب با شرایطش را پیدا نمی‌کند. دختر یا پسر جوانی هرچه مورد ازدواج برایش فراهم می‌شود نمی‌شود که نمی‌شود.


بیشتربخوانید:ریشه خرافه گرایی و رواج آن در بین مردم چیست؟


اما به‌راستی باید دید که آیا همه‌ی این‌ها در حالت عادی بوده و یا اتفاق و حادثه پنهانی پشت ماجرا قرار دارد؟
برای این‌که کاری در زندگی ما با موفقیت انجام بشود یا نه عوامل بسیاری وجود دارند که شمارش آن‌ها زمان زیادی را می‌طلبد. از ایجاد عوامل برکت‌زا در زندگی گرفته تا انجام آنچه که برکت و رحمت را از زندگی دور می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این امور کتاب‌هایی تاکنون تألیف شده‌اند که کمک شایانی را به بالا بردن کیفیت زندگی اسلامی مسلمانان داشته و دارند. کتاب‌هایی مانند مفاتیح‌الحیات، نهج‌الرسول و حلیه‌المتقین که هرکدام معدنی از معارف هستند که کاربرد زیادی را در زندگی امروز انسان دارند، اما در اینجا قرار است به یکی از عوامل جدی گرفتاری انسان‌ها بپردازیم؛ یعنی سِحر و جادو.

این روزها افراد زیادی هستند که تا به این کلمه می‌رسند درجا می‌گویند: خرافات است! پس ابتدا باید ببینیم که شرع مقدس اسلام آیا معتقد به خرافه بودن آن است و یا اصل وجود آن را در عالم قبول دارد؟

اول؛ در قرآن کریم سوره شعرا آیه 41 که پیرامون مواجهه حضرت موسی (ع) با ساحران است، قرآن به وجود جادوگران تصریح می‌کند که برای مقابله با حضرت موسی به دربار فرعون آمده‌اند.

در قرآن کریم سوره شعرا آیه 41 که پیرامون مواجهه حضرت موسی (ع) با ساحران است، قرآن به وجود جادوگران تصریح می‌کند

آنچه که مٌسَلَم است این است که قرآن کتابی عاری از هرگونه خطا و اشتباه است پس اگر از لفظ "ساحر" در این آیه استفاده کرده است یعنی اصل وجود داشتن سِحر و جادو را قبول داشته و به‌تبع آن، کسانی را که با استفاده از آن شیوه به مقابله با حضرت موسی آمده‌اند را ساحر یعنی جادو کننده نامیده است.

دوم؛ از رسول خدا (ص) درباره جادوگر سؤال شد حضرت فرمودند: «وقتی دو مرد عادل بیایند و علیه او (جادوگر) شهادت دهند، خونش مباح است». (1)

این یعنی پیامبر اسلام اصل وجود جادو و سِحر را قبول داشته‌اند پس حکم به مجازات جادوگر داده‌اند و اِلا اگر اصل وجود آن را منکر بودند پس دلیلی هم نداشت که به مجازات برای شخص خاطی حکم کنند.

عده‌ای قائل‌اند از زمان امیرالمؤمنین علی (ع) تمامی جادو و جادوگرها برای همیشه سفره‌شان جمع شده و دیگر اثری از آن‌ها پیدا نیست. اما برای اینکه این مسئله روشن شود به حدیث ذیل توجه کنید:

سوم؛ محمد بن عیسی می‌گوید: «از امام رضا (ع) درباره سِحر سؤال کردم. فرمودند: سِحر واقعیت دارد».(2) اینکه امام رضا (ع) پس از گذشت سالیان زیادی از زمان حیات مبارک حضرت علی (ع) همچنان معتقدند جادو و سحر وجود دارد، باعث می‌شود کسانی که قائل‌اند پس از حضرت علی (ع) دیگر جادویی در کار نیست حرفشان از اعتبار ساقط شود.

این سه دلیل ذکرشده برای اثبات اینکه این مسئله یعنی سحر و جادو هنوز هم وجود داشته و دارد کافی می‌باشد هرچند احادیث بسیارِ دیگری هم هستند که اصل وجود این حرام شرعی را پذیرفته‌اند و در مواردی هم راهکارهایی را برای دفع آن بیان نموده‌اند.

حالا شاید سؤال پیش بیاید که اصلاً چرا باید کسی دیگری را جادو کند؟
اینکه چرا کسی دیگری را جادو می‌کند تا مثلاً در زندگی زناشویی یا مسائل مالی او مشکلی را ایجاد کند می‌تواند عوامل مختلفی را داشته باشد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها حسادت است. حسادت آفتی است که روان شخص حسود را وحشیانه می‌جود. حسادت به موفقیت‌های دیگری، می‌تواند موجب آن شود که شخصی با استفاده از این عمل غیرانسانی زندگی دیگران را با مشکل مواجه سازد.

جادو یکی از بزرگ‌ترین گناهان کبیره در دین اسلام است. این گناه پشتوانه رذیلانه‌ای را در عاملانش دارد. جادو به گفته شرع مقدس به شِرک نزدیک است. و بزرگی گناه آن‌قدر زیاد است که همان‌طور که از پیامبر اسلام (ص) نقل کردیم اگر ثابت شود که کسی جادوگر باشد حکم او اعدام است.

پیامبر اسلام (ص) پیرامون حسادت می‌فرمایند: حسد نورزید؛ زیرا حسد ایمان را می‌خورد همان‌گونه که آتش هیزم را می‌خورد.(3) در این‌که کس دیگری را خودش و یا با کمک نفر سومی جادو کند در حرمت آن هیچ شکی وجود ندارد چراکه جادو یکی از بزرگ‌ترین گناهان کبیره در دین اسلام است. این گناه پشتوانه رذیلانه‌ای را در عاملانش دارد. جادو به گفته شرع مقدس به شِرک نزدیک است. (4) و بزرگی گناه آن‌قدر زیاد است که همان‌طور که از پیامبر اسلام (ص) نقل کردیم اگر ثابت شود که کسی جادوگر باشد حکم او اعدام است.

همین‌طور نبی مکرم (ص) می‌فرمایند: «سه نفرند که وارد بهشت نمی‌شوند: شراب‌خوار، جادوگر و قطع‌کننده پیوند خویشاوندی». (5)

با تمامی مطالبی که ذکر شد این بدان معنا نیست که هر گره‌ای که در زندگی‌مان ایجاد شود سریع گمان به جادو شدن خود ببریم. گاهی اوقات اعمال و رفتار ما باعث ایجاد موانع و مشکلاتی در زندگی‌مان می‌شوند. گاهی هم مصلحت خداوند آن است که آن خواسته شخص انجام نشود و یا این‌که فعلاً زمان آن فرانرسیده است.

حالا سؤالی که مطرح می‌شود این است که چه باید کرد؟
در روایات مختلفی از معصومین علیهم‌السلام بعضاً راهکارهایی ارائه‌شده است. ازجمله آن‌که امام رضا (ع) درباره رفع سحر می‌فرمایند: هرگاه تو را سحر کردند، دست خود را تا برابر چهره‌ات بالا بیاور و بگو: «بسم‌الله العظیم، بسم‌الله العظیم، رب العرش العظیم»(6)

هرگاه تو را سحر کردند، دست خود را تا برابر چهره‌ات بالا بیاور و بگو: «بسم‌الله العظیم، بسم‌الله العظیم، رب العرش العظیم»

هم‌چنین برای برطرف کردن آن می‌توان به فردی حاذق و مسلط مراجعه نمود که هدفش صرفاً گرفتن مبلغی بیشتر و بیشتر نباشد و نخواهد به هر بهانه‌ای طلب مُزد کند. این مهم است که او دانش لازم و جامع را داشته باشد تا مبادا کاری کند که گره دیگری بر مشکلات قبلی افزوده شود.

و در نهایت اینکه کسی که جادو می‌کند به‌غیر از حق‌الناسی که بر گردن او می‌آید، خشم خداوند را نیز برمی‌انگیزاند و چنین شخصی دچار عوارض دهشتناک فراوانی خواهد شد که معلوم نیست هیچ‌گاه قابل جبران باشند و شاید او را برای همیشه به نابودی بکشانند.

پی نوشت:
1. تهذیب الاحکام جلد 6 صفحه 283
2.مکارم الاخلاق صفحه 413، نهج الرضا صفحه 244
3.قرب الاسناد صفحه 29 حدیث 94
4.الکافی جلد 7 صفحه 260
5.نهج الرسول صفحه 160
6.بحارالانوار جلد 92 صفحه

منبع: تبیان

انتهای پیام/

/آیا سحر و جادو وجود دارد؟/ اگر مرا سحر کردند چه کنم؟

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۴
در انتظار بررسی: ۰
موسسه اسم اعظم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
آیت الله بهجت می فرمایند: «برای جلوگیری از چشم زخم یا باطل شدن سحر همراه داشتن حرز امام جواد (ع) مفید است. (گوهرهای حکیمانه ص13)
سارينا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
من و دوستانم چند وقتي هست كه با اين موضوع درگيريم . راستش ما چند باري سعي كرديم از طريق كتاب ها چيز هايي بفهميم ، و خب چيز هايي هم گيرمان آمد !
من براي تحقيق بيشتر از اين نوشته ها عكس گرفتم و آن ها را در جايي بخصوص توي گالري پنهان كردم !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
خب اگه کسی به دیگری حسد میورزه چگونه میتونه کاری کنه که زندگی دیگری رو خراب کنه اصل موضوع اینه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
هم ساحر انسی وجود داره و هم ساحر جن
ب اینصورت ک
سحر اسود یا سیاه وجود داره ک طی ارتباط و با نیروهای شر شیطانی ب قصد آزار رساندن ب شخصی این اعمال انجام میگیره و انواعی داره مثه سحر مرض سحر جنون و عقم و سحر فقر ووو
و همچنین سحر سفید هستش ک یه سری اعمال انجام میگره ک نتیجه اش خیر باشه مانند رد رد مطلقه
یا جلب دوست
یا مطیع کردن همسر سرکشوووو ک
کمتر خطر داره
همه ی این اعمال در رابطه با عالم و جنو ارواح صورت میگیره حالا جدا از اینکه این ارواح خیر هستن یا شر، الله اعلم
در کل باید پناه برد بخدا از شر هر سحرو ساحری
و ان شاء الله خداوند ب کسایی ک قربانی سحر حسد و تسلیطو تماس های شیطانی( مس)شده اند توفیق شفاعت و خلاصی بده
مهسا
|
United Arab Emirates
|
۲۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
جادو وجود داره .خودمن جز آدمایی بودم که اصلا به این جور چیزها اعتقاد نداشتم و میگفتم خرافات. ولی از زمانی که خونمون تبدیل به جهنم شد دیگه به جایی رسیده بودیم که میخواستیم جدا بشیم همسرم به جون من و حتی دخترمون تشنه بود .یه روز به پیشنهاد یکی از دوستان به زور به پیش به دعا نویس رفتیم بارم میگفتم این فرد کلاهبرداره میخواهد پولمونه بالا بکشه که بالاخره راضی شدم و به این فرد مراجعه کردم .آون خانم گفت یه خانم دیگه جادو مون کرده تا همسرم از من و دختر متنفر بشه تا ما از هم جدابشیم تا جا واسه خودش باز شه.خلاصه با بی میلی کارهایی رو که گفته بود رو انجام دادم و آون خانوم گفت طلسمو شکسته.باور کنید فردا آون روز همه چی عوض شد والان سر خونه زندگیمم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
بنا بر روایات جادوگر را خدا آفریده پس هدفی و ماموریت داشته است حالا همان خلق شده ضرر می زند پس خداوند چرا آفریده است؟بنده معتقدم هیچ چیز در دنیا ذره ای بی حکمت و تصادفی نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
الفلق
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
ﺑﻪ ﻧﺎم ﺧﺪﺍ ﻛﻪ ﺭﺣﻤﺘﺶ ﺑﻲ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻣﻬﺮﺑﺎﻧﻲ ﺍﺵ ﻫﻤﻴﺸﮕﻲ.
قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ
ﺑﮕﻮ : ﺑﻪ ﭘﺮﻭﺭﺩﮔﺎﺭ ﺳﭙﻴﺪﻩ ﺩم ﭘﻨﺎﻩ ﻣﻰ ﺑﺮم ،(١)
مِن شَرِّ مَا خَلَقَ
ﺍﺯ ﺯﻳﺎﻥ ﻣﺨﻠﻮﻗﺎﺗﻲ ﻛﻪ [ ﺑﺎ ﺍﻧﺤﺮﺍﻓﺸﺎﻥ ﺍﺯ ﻗﻮﺍﻧﻴﻦ ﺍﻟﻬﻲ ﺑﻪ ﺍﻧﺴﺎﻥ ] ﺿﺮﺭ ﻣﻰ ﺭﺳﺎﻧﻨﺪ ،(٢)
وَمِن شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ
ﻭ ﺍﺯ ﺯﻳﺎﻥ ﺷﺐ ﻫﻨﮕﺎﻣﻰ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺗﺎﺭﻳﻜﻲ ﺍﺵ ﺩﺭﺁﻳﺪ [ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺁﻥ ﺗﺎﺭﻳﻜﻲ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﺣﻴﻮﺍﻧﺎﺕ ﻣﻮﺫﻱ ﻭ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﻫﺎﻱ ﻓﺎﺳﻖ ﻭ ﻓﺎﺟﺮ ﺑﺮﺍﻱ ﺿﺮﺑﻪ ﺯﺩﻥ ﺑﻪ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺩﺭ ﻛﻤﻴﻦ ﺍﻧﺪ ](٣)
وَمِن شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِي الْعُقَدِ
ﻭ ﺍﺯ ﺯﻳﺎﻥ ﺯﻧﺎﻥ ﺩﻣﻨﺪﻩ [ ﻛﻪ ﺍﻓﺴﻮﻥ ﻭ ﺟﺎﺩﻭ ] ﺩﺭ ﮔﺮﻩ ﻫﺎ [ ﻣﻰ ﺩﻣﻨﺪ ﻭ ﺑﺎ ﺍﻳﻦ ﻛﺎﺭ ﺷﻴﻄﺎﻧﻲ ﺩﺭ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﻓﺮﺩ ، ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﻭ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺧﺴﺎﺭﺕ ﺑﻪ ﺑﺎﺭ ﻣﻰ ﺁﻭﺭﻧﺪ ](٤)
وَمِن شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ
ﻭ ﺍﺯ ﺯﻳﺎﻥ ﺣﺴﻮﺩ ، ﺯﻣﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﺣﺴﺪ ﻣﻰ ﻭﺭﺯﺩ .(٥)
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
همه ما باید بدونیم که سحر وجود داره ولی ساحر نه ، کسانی که ادعا میکنند سحر بلدند باور نکنید ، کلاهبردار هستند ، چون اغلب ساحران در سده های گذشته از بین رفتن .در هزاره گذشته تا کنون بیشتر دعا و دعا نویسی مطرحه که اونهم اغلب موارد کلاهبرداری هست .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
به نظر من هر كس ارتباطش با خدا و ١٤ معصوم و قران نزديك باشد. سحر و جادو چندان تاثيري در ان ندارد اگر هم اثري داشت با دعاي مختصري خيلي زود برطرف و خنثي ميشه. چهار قل و ايت الكرسي هم خيلي مؤثر است.
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
سلام. ممنون از مطالب مفیدتون.
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
به نظر من بیشتر حسودان زندگی خراب میکنن کاری به سرت میدن اصلا احتیاجی به جادو نیست کسی به زندگی مردم چنگ بزنه بدون دلیل و منطق اون از جادوگر بدتره بعضیا کلا فکر میکنن هر طورشون میشه کاره جادو وسحره در حالی با منطق بشین فکر کن ببین چی زندگیتو خراب کرده یا کی خداوند به همه عقل فهم داده راه زندگیتو خودت انتخاب کن پس دوران حضرت علی که از دست مردم جاهل و نادان به چاه میرفت که مردم شهر خواستند حضرت از چاه بیرون بیاد کاری نتونستن بکنن غیر از انکه یک دیوانه ای بر چاه نشست حرف زد انقدر که حضرت خسته شد از چاه بیرون آمد یعنی منظورم اون دوره هم دست کمی با الان نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
سحر خرافه نیست. چرا؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
متن را دوباره بخوانید تا متوجه شوید‌
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
چون علمی است که فراتر قوانین جهان مادی عمل میکند. ساحران از گذشته های دور تا به الان وجود داشته اند. هنوز هم در قبایل آفریقایی سحر و جادو مرسوم است.
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر