کد خبر: ۶۶۹۶۲۴۶
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۰
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

یکی از عوامل موثر در حمایت از کالای ایرانی، معطوف به تبلیغات می‌شود، عنصری قابل توجه‌ای که متاسفانه در ایران آنچنان که باید بر روی آن کار نشده است.

چرا کالاهاى باکیفیت ایرانى گمنام مانده‌اند؟به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با در نظر گرفتن نقش بسیار نافذ و تعیین کننده، تولیدات و کالا‌های داخلی در توسعه اقتصادی و حفظ و تقویت استقلال اقتصادی و حتی سیاسی کشور، بیش از پیش به اهمیت تبلیغات پی‌خواهیم برد.

 عنصر تبلیغات از چنان اهمیتی برخوردار است که حتی بزرگ‌ترین و قدرتمندترین کمپانی‌ها و شرکت‌های اقتصادی، صنعتی و تولیدی جهان با وجود نام و آوازه بسیاری که در اقصی نقاط جهان دارند، از آن غافل نمی‌شوند، یکی از مولفه‌ها و ارکان حائز اهمیت در شهرت بنگاه‌ها و کمپانی‌های مطرح اقتصادی و تولیدی جهان به مدد تبلیغات حاصل شده و البته حفظ چنین جایگاهی نیز مرهون و نیازمند استمرار تبلیغات است.

تبلیغات را می‌توان به تسخیر فاصله دو گوش انسان تشبیه کرد که در صورت تحقق آن، عوامل و عقبه تبلیغاتی به اکثریت قریب به اتفاق اهداف مورد نظر خود دست خواهد یافت.

نظام سرمایه داری غرب، بیش از دیگر ساختار‌ها و ساز و کار‌های سیاسی و اقتصادی جهان با تکیه بر تبلیغات به نفوذ و رسوب خود در اذهان و افکار عمومی جهان نائل شده است.

امروز با رشد، تَسَری و پیشرفت رسانه‌های جمعی، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، شیوه‌های تبلیغاتی نیز متحول، مُبتکرانه و خلاقانه شده اند.

علی‌رغم اهمیت بسیار بارز این مولفه، متاسفانه در کشور ایران از حِیثِ تبلیغاتی، آنچنان که باید کار نشده و اگرچه تقریبا همه روزه شاهد تبلیغات در حوزه‌های گوناگون داخلی کشور هستیم، اما با یک مقایسه اِجمالی میان آنچه در حوزه تبلیغاتی در کشور‌های توسعه یافته شاهد هستیم با آنچه در داخل کشور، ظهور و بروز پیدا می‌کند بیش از پیش به فاصله موجود پی‌خواهیم بُرد.

کاربرد و کارآیی تبلیغات به گونه‌ای است که با بهره گیری از برخی تکنیک‌های خاص، تصورات و ذهنیت انسان، جامعه هدف یا همان مخاطبان در راستای اهداف تبلیغ کنندگان هدایت و شکل داده می‌شود.

اهمیت تبلیغات به میزانی است که در دهه‌های اخیر از آن تحت عنوان یک صنعت نامیده می‌شود به واقع در حوزه تبلیغات نیز به مانند دیگر عرصه‌ها می‌توان شاهد توفیقات مطلوب، سازنده و بالعکس مخرب و ویران کننده بود.

با عنایت به اهمیت حمایت از کالای ایرانی و تمایل و گرایش بخش قابل توجهی از جامعه به کالا‌ها و محصولات خارجی، لزوم پرداختن به تبلیغات خلاقانه و حرفه‌ای با هدف حمایت و پشتیبانی از کالای ایرانی و تولیدات داخلی بیشتر احساس می‌شود و اساسا به دلیل برخی غفلت‌ها و کم توجهی ها، امروزه در برخی حوزه‌های اقتصادی تا حدودی قافیه را باخته ایم و در نقطه مقابل، نظام غرب با تبلیغات پر زرق و برق از هیچ تلاشی برای نفوذ و رسوب در بازار کشور‌هایی همچون ایران دریغ ننموده، تبلیغاتی که بعضا در کنار عرضه و فروش کالا‌های غربی، فرهنگ ایرانی و اسلامی را نیز مورد هجمه و تاخت قرار می‌دهد و به شیوه‌ای آرام و نرم در صدد اِستحاله آن بر می‌آید.

تبلیغات حرفه‌ای و خلاقانه، به توسعه اشتغال رونق اقتصادی و حمایت از کالای ایرانی منتهی می‌شود

عسگر مُتقی، یکی ازتوزیع کننگان عمده محصولات و مواد غذایی در غرب استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به لزوم درک تفاوت‌های جدی فضای حاکم بر بازار در دوران کنونی با آنچه که در دو تا سه دهه پیش شاهد آن بودیم اظهار کرد: تبلیغات موضوع جدید و نوظهوری نیست، اما نقش تعیین کننده آن، در طول ۲۰ تا ۳۰ سال اخیر بیش از پیش ملموس و قابل درک شده است.

وی افزود: اگر در سالیان نه چندان دور گذشته، بسیاری از خانوارها، فارغ از نام‌ها، مارک‌ها و عناوین، به خرید محصولات مورد نیاز خویش مبادرت می‌ورزیدند، اما امروزه تعدد، تکثر و تنوع کالا‌ها و محصولات به میزانی رشد و گسترش یافته است که در این حجم انبوه از محصولات مختلف، تبلیغات از عناصر اثربخش در سوق دادن اذهان و افکار عمومی یا جامعه هدف و به تعبیر عوامانه مشتریان محصولات به انتخاب کالا‌ها می‌باشد.

وی افزود: با توجه به نامگذاری سالجاری از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان حمایت از کالای ایرانی، تولید و اشتغال، می‌طلبد عوامل و عناصر فعال در عرصه تبلیغات نیز، نگاه عمیق‌تر و جدی تری را به این مقوله لحاظ کنند.

این فعال اقتصادی در غرب استان تهران گفت: به اعتقاد بنده در صورت برنامه ریزی برای تبلیغات سازنده، هدفمند و هوشمندانه، می‌توان به نحو شایسته و مطلوبی، به هدف شعار سال که حمایت از کالای ایرانی است، دست یافت.

متقی بیان کرد: قاعدتا با حصول این امر، گشایش‌های بسیاری در عرصه‌های دیگر همچون اشتغالزایی و توسعه فرصت‌های شغلی نیز حاصل خواهد شد، زیرا این موارد همچون حلقه‌های یک زنجیره، به تَاَسی از یکدیگر، ظهور و بروز پیدا می‌کنند و تکمیل می‌شوند.

تبلیغات، زمینه ساز رقابت هر چه بیشتر از حِیثِ کَمی و کِیفی محصولات می‌شود

علی فروزفر، استاد دانشگاه، در گفت‌وگو با رسانه‌ها، درارتباط با اهمیت تبلیغات تصریح کرد: در هر کشور و جامعه‌ای که پیشرفت و تولید و تنظیم الگوی مصرف هدفگذاری شده، استفاده از فنون و آداب تبلیغات، ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

به اعتقاد وی، تبلیغات باعث افزایش سطح و ضریب آگاهی عمومی جامعه و به تعبیری مصرف کنندگان و خریدارانِ کالا‌ها و محصولات می‌شود، مُضافا بر اینکه در چنین فضا و شرایطی ضریب رقابت در حوزه کیفیت کالا‌ها تسریع و روند اشتغالزایی با سرعت و شتاب فزاینده تری همراه می‌شود.

این استاد دانشگاه در ادامه می‌گوید: حتی در صورت تولید و عرضه محصولی خوب و با کیفیت، بی اطلاعی مردم باعث می‌شود بازار از رونق و تولید شایسته برخوردار نشود که البته منظور نظر ما در این بخش معطوف به تبلیغات اقتصادی، تجاری و بازرگانی می‌شود، زیرا در عرصه فرهنگی، دینی و غیره تبلیغات از اهمیت بسیاری برخوردار است (که با توجه به موضوع گزارش که محوریت آن مسائل و موضوعات اقتصادی است در این مجال به آن نمی‌پردازیم).

محمد محمدیان، استاد دانشگاه علامه طباطبایی معتقد است یک کسب و کارتجاری موفق، نیازمند دو بال است که یک بال آن به حوزه فنی، مهندسی و بال دیگر به تبلیغات و اطلاع رسانی معطوف می‌شود.

وی معتقد است:در جهان غرب، ماشین تبلیغاتی پیش از ماشین فنی به حرکت در می‌آید امری که متاسفانه در ایران آنچنان که باید به آن توجه و پرداخته نشده است.

با این اوصاف، انتظار می‌رود کارشناسان و متخصصان این حوزه، با درک صحیح شرایط موجود، در راستای حمایت از کالای ایرانی تلاش هر چه بیشتری را لحاظ نمایند و قطعا با قبول این فرضیه که بخش قابل توجهی از گرایش و تمایل جامعه به برندگرایی و خرید محصولات خارجی ریشه در مسائل فرهنگی دارد، بیش از پیش به اهمیت تبلیغات در بهبود وضعیت اقتصادی کشور پی خواهیم برد و قطعا با ارتقای کیفی محصولات و همگرایی تمامی دستگاه‌های ذی ربطِ اجرایی و همچنین عمومِ مردم، حصول توفیقات اقتصادی هر چه بیشتر دور از دسترس نخواهد بود.

گزارش از ناصر رمضانی

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۲
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
ما فامیل انچنانی نداریم چند برادر مادرمان دارد تو قم زندگی میکنند چندین سال من بیکار بودم یکبار نگفتن چرا بیکاری. ما وقتی میبنمشان باهشان حال احوال میکنیم ولی مادرمان انتظاردارد بریم بگیم السلام علیکم و چندین ساعت بشینیم صحبت کنیم من نه کار دارم نه منزل دارم اینجا دارم میمیرم مادرمان میگه بیا با این حال و احوال کن با اون حال احوال کن من حوصله ندارم این میگه بیا حال احوال کن!ما بقیه فامیل را هم حال احوال میکنیم بیشتر از این چیکار کنیم.ما منزل نداریم که رفت امد کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
در ایران واردات هر کالایی در انحصار یک شخصه. وقتی بهترین کالا رو هم تولید کنی، محکوم به شکستی!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
در ایران هم مثل اروپا و آمریکا باید مجله هایی وجود داشته باشند که با امتحان کردن کالاها درجه کیفی آن را به مردم اطلاع دهند.
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
کدام کالا؟با این قیمتها همان بهتر که گمنام بمانند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
خواهشا یک کاری کن به ما وام با بهره کم بدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
اقا این وامی که میدن باید سپرده بگذاری اگه اینطوریه که ما نمیتوانیم بگیریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
اقا تو بانک صادرات شهرمان نوشته بود وام 6درصد بدون ضامن میدن میخواستیم بدونیم واقعیه با دوباره اذیت میکنید اگه واقعیه بگید لااقل یک وام 60میلیونی یا بیشتر بدن با مبالغ کم نمیشه کاری کرد.میخواستم از این دستگاهای روغنگیری پرس سرد بخرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
چون كيفيت ندارن
قانون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
ما چند تا چیز از اینترنت خواندیم رو مغز ما تاثیر گذاشت اینها را میگفتیم نادانی کردیم منظوری نداشتیم. شما خودتون میدانید اینترنت تاثیر میذاره . الان این اذیتهای که کردید من فکر میکنم خودم هم فیک هستم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
شما یک سری به اسباب بازی فروشی های تهران بزنید،یک اسباب بازی خوب و با کیفیت ایرانی معرفی کنید.مشتی اسباب بازی بی کیفیت داغون با پلاستیک بد بود و حتی طرف نکرده که اندازه و سایز را درست بسازه.میدونید چرا؟چون استاندارد قوی و نظارت قوی نداریم...اگر نهاد نظارتی از ورود اجناس بی کیفیت جلوگیری کنه یعنی وقتی اسباب بازی بی کیفیت نظاره وارد بازار بشه و کمک کنه تا به کیفیت مناسب برسه ما حمایت میکنیم.شما چطور انتظار دارید ما از تولید داخلی حمایت کنیم وقتی شما از مصرف کننده حمایت نمیکنید؟ شما میتوانید یک اسباب بازی خوب و با کیفیت بسازید ولی چون برای جنس بی کفیت مجوز میگیرید و تولید میکنید این کار را نمیکنید و با دادن جنس بی کیفیت به ملت فقط جیب خود را پر میکنید که بنز سوار بشید.
پاسخ ها
سعید
| Germany |
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
در چند سال اخیر باز های فکری باکیفیت زیادی تولید شده
قانون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
آقا دیگه بدنم نمیکشه بیشتر اذیت کنید خودکشی میکنم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
تازه داریم به جاهای قشنگ داستان میرسیم . حیف میشه اگر شما نباشید . چند وقت دیگه همه چی درست میشه ها . اونوقت دلت میسوزه .
ببین الان همه تو زندگی مشکل دارن . من خودم یکسال که بیکارم . شرایط خیلی سختی دارم اما میدونم که درست میشه . اگر صبر کنی دسترنج کار خودت را استفاده میکنی اما چون خیلی سختی متحمل شدید در آینده روزگار خوب و لذتبخش در انتظار شماست .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
امید به اینده چیز قشنگی من یه دختر مریض دارم که هزینه های سر سام اوری داره با حقوق کارگری ولی هر روز بیشتر از دیروز امید دارم هم بچم خوب میشه هم به تمام ارزوهام میرسم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
با سلام .تصور اکثریت مردم از کلمه خودکفایی این بود که مدیران صنایع کشور ما به تکنولوژی( 1= صنعت متالوزی (الیاژ) .2= صنعت مکانیک (طراحی ) 3= ساخت .و تولید . )مانند مدیران صنایع روسیه . زاپن . المان در مدت چهل سال دست یافته اند . اما واقعیتچیز دیگری را نشان داد که منظور مدیران از خودکفایی این بود که فقط در ساخت و تولید توانسته اند خود کفا باشند . به زبان ساده به جایگاه کارگر ماهر دست یافته اند .الان همت مدیران صنایع کشور را می طلبد که با تلاش مضاعف بتوانند به صنعت متالوزی و طراحی نیز دست یابند .تا ب معنی واقعی خودکفایی برسیم .
قانون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
چي بگم والا
قانون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
من اگه ورزش نکنم بدنم از کار میافته(خون گردش نمیکنه) خودت میبینی بعد از ورزش بدنم کمی خوب میشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
چرا هیچکس از كالاي با كيفيت تماما ايراني توليد ما حمايت نمیكند؟
قانون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
آقا من سرم درد میکنه خودم هم اعصابم خرابه نمیتونم برم اپنجا.من با کسی کاری ندارم خودم هم پول ندارم یکم پول دارم با اون بزور زندگی میکنم .من با اون شخص کاری ندارم من مریض هستم اعصابم نمیکشه خودت با دوربین میبینی .خواهشا این دادگاه را دیگه نرم کلا بدنم از کار افتاده دیگه نمیکشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
ديگرمابامتاسفانه هاانس گرفته ايم اميدوارم روزي بيايدخوشبختانه اززبانهاجاري شود
دومان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
کدوم کالا رو میگید؟؟؟
کارخانه سازنده کالاهای باکیفیت ایرانی خیلی وقته ورشکست شدن.اونایی که موندن همشون مونتاژ جنس چینی میکنن نه تولید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
با خرید پراید حمایت میکنیم ...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر