کد خبر: ۶۶۹۶۸۴۲
گروه : اجتماعی » شهری
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۹
رئیس دیوان عدالت اداری در جمع خبرنگاران:

بهرامی با اشاره به تخلفات ساختمانی گفت:‌ اگر قانون از ابتدا اجرا شود، هنگام کسب پایان کار برای کسی مشکلی به وجود نخواهد آمد.

قوانین ساخت و ساز از ابتدای ساخت باید اجرا شوند/ شهرداری باید به محض شروع تخلف اقدام به مداخله کندبه گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد کاظم بهرامی رئیس دیوان عدالت اداری صبح امروز پس از حضور در دهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها در جمع خبرنگاران حاضر شد و با اشاره به اینکه قانون شهرداری را مکلف کرده که از ساخت و ساز غیرمجاز جلوگیری کند، گفت: مهندسین ناظری که تعیین می‌شوند موظفند که تخلفات را به سرعت به شهرداری اعلام کنند و شهرداری هم اقدامات خود را انجام دهد.

رئیس دیوان عدالت اداری با بیان اینکه مشاهده می‌شود که عمدتا شهرداری‌ها به موقع به این موضوع وارد نمی‌شوند، اظهار کرد: شهرداری باید به محض شروع تخلف اقدام به مداخله کند؛ در حالی که عمدتا به موقع وارد نمی‌شوند و مهندسین ناظر هم در اغلب اوقات موارد تخلف را گزارش نمی‌کنند.

وی با اشاره به ساختمان‌های متخلفی که به صورت کامل ساخته می‌شوند، اظهار کرد: وقتی که یک ساختمان می‌خواهد پایان کار بگیرد، آن وقت اعلام می‌کنند که چه تخلفاتی دارد و در این مرحله موضوع به کمیسیون ماده 100 ارجاع می‌شود و ماده 100 در بعضی از موارد حکم تخریب می‌دهد. افراد به دیوان عدالت اداری شکایت می‌کنند و دیوان عدالت هم می‌بیند که ساختمانی به صورت کامل ساخته شده است و با توجه به اینکه مقررات رعایت شده یا نشده است، دستور موقت می‌دهد تا بررسی کند که آیا مقررات رعایت شده است یا خیر.

وی خاطرنشان کرد: این دستور موقت در مرحله‌ای است که ساختمان ساخته شده است. شهرداری باید پیش از آنکه مردم در ساختمان هزینه کنند اقدام به جلوگیری نماید و هنگامی که ساختمان ساخته شد چنین تصمیمی برای مردم ایجاد مشکل خواهد کرد و سرمایه‌های آنها از بین خواهد رفت. اگرچه اقدام اصولی اقتضا می‌کند که در این مرحله هم قانون اجرا شود.

وی با اشاره به گستردگی ساخت و سازهای غیرمجاز، اظهار کرد: ما باید در اجرای قانون در ابتدای ساخت و ساز اصرار داشته باشیم و اگر از ابتدای ساخت و ساز قانون اجرا شود، مشکلات بعدی به وجود نخواهند آمد.

وی ادامه داد: اگر شهرداری و یا عوامل آن نسبت به معرفی متخلفین امتناع کرده‌اند و مرتکب تخلف شده‌اند، باید به تخلفشان رسیدگی شود و اگر هم مهندسین ناظر در گزارش دادن تخلف کرده‌اند باید به تخلفات آنها رسیدگی شود. متأسفانه این قوانین اجرا نمی‌شود و نیازمند یک پیگیری جدی است تا این قوانین اجرا شوند. برخورد از طریق تسامح وضعی را به وجود می‌آورد که اکنون در شهرهای مختلف شاهد آن هستیم و این بی‌انضباطی به وجود می‌آید.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر