کد خبر: ۶۶۹۷۶۲۴
گروه : بوشهر » بوشهر
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۱

امروز در آیینی عملیات مرمت و بازسازی عمارت تاریخی ملک شهر بوشهر آغاز شد.

عملیات مرمت عمارت تاریخی ملک شهر بوشهر آغاز شدبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر در این آیین گفت: عمارت تاریخی ملک به دلیل سبک معماری خاص آن به عنوان نماد استان بوشهر تلقی می‌شود.

مجید خورشیدی بیان کرد: عمارت تاریخی ملک مولفه مناسبی برای معرفی تاریخ و قدمت بوشهر است و تلاش می‌شود کار مرمت این بنا در سه مرحله کوتاه، میان و بلند مدت انجام شود.

وی افزود: با توجه به سکونت تعدادی خانواده در این عمارت تاریخی تلاش شده با همت دستگاه‌های حمایتی از جمله کمیته امداد و بهزیستی زمینه تعیین تکلیف آن‌ها فراهم شود.

خورشیدی خاطرنشان کرد: براین اساس خانواده‌های نیازمند شناسایی و از طرف نهاد‌های حمایتی مورد حمایت قرار می‌گیرند و افرادی که مستمند نیستند، باید مکان را تخلیه کنند.

وی گفت: تلاش می‌شود با همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان این عمارت تاریخی در کمترین زمان ممکن بازسازی و تقدیم مردم بوشهر شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: عمارت تاریخی ملک از جمله بنا‌های قدیمی و مهم این استان است که در تصرف عده‌ای قرار داشت و امروز با همکاری نیروی انتظامی، شهرداری، فرمانداری بوشهر و دستگاه‌های حمایتی تخلیه شد.

ناصر امیر زاده افزود: براساس هماهنگی‌های انجام شده افراد نیازمندی که در این عمارت ساکن بودند با همکاری دستگاه‌های حمایتی استان ساماندهی می‌شوند و با تخلیه عمارت در کوتاه‌ترین زمان ممکن کار مقاوم سازی و استحکام بخشی آن آغاز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: عمارت تاریخی ملک با یک قرن قدمت مربوط به دوره قاجار که در سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

امیرزاده بیان کرد: عمارت تاریخی ملک یکی از معماری‌های منحصر به فرد کرانه خلیج فارس و همواره مورد توجه گردشگران است و تلاش می‌شود با احیا و ساماندهی آن مورد توجه هرچه بیشتر گردشگران و مردمی که به تاریخ استان بوشهر علاقه‌مند هستند، قرار گیرد.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: عمارت تاریخی ملک مربوط به ملک التجار بوشهری و مربوط به دوره قاجار است.

نصرالله ابراهیمی افزود: شیوه ساخت عمارت تاریخی ملک برگرفته از معماری ایرانی - اروپایی است و با توجه به اینکه معمار آن فرانسوی بوده ساخت این بنا برگرفته از عمارت‌های قرن ۱۹ کشور فرانسه است.

وی بیان کرد: عمارت تاریخی ملک حدود ۲۵ هزار مترمربع زیربنا دارد و شامل شاه نشین، حمام عمومی، اصطبل، خانه‌هایی مربوط به خدمه، آشپزخانه و بخشی هم به انباری اختصاص داشته است.

ابراهیمی گفت: قبل از تملک بنای تاریخی عمارت ملک در سال‌های ۸۹ و ۹۰ از محل اعتبارات استانی یکسری عملیات مرمتی استحکام بخشی و استحفاظی برای رفع خطر شکل گرفته، سقف بنا به طور کال تعویض و بخشی از برج‌ها استحکام بخشی شده است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر افزود: در زمان حاضر طرح مرمت تکمیلی عمارت ملک تهیه و برای اجرای این طرح ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.

ابراهیمی تاکید کرد: حضور بخش خصوصی و یا موسسه‌ای که از لحاظ اقتصادی شرایط بهتری داشته باشد برای احیای این بنای تاریخی ضروری است.

انتهای پیام/م

آغاز بازسازی عمارت ملک بوشهر

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر