کد خبر: ۶۶۹۶۳۸۹
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۵

از انتخابات میان دوره ای سال ۲۰۱۸ آمریکا به عنوان یکی از حساس ترین رای گیری ها در دهه های اخیر یاد می شود.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ رای دهندگان آمریکایی در حالی روز ششم نوامبر (۱۵ آبان) به پای صندوق‌های رای خواهند رفت که از انتخابات میان دوره‌ای سال ۲۰۱۸ به عنوان یکی از حساس‌ترین رای گیری‌ها در میانه دوره ریاست جمهوری ایالات متحده طی دهه‌های اخیر یاد می‌شود.

دموکرات‌ها پس از ناکامی در جلوگیری از تائید برت کاوانا، گزینه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به عنوان قاضی دیوان عالی اکنون به پیروزی در انتخابات میان دوره‌ای امید بسته اند.


بیشتر بخوانید: آیا دونالد ترامپ استیضاح و برکنار می شود؟ 


تائید برت کاوانا به عنوان عضو دیوان عالی آمریکا باعث شد که محافظه کاران اکثریت را در عالی‌ترین نهاد قضایی آمریکا به دست آورند. از ۹ قاضی دیوان عالی ایالات متحده اکنون پنج نفر نزدیک به محافظه کاران و چهار نفر نزدیک به لیبرال‌ها هستند.

دموکرات‌ها پس از شکست در مجادله بر سر تائید برت کاوانا بر لزوم مشارکت رای دهندگان در انتخابات میان دوره‌ای تاکید زیادی کرده اند.

اهمیت انتخابات میان دوره‌ای سال ۲۰۱۸ آمریکا

انتخابات میان دوره‌ای در میانه هر دوره ریاست جمهوری (دو سال پس از آخرین انتخابات ریاست جمهوری و دو سال پیش از رای گیری بعدی) برگزار می‌شود. در جریان این انتخابات تمام اعضای مجلس نمایندگان و یک سوم اعضای مجلس سنا انتخاب می‌شوند.

دوره نمایندگی اعضای مجلس نمایندگان دو سال خواهد بود. این در حالی است که یک سوم از اعضای سنا برای یک دوره شش ساله انتخاب می‌شوند.

همواره یکی از عوامل تاثیرگذار بر نتیجه انتخابات میان دوره‌ای مشارکت نسبتا ضعیف رای دهندگان در انتخابات بوده است. دلیل عدم مشارکت گسترده واجدان شرکت در انتخابات عدم علاقه آن‌ها به رای گیری میان دوره‌ای است. این در حالی است که اغلب رای دهندگان علاقه بیشتری برای مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری نشان می‌دهند.

انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ بیش از پیش به فضای دو قطبی در عرصه سیاسی آمریکا دامن زد.

در انتخابات میان دوره‌ای سال ۲۰۱۴ تنها ۳۶.۴ درصد واجدان شرکت در انتخابات در رای گیری شرکت کردند.

هیچ کدام از موضوعات مطرح شده در انتخابات میان دوره‌ای امسال به موضوع غالب کارزار انتخاباتی تبدیل نشده است. این در حالی است که آمار ثبت نام رای دهندگان برای شرکت در انتخابات میان دوره‌ای امسال از اشتیاق گسترده آن‌ها برای شرکت در انتخابات حکایت دارد.

رای گیری روز شش نوامبر اولین فرصت برای دموکرات‌ها خواهد بود تا موازنه قوا در واشنگتن را پس از انتخاب دونالد ترامپ به سود خود تغییر دهند. آن‌ها در انتخابات مجلس سنا با شرایط دشواری روبرو هستند، زیرا باید از کرسی خود در ۱۰ ایالتی دفاع کنند که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ در این ایالت‌ها پیروز شد. با این حال با توجه به تفاوت اندک شمار اعضای دموکرات و جمهوریخواه مجلس سنا امکان کسب اکثریت از سوی دموکرات‌ها وجود دارد.

جمهوریخواهان هم اکنون با ۵۱ کرسی در برایر ۴۹ کرسی اکثریت را در مجلس سنا در اختیار دارند.

رای دهندگان آمریکایی علاوه بر انتخاب اعضای مجلس نمایندگان و یک سوم سناتورها، فرماندار ۳۶ ایالت را نیز انتخاب خواهند کرد.

بخت پیروزی کدام حزب بیشتر است؟

پیش بینی‌ها از نتیجه انتخابات میان دوره‌ای حاکی است که جمهوریخواهان به احتمال ۸۱ درصد کنترل مجلس سنا را حفظ خواهند کرد. این در حالی است که احتمال پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات مجلس نمایندگان ۷۷.۵ درصد تخمین زده می‌شود.

جمهوریخواهان هم اکنون ۲۳۵ کرسی مجلس نمایندگان را در اختیار دارند. در مقابل دموکرات‌ها ۱۹۳ کرسی را به خود اختصاص داده اند.

در صورتی که هر کدام از دو حزب ۵۰ کرسی در مجلس سنا کسب کند اکثریت با جمهوریخواهان خواهد بود. براساس قانون اساسی آمریکا معاون رئیس جمهوری رئیس مجلس سنا است. او هنگامی که آراء در این مجلس مساوی باشد حق رای پیدا می‌کند. به این ترتیب مایک پنس، معاون دونالد ترامپ در صورت تساوی آراء در مجلس سنا می‌تواند همچنان به جمهوریخواهان برای مقابله با دموکرات‌ها کمک کند.

این امر به این معناست که دموکرات‌ها برای کسب اکثریت باید علاوه بر حفظ کرسی‌های فعلی خود در مجلس سنا کنترل دو کرسی جمهوریخواهان را نیز در اختیار بگیرند.

از میان نامزد‌های مطرحی که سرنوشت سیاسی آن‌ها در انتخابات میان دوره‌ای مشخص خواهد شد می‌توان به تد کروز، سناتور ایالت تگزاس اشاره کرد. ایالت تگزاس طی ۲۵ ساله گذشته سناتور دموکرات نداشته است. نتیجه نظرسنجی‌ها نشان میدهد که تد کروز با اختلاف شش درصد از حریف دموکرات خود پیشی گرفته است.

تد کروز در سال ۲۰۱۶ در رقابت مقدماتی حزب جمهوریخواه شرکت کرد، اما شکست خورد.

الیزابت وارن، سناتور ایالت ماساچوست که از او به عنوان یکی از بخت‌های حزب دموکرات برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ یاد می‌شود نیز در انتخابات میان دوره‌ای باید از کرسی خود در مجلس سنا دفاع کند. پیش بینی می‌شود او به راحتی بتواند کرسی خود را حفظ کند.

این در حالی است که رقابت انتخاباتی برای کسب کرسی مجلس سنا از ایالت‌های نوادا، ایلینوی، نیوجرسی، کارولینای شمالی و کالیفرنیا بین نامزد‌های دو حزب فشرده است.


موضوعات مطرح در کارزار انتخاباتی

مهاجرت

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هنگام آغاز کارزار انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۵ وعده داد که مبارزه با مهاجرت غیرقانونی موضوع اصلی کارزار انتخاباتی اش خواهد بود.

او پس از انتخابش به عنوان رئیس جمهوری نیز با مواضعش در قبال مهاجران خبرساز شد. دونالد ترامپ فرمانی مهاجرتی صادر کرد که اتباع برخی از کشور‌ها را از ورود به خاک آمریکا منع می‌کرد.

وی همچنین بر لزوم ساخت دیوار در مرز کشورش با مکزیک تاکید کرده است. رئیس جمهویر آمریکا اخیرا نیز با سیاست جدایی فرزندان مهاجران غیرقانونی از والدینشان خبرساز شده بود.

دموکرات‌ها در کارزار انتخاباتی خود بر دفاع از افرادی که تحت تاثیر سیاست‌های مهاجرتی دونالد ترامپ قرار گرفته اند تمرکز کرده اند.


اقتصاد

در مقابل جمهوریخواهان بر روی بهبود آمار‌های اقتصادی تمرکز کرده اند. نرخ بیکاری در آمریکا به تنها ۳.۷ درصد رسیده است.

نظرسنجی‌ها حاکی است که رای دهندگان به جمهوریخواهان ۹ درصد بیشتر از دموکرات‌ها برای سیاستگذاری در عرصه اقتصادی اطمینان دارند.


بیمه درمانی

ارائه خدمات درمانی همچنان بعد از سال‌ها بحث و سیاستگذاری یکی از موضوعات اصلی کارزار انتخابات میان دوره‌ای آمریکا است. جمهوریخواهان در صورت حفظ اکثریت خود در کنگره می‌توانند برنامه خدمات درمانی تصویب شده در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین را لغو کنند.

این در حالی است که نتیجه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد رای دهندگان آمریکایی به دموکرات‌ها بیش از جمهوریخواهان برای سیاستگذاری در عرصه خدمات درمانی اعتماد دارند.


بررسی نتایج و پیامد‌های احتمالی انتخابات

دموکرات‌ها برای در اختیار گرفتن کنترل مجلس نمایندگان باید تعداد کرسی‌های خود را ۲۳ کرسی افزایش دهند. آن‌ها در این صورت می‌توانند فرایند استیضاح دونالد ترامپ را آغاز کنند. برخی از اعضای حزب دموکرات هشدار داده اند که در صورت کسب اکثریت در مجلس نمایندگان روند استیضاح برت کاوانا را آغاز خواهند کرد.

این تهدید‌ها می‌تواند منجر به بسیج رای دهندگان هر دو حزب برای شرکت در رای گیری شود.

دونالد ترامپ این هفته در یک گردهمایی انتخاباتی در مورد احتمال استیضاح خود گفت: «هفته گذشته [دموکراتها]می‌گفتند استیضاح می‌کنیم! من باید اولین نفری باشم که خواهد رفت، اینطور نیست؟ این در حالی است که ما مرتکب اشتباهی نشده ایم جز اینکه یکی از بزرگترین اقتصاد‌های تاریخ جهان را ایجاد کرده ایم.»

در صورتی که جمهوریخواهان موفق به حفظ اکثریت خود در کنگره شوند دموکرات‌ها برای تغییر موازنه قوا در واشنگتن باید منتظر سال ۲۰۲۰ باشند.

تاکنون هیچ کدام از اعضای مطرح حزب دموکرات قصد خود برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ را به طور رسمی اعلام نکرده است.

این در حالی است که از سال ۱۹۹۲ تاکنون همه روسای جمهوری آمریکا موفق به انتخاب مجدد به سمت ریاست جمهوری شده اند. جورج هربرت واکر بوش (بوش پدر) آخرین رئیس جمهوری بود که نتوانست برای دومین بار به سمت ریاست جمهوری انتخاب شود.

 

منبع: یورونیوز

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر