کد خبر: ۶۶۹۷۲۴۷
گروه : مازندران » ساری
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۳

اختلالات اضطرابی، افسردگی و سوء مصرف مواد شایعترین اختلالات روانپزشکی است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ، سفیدچیان علیرضا سفیدچیان مدرس دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: فقدان درک و شناخت صحیح از بیماری‌ ها و اختلالات روانپزشکی، یکی از مشکلات جدی جامعه ما است.

وی افزود: آمار‌ها نشان می‌دهد که حدود ۲۵ درصد مردم هر جامعه‌ ای در طول عمرشان به انواع اختلالات روانپزشکی مبتلا می‌ شوند که از این تعداد، متاسفانه کمتر از ۱۰ درصد برای درمان مراجعه می‌ کنند و بسیاری هم با تاخیر و با عوارض شدید، بدست درمانگران می‌ رسند.

سفیدچیان گفت: بسیاری از مردم نمی‌ دانند این علائم، به یک بیماری مربوط است و آن را تنها ناشی از مشکلات محیطی و اتفاقاتی که اطرافشان رخ می‌ دهد، می‌ دانند.

مدرس دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: اختلالات روانپزشکی در بسیاری از موارد خاموش، بی خبر و مزمن سیر می‌کنند و از طرفی یک شبه و بدون علت سراغ کسی نمی‌ آیند، اختلالات اضطرابی، افسردگی و سوء مصرف مواد، شایعترین اختلالات روانپزشکی است.

سفید چیان گفت: اختلالات روانپزشکی، نشانه‌ هایی دارند که با آگاهی نسبت به آن‌ ها می‌ توانند از وجود و شدت این اختلالات در خود یا اطرافیانتان جلوگیری کنند و در واقع در صورت وجود این علایم و حالات، به روانپزشک مراجعه نمایند.

وی افزود: فرد مضطربی که هر اتفاقی او را نگران می‌ کند موجب واکنش‌ های شدید جسمی (مثل تپش قلب، تعریق، لرزش) و علائم روانشناختی (مثل: حواس پرتی و افت حافظه) و مشکلات رفتاری نشان می‌ شود، نیز باید مورد بررسی در زمینه اختلالات روانشناختی قرار گیرد.

مدرس دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: افراد مبتلا به وسواس که قادر به کنترل افکار و رفتار مزاحم و تکراری خود در زمینه‌های مختلف نیستند و به دلیل وقت زیادی که صرف علایم وسواسی خود می‌ کنند، باعث ناراحتی نزدیکان و خودشان می‌ شوند و همچنین افرادی که در روابط بین فردی دچار مشکل و نارضایتی هستند و علایم و مشکلات خود را قبول نداشته باید جهت مسائل روانشناختی تحت بررسی قرار گیرند.

سفید چیان افزود: با وجود عدم کنترل هیجان، خشم، پرخاشگری، آشفتگی کلام، توهم و هذیان در افراد و همچنین شدت افسردگی و افکار خودکشی می‌توانیم به اختلالات در خود، خانواده و نزدیکان پی ببریم.

وی گفت: وقتی رفتار‌های فرد با وضعیت معمول و عادی تفاوت داشته باشد که تقریبا همه متوجه این تفاوت‌ ها می‌ شوند و همچنین کناره گیری از جمع و فعالیت‌های معمول روزانه، انزوا، مصرف مواد مخدر، سوء مصرف دارو‌های خواب آور از دیگر نمونه‌ های اختلالات است.

مدرس دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: ارزیابی روان‌ پزشکی معمولاً شامل اخذ شرح حال و معاینه وضعیت روانی است و معاینه فیزیکی، انجام آزمایش و گاه تصویربرداری از مغز از جمله روش‌ هایی هستند که برای بررسی و ردکردن علل طبی احتمالی ایجادکننده علایم به کار می‌ روند.

سفید چیان گفت: افزایش آگاهی در خصوص اختلالات روانپزشکی، همدلی با بیمار، عدم سرزنش، جر و بحث با بیمار، تلاش برای کاهش استرس‌های درون و خارج خانواده، اهتمام به موضوع مشاوره و کاردرمانی و انجام صحیح درمان‌ های تجویزی پزشک به خانواده‌ هایی که بیمار روانپزشکی دارند، توصیه می‌ شود.

انتهای پیام/ م

تاثیر مصرف مواد بر اختلالات روانپزشکی

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر