کد خبر: ۶۶۹۷۹۸۹
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۹

هزینه‌های گاها چند 10 میلیونی برای یک آزمون و دریافت یک مدرک و بعد هم ارائه جهت تضمین شغل یا مهاجرت توجیهات خاصی فراتر از شوآف و خودنمایی می‌خواهد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ چند روز پیش با یکی از دوستان دوران دانشگاه، حین بیان خاطرات صحبت می‌کردیم از وضعیت فعلی جامعه، اقتصاد و سیاست و... اهل مطالعه و دغدغه‌مند بود. هر از چندگاهی هم به کتابخانه ملی می‌رفت برای پژوهش و مطالعه.

هزینه گزاف دوره‌های زبان بردوش مردم/ برای زبان آموزی چقدر بایدخرج کنیم؟


بیشتربخوانید : هزینه کلاس کنکور، ۱۰۰ میلیون تومان!


نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که لابه‌لای صحبت از این موضوع که خیلی از هم‌دوره‌ای‌هایمان به خارج از کشور رفته‌اند و خیلی‌های دیگر هم درصدد رفتن هستند، به کتابخانه ملی رسیدیم ولی آن روز موضوع جالبی را مطرح کرد. می‌گفت آخرین باری که به کتابخانه ملی رفته، همین اواخر از حدودا ۱۰ نفری که اطرافش نشسته بودند، بیش از 6 نفرشان درحال خواندن زبان بودند، نه اینکه کتاب زبان اصلی را مطالعه کنند، کتاب‌های زبان آموزشگاهی را می‌خواندند و انگار همه‌شان داشتند زبان یاد می‌گرفتند. کسی که با این وضعیت آشنا باشد به‌خوبی متوجه می‌شود کسی برای مطالعه آزاد کتاب آموزشگاهی زبان نمی‌خواند اگر هم بخواند در کتابخانه ملی نمی‌خواند و این یعنی این افراد احتمالا به دنبال دریافت مدرک زبان برای رفتن به خارج از کشور بوده‌اند.

این شک و حدس را داشتم تا اینکه از چند نفر از دوستانم که از بچگی کلاس زبان می‌رفتند و حالا هم می‌روند سوال کردم، گفتند تقریبا درست است، جمعیت و درخواست‌های مردم برای کلاس‌های زبان افزایش پیدا کرده است.

آموزشگاه‌ها دوره‌هایشان را افزایش داده‌اند، تعداد کلاس‌ها را بیشتر کرده‌اند، تنوع زبانی را بالا برده‌اند و برخی از زبان‌هایی را که تا به حال تدریس نمی‌کردند، به خاطر اقبال عمومی به برنامه‌هایشان اضافه کرده‌اند. فارغ از اینکه چه اتفاقی افتاده است که اقبال به فراگیری زبان دوم (انگلیسی، آلمانی، عربی و...) افزایش پیدا کرده است یا تمایل به مهاجرت بیشتر شده یا دانشجویان تحصیل در خارج را ترجیح می‌دهند و... فارغ از هر برداشت و سوءبرداشتی، صرف دانستن و اطلاع از هزینه‌ای که هر نفر به هردلیلی برای دریافت مدارک مختلف و سطوح متفاوت زبان انگلیسی هزینه می‌کند، نگارش این گزارش می‌تواند جذاب باشد به کمک یکی از دوستان با تماس و مراجعه به چند آموزشگاه و صفحات مجازی و اینترنتی در ارتباط با سه دوره IELTS، TOFEL، EPT و MSRT آمار و ارقامی را به دست آوردیم که در ادامه به آنها اشاره می‌کنم.

بازار داغ آیلتس

با داوطلبان شرکت در دوره‌های مختلف زبان انگلیسی و دریافت مدارک مربوط به آنها که گفت‌وگو می‌کنیم، بازار آیلتس را داغ‌تر از سایر دوره‌ها می‌دانند.

برای دریافت این مدرک باید فرد مورد نظر دارای سطح متوسطی از دانش زبانی باشد و رسیدن به این سطح هم با گذراندن دوره‌های ترمیک حاصل می‌شود. جمع هزینه‌های دوره‌های ترمیک و هزینه‌های دوره‌های دریافت آیلتس به تفکیک در جدول شماره یک آمده است.

از آنجایی که هزینه دریافت مدرک آیلتس و آزمون آن بالاست، آمادگی برای آن هم حساسیت زیادی دارد. همچنین این هزینه بالا، قدرت ریسک را از داوطلبان می‌گیرد؛ چراکه هربار شکست در این آزمون یعنی از دست رفتن حدود 3 میلیون تومان؛ به همین خاطر ماگ‌تست‌ها یکی از حربه‌ها جهت محک زدن فردی است که با هزینه حدود 80 هزار تومان قابل دسترس هستند. شگرد دیگری که ریسک عدم قبولی در آزمون آیلتس را کاهش می‌دهد، حضور در کلاس‌های خصوصی است و یکی از دلایلی که این کلاس‌ها همواره پر از متقاضی هستند همین مورد است. هزینه این کلاس‌ها در جداول پایین آورده شده است.

دوره تافل

تفاوت دوره‌های تافل با آیلتس در این است که آیلتس یک سازمان و مرجع مشخص در ایران دارد که همین سازمان ساماندهی قیمت‌ها و کلاس‌ها را شامل می‌شود اما در دوره تافل این سازمان وجود ندارد، برای همین بازه هزینه‌ها و سطوح متفاوت است. (جدول شماره دو)

MSRT و EPT

این دو دوره از زبان‌ با هزینه اندکی مجوز شرکت در آزمون جامع دکتری را فراهم می‌کند. چراکه دانشجویانی که خواهان حضور در آزمون جامع دکتری هستند ‌باید یکی از مدارک مورد تایید زبان‌های خارجی را داشته باشند و از آنجایی که این دو دوره با هزینه‌های اندکی (حدود 500 تا 600 هزار تومان برای هرکدام، البته اگر احتیاج به آمادگی باشد هزینه هرکدام از این آزمون‌ها حدود 60 تا 80 هزار تومان است.) نسبت به سایر دوره‌ها قابل دریافت و مورد انتخاب بسیاری از دانشجویان هستند.

زبانی برای مهاجرت، نه‌فقط مصرف داخلی

نکته قابل‌تامل‌تر اما گزاره‌ای بود که در ابتدای گزارش بیان شد؛ یعنی مهاجرت. برای مهاجرت و ادامه زندگی و تحصیل در خارج از کشور که این روزها شوق آن را در اطرافیان به وفور مشاهده می‌کنیم با سطوح عالی‌تر و بین‌المللی زبان قابل دستیابی است؛ یعنی دارا بودن مدارکی همچون آیلتس و تافل که در بالا به آنها اشاره شد و مبالغ هنگفتی که از سوی افراد برای آنها هزینه می‌شود.

منبع: روزنامه فرهیختگان

انتهای پیام/

۱۷ میلیون ناقابل برای آیلتس و تافل!

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر