کد خبر: ۶۶۹۶۶۱۴
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۶
در گفتگو با مهدی فضایلی مطرح شد؛

رهبر انقلاب چهارشنبه‌شب گذشته در دیدار مهمی با سران قوا، یا همان جلسه معروف شورای هماهنگی اقتصادی نکات مهمی را بیان کردند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ رهبر انقلاب چهارشنبه‌شب گذشته در دیدار مهمی با سران قوا، یا همان جلسه معروف شورای هماهنگی اقتصادی نکات مهمی را بیان کردند؛ اظهاراتی که درباره آن‌ها با مهدی فضایلی، کارشناس مسائل سیاسی به گفتگو نشسته و نظرات وی را جویا شده ایم.

چرا رهبر انقلاب معتقدند در کشور بن‌بست نداریم؟

مهدی فضایلی در ابتدای این گفتگو با اشاره به اصل برگزاری این جلسه و تشکیل شورای هماهنگی اقتصادی گفت: «عموم مردم واقفند که در چند سال اخیر مهم‌ترین بخشی که باید به لحاظ عملی روی آن تمرکز می‌کردیم و چاره‌ای برای مشکلات آن اندیشیده می‌شد و البته دشمن هم روی آن تمرکز کرده، بخش اقتصادی و مسائل مربوط به این حوزه است. در این راستا رهبری اقدامات متعددی را برای ایجاد اصلاحات در بخش اقتصادی شروع کردند که حداقل‌هایی از آن در شعار‌های سال مشخص است، امسال، اما ایشان به‌طور ویژه همان مسیر قبلی را ادامه دادند و با توجه به پیش‌بینی و تحلیلی که داشتند، بر ضرورت پرداختن به مسائل اقتصادی و حل مشکلات اقتصادی تکیه کردند، از این‌رو اقدامات متعددی را در حوزه مسائل اقتصادی شروع کردند که یکی از آن‌ها تشکیل شورای‌عالی اقتصاد بود.»

فضایلی درباره نحوه ورود رهبر انقلاب به مسائل اقتصادی و تاثیر این اقدام توضیح داد: «این نکته مهم را بگویم که رهبری تاکید ویژه دارند که ساختار کشور حفظ شود و دستگاه‌ها هر کدام مسئولیت خود را بپذیرند و آن را با تمام توان انجام دهند. همچنین هرکسی پاسخگوی مسئولیت خود باشد، لذا این توقع که رهبری وارد تمام مسائل شوند، هیچ‌وقت توسط ایشان پذیرفته نشده است، چراکه معتقد هستند دستگاه‌ها باید وظایف خود را انجام دهند و این امکان پذیر نیست که مثلا مجلس یا قوه قضائیه یا دولت اگر وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهد، رهبری بخواهند ورود کرده و مسائل را حل کنند. این امر نه به صورت عملی امکان‌پذیر است و نه به صورت مبنایی به جهت حفظ ساختار‌ها درست است، چراکه هر ایرادی باید از مسیر ساختار‌های قانونی خود رفع شود و نباید در این مسیر ساختارشکنی کرد.» وی توضیحات خود را این‌گونه ادامه داد: «تاکید بعدی رهبری در این مورد درخصوص مردم‌سالاری است؛ یعنی دستگاه‌هایی که متکی به رای مردم هستند، براساس جایگاه قانونی که دارند حفظ شوند و از جایگاه آن‌ها صیانت شود و در مقابل آن‌ها هم مسئولیت خود را بشناسند و انجام دهند.»

این کارشناس مسائل سیاسی تشکیل «شورای عالی اقتصاد» را نیز تکیه بر حفظ ساختار‌ها برای رفع مشکلات اقتصادی دانست و تاکید کرد: «متاسفانه از ابتدا قدری قوه مجریه در برگزاری این جلسات اهتمام لازم را نداشت و قدری زمان برد تا تعطیل این جلسات به فرآیند برگزاری منظم آن ختم شود. در این فرآیند، اما گزارش‌هایی از جلسات خدمت رهبری ارسال می‌شود و ایشان هم در حاشیه این گزارش‌ها نکاتی را بیان می‌کنند که یکی از آن‌ها این بود که ایشان احساس کردند این شورا در مسیری که باید کار‌ها را پیش ببرد، نیست و موضوعاتی که به آن‌ها توجه می‌شود، اهمیت و اولویت لازم را نمی‌دهند، از این‌رو دوباره اعضای این شورا را دعوت کردند و جلسه مجددی با آن‌ها برگزار شد.»

فضایلی در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به سخنان رهبر انقلاب درباره کلیدواژه‌های تخصصی عرصه اقتصاد مانند نقدینگی، تورم، نظام بانکی و... تاکید کرد: «رهبری هم به واسطه گزارش‌های متعدد اقتصادی که از سوی دستگاه‌های مختلف به ایشان می‌رسد و هم به واسطه تحلیل‌هایی که کارشناسان اقتصادی به‌طور خاص و منظم برای ایشان می‌فرستند و هم به خاطر بحث سیاست‌های کلی که در مجمع تشخیص مطرح و ابلاغ شده است، به جمع‌بندی دقیقی رسیده‌اند که آن‌ها را در سرفصل‌های مشخصی در جلسه یادشده مطرح کرده و به عبارتی با اطلاع دقیق با سران قوا گفتگو کردند.»

این کارشناس مسائل سیاسی در بخش آخر سخنان خود در پاسخ به سوال «فرهیختگان» درباره تذکر مجدد رهبر انقلاب درباره اینکه در کشور بن‌بستی نداریم، گفت: «این بحث مفصلی است؛ نکته اول این است که اگر جامعه و به‌خصوص مدیران آن تحت تاثیر رسانه‌های غربی احساس کنند به بن‌بست رسیده‌اند، تمام امید خود را از دست می‌دهند و طبیعی است نباید اجازه داد جامعه و دولتمردان احساس کنند در مسیر کار‌های خود به بن‌بست رسیده‌اند. نکته دوم این است که مبتنی‌بر مبانی فکری، دینی و اعتقادی ما بن‌بستی وجود ندارد و تفکر دینی اجازه نمی‌دهد جامعه به بن‌بست برسد.»

وی با پیش کشیدن نظر و راه‌حل‌های پیشنهادی کارشناسان اقتصادی و سیاسی درخصوص آینده کشور گفت: «کارشناسان اقتصادی راه‌حل‌های علمی برای حل مسائل اقتصادی ارائه می‌کنند. وقتی کارشناسان مختلف و متعددی تایید می‌کنند راه‌حل برای کاهش نقدینگی، مشکلات معیشتی و اشتغال و... وجود دارد، طبیعی است که رهبری بر مبنای این نظرات و راه‌حل‌هایی که ارائه می‌شود تاکید می‌کنند بن‌بستی وجود ندارد. این‌ها را البته باید به ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل کشور اضافه کرد. رهبری بار‌ها و بار‌ها به این ظرفیت‌ها اشاره داشته و تاکید کرده‌اند که اگر این ظرفیت‌ها به درستی شناسایی شده و از آن‌ها به درستی استفاده شود، بن‌بستی باقی نخواهد ماند و هیچ مساله‌ای بدون حل نمی‌ماند.»

فضایلی در پایان خاطرنشان کرد: «اگر بخواهیم از منظر سیاسی به این مساله نگاه کنیم، عده‌ای هم علاقه‌مند هستند کشور را به لحاظ اقتصادی در بن‌بست نشان دهند تا آدرس‌های غلطی را برای حل مشکلات کشور ارائه کنند و مجددا کشور را برای حل مشکلات به آن سوی مرز‌ها و دست‌های دشمن ارجاع دهند و از این سو بزرگنمایی کرده و مشکلات را غیرقابل حل مطرح می‌کنند که رهبری جلوی چنین خطایی را می‌گیرند.»

منبع: فرهیختگان

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر