کد خبر: ۶۷۰۹۹۶۸
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۰۰
به بهانه اولین سالگرد زلزله آبان ماه کرمانشاه؛

یکسال از وقوع حادثه تکان دهنده زلزله در استان کرمانشاه می‌گذرد، روز‌هایی که یادآوری آن برای بسیاری از هموطنانمان تلخ و غمبار است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه، در این نوشته سعی بر آن است  تا هر چند کوتاه  پس از گذر بر آنچه که در زلزله کرمانشاه  اتفاق افتاد، به مرور به اقدامات و برنامه های انجام شده طی یکسال گذشته  پرداخته شود.
 
شامگاه ۲۱ آبان ماه ۹۶ بود که زلزله‌ای به قدرت۷/۳ ریشتر کرمانشاه قلب غرب ایران را لرزاند.
 
کرمانشاه پر از ندای یاری طلبی حادثه دیدگان این زمین لرزه مهیب شد، عمق فاجعه زیاد بود، همه پای کار آمده بودند، همه ایران کرمانشاه شده بود.
 
کرمانشاه بعد از زلزله/مروری بر آنچه که در یکسال گذشته اتفاق افتاد....
 
منشی زاده مسئول روابط عمومی پزشکی قانونی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه،گفت: در این زلزله ۶۲۰ نفر فوت کردند،  این آمار تعداد قطعی فوت شدگان اعم از فوت در محل و یا افراد مصدوم در بیمارستان بود.
 
کرمانشاه بعد از زلزله/مروری بر آنچه که در یکسال گذشته اتفاق افتاد....

مدرسی مسئول فوریت‌های پزشکی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه گفت :در ۲۴ ساعت اول از وقوع زلزله ۷۳۵۰ نفر به مراکز درمانی منتقل شدند که تعدادی از آن‌ها مصدوم و تعدادی هم فوتی بودند.
 
مدرسی افزود: مصدومان و بیماران این زلزله به بیمارستان طالقانی و امام رضا و همچنین شهر‌های همدان کرج و تهران منتقل شدند.
 
وی افزود: اکنون بعد از مدت یکسال در منطقه ثلاث باباجانی بیمارستان صحرایی ۵۰ تخت خوابی به جای بیمارستان تخریب شده ثلاث دایر است تا زمانی که کار احداث و بازسازی این بیمارستان به اتمام برسد.
 
کرمانشاه بعد از زلزله/مروری بر آنچه که در یکسال گذشته اتفاق افتاد....
سرخ و سفیدپوشان جمعیت هلال احمر کرمانشاه از دقایق اولیه حادثه پای کار آمدند، آواربرداری، نجات مصدومان، امدادرسانی، اسکان اضطراری، حمایت‌های روانی، تغذیه و ساماندهی کمک‌های مردمی فقط بخش کوچکی از خدمات شبانه روزی آنان بود.
 
عزیزی مسئول روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه گفت :هنگام وقوع زلزله ۴ تیم ارزیاب از لحظات اولیه به شهرستان‌های ثلاث باباجانی سرپل ذهاب جوانرود و پاوه اعزام شدند که در این میان ۱۲ تیم سگ‌های تجسس و مشارکت در امر جستجو و نجات در مناطق زلزله زده به استعداد ۳۰ تیم عملیاتی و ۱۰ فروند بالگرد به مدت ۱۱ روز با ۲۶۳ ساعت و ۲۵۹ سورتی پرواز انجام شد و ۱۹۴ مصدوم منتقل، ۱۳۰ هزار کیلوگرم بار حمل و اقلام امدادی به مناطق زلزله زده انتقال داده شد همچنین ۸۰۰ نفر نیروی امدادی به مناطق زلزله زده منتقل شدند.
 
وی گفت: در اسکان اضطراری ۹۱ هزار تخته چادر به منظور اسکان اضطراری ۳۰ هزار خانوار زلزله زده سطح استان توزیع شد.
 
وی افزود: در اسکان موقت مجموعا ۱۸۸۰۰ کانکس که ۸۳۰۰ دستگاه توسط سپاه پاسداران، ۲۰۰۰ دستگاه توسط ارتش، ۲۰۳۲ دستگاه توسط بنیاد مسکن، ۱۴۱۰ کانکس توسط هلال احمر و ۵۰۵۸ دستگاه از طریق کمک‌های مردمی تهیه و تحویل داده شده است.
 
کرمانشاه بعد از زلزله/مروری بر آنچه که در یکسال گذشته اتفاق افتاد....
در طول این مدت  بسیاری بودند که انگار از گردش ماه و خورشید بی خبر بودند، شب و روز برایشان فرقی نداشت فقط قرار بود همه هرچه زودتر به آرامش برسند.
 
روز‌ها گذشت ...
کم کم مردم و مسئولین کشوری هم به میدان آمدند و صف‌های طولانی برای امداد رسانی کیلومتر‌ها شد.
 
سپاه پاسداران، ارتش جمهوری اسلامی، علوم پزشکی غذا و دارو و اصناف و آموزش و پرورش  ارگان‌هایی بودند که درد زلزله را برای دردمندان این حادثه با کمک رسانی به موقع آرام کردند.
 
قادری رئیس بهزیستی استان کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه گفت : در این حادثه به آسیب دیدگان جدید زلزله ، شامل شناسایی و تحت پوشش قرارگرفتن ۱۸۸  زن بی سرپرست و ۱۴کودک بی سرپرست  امداد رسانی شد.
 
وی گفت: ۱۱۸ معلول شناسایی و تحت پوشش قرار گرفتند و برای ۷۳۰ آسیب دیده زلزله مستمری برقرار شد.
 
قادری افزود: مداخله روانی اجتماعی و غربالگری روانشناسی که منجر به کاهش ۱۴ درصدی آمار خودکشی در استان شد ۷۷۵۰۰ نفر بوده است.
 
وی افزود: در این مدت یکسال در مناطق زلزله زده ۲ مجتمع توانبخشی شهری ۵ مجتمع توانبخشی روستایی ۱۱ مهدکودک ۲۲۳۰ بازسازی منازل مسکونی مددجویان و ۷۱۲ منزل مسکونی تحویل مددجویان داده شده است.
 
قادری ادامه داد: ۳ میلیاردو ۳۰۰ میلیون تومان لوازم توانبخشی برای معلولین زلزله زده خریداری شده است.
 
وی افزود: همچنین ۲ مرکز فوق تخصصی روانپزشکی و روان درمانی در سرپل ذهاب و تازه آباد و ۶ مجتمع توانبخشی در ریجاب و تازه آباد سرپل ذهاب چم زرشک شیخ صله و ازگله احداث شده است.
 
کرمانشاه بعد از زلزله/مروری بر آنچه که در یکسال گذشته اتفاق افتاد....
بعد از این همه کمک‌ها باید تکلیف این ویرانی‌ها مشخص می‌شد و حال نوبت بنیاد مسکن است که به میان بیاید و ویرانه‌ها را آباد کند.
 
بابایی مسئول روابط عمومی بنیاد مسکن استان کرمانشاه گفت: در مدت یکسال این حادثه مهیب ۳۳۱۹۸ مورد آواربرداری، ۳۵۴۴۵ مورد پیاده کردن و پی کنی، ۳۲۸۱۷ مورد آرماتور بندی، ۳۲۱۲۶ مورد پی سازی و شناژ و کرسی چینی و ایزولاسیون و ۳۷۸۸۷ مورد اسکلت، ۲۱۷۹۶ مورد دیوارچینی، ۲۲۵۰۳ مورد اجرای سقف، ۱۶۷۵۷ مورد گچ و خاک، ۱۵۳۴۷ مورد شیب بندی و ایزولاسیون، ۱۱۱۸۸ مورد کف سازی و ۱۵۴۰۳ مورد نصب چارچوب و در و ۱۰۵۶۳ مورد نصب نما انجام شده است.
 
وی گفت: از زمان شروع عملیات ۵۹۸۸۵ مورد آمار تعمیری‌های مسکن اعلام شده که تاکنون ۵۳۵۹۹ مورد انجام شده است.
 
همه ارگان‌ها مهمان شهرمان بودند کمک‌های مردمی باید ساماندهی می‌شد، بماند که چه چیز‌ها در فضای مجازی منتشر کردند که بند وحدت ما پاره شود، اما محکم‌تر در کنارهم ماندیم.
 
کرمانشاه بعد از زلزله/مروری بر آنچه که در یکسال گذشته اتفاق افتاد....
جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه، آتش نشانی فوریت‌های پزشکی علوم پزشکی آزمون سختی را در سال گذشته پشت سر گذاشتند که سربلند و پیروز از آن بیرون آمدند و این سربلندی به پاس زحمات شبانه روزی امدادگران، کارکنان و البته مدیریت مدبرانه و کارآمد استان بود.
 
اما در این بین گرانی مصاح ساختمانی و سرمای پیش رو از پس زلزله در سالگرد این زلزله همچنان گریبانگیر مردم این منطقه است.
 
پدری داغدار که زلزله ویرانگر آبان سال گذشته در سرپل ذهاب پنج نفر از اعضای خانواده اش را از او گرفت و فقط پسربچه‌ای چهار ساله برایش مانده در کنار خانه ویران شده اش صحبت می‌کند. هم لحن صحبت هایش که همراه درد و غم است اندوهبار است و هم محتوای سخنانش درد بار، البته باید به این پدر حق داد، چون او هم داغدار است و هم خانه خراب و براستی چه دردی از این تلختر؟
 
وی گفت: داغ عزیزانش دلش را برای ساختن خانه جدید سرد کرده است آنهم در این روز‌هایی که رفته رفته دارد سرد می‌شود.
 
وی درعین حال می‌گوید علت‌های دیگر ساخته نشدن خانه ام در محله فولادی سرپل ذهاب و خانه خیلی‌های دیگر گران شدن مصالح ساختمانی است که چند برابر شده و کم بودن رقم وام ساخت خانه است.
 
البته بسیاری دیگر هم از زلزله زدگان شهر سرپل ذهاب از این درد در کنار درد فراق عزیزانشان رنج می‌برند و شواهد و آمار هم گویای این حقیقت تلخ است.
 
کرمانشاه بعد از زلزله/مروری بر آنچه که در یکسال گذشته اتفاق افتاد....
خواجه‌ای رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه هم با بیان اینکه کمی بیش از ۷۹۰۰ خانه در شهر سرپل ذهاب به علت زلزله مهیب سال ۹۶ بطور کامل تخریب شده اند می‌گوید: از این تعداد تا کنون ۵۴۸ واحد بطور کامل کار ساختشان پایان یافته و صاحبانشان در آن ساکن شده اند و بقیه خانه‌ها در مراحل مختلف ساخت از پی کنی گرفته تا اسکلت، اجرای سقف و ... قرار دارند.
 
وی گفت: به مستأجران هم مانند واحد‌های خسارت‌دیده وام ساخت پرداخت می‌شود.
 
وی افزود: به کسانی که نمی‌توانند زمین بخرند 5 میلیون کمک بلاعوض اسکان موقت، ١٠ میلیون تسهیلات معیشتی و ٢ میلیون وام بلاعوض تعلق می‌گیرد.
 
خواجه‌ای افزود: تعهد کرده بودیم اول مهرماه ١٢٥٠٠ واحد احداثی شهری به پایان برسد که این اتفاق افتاد و واحد‌های روستایی نیز تا آخر سال تمام می‌شود.
 
کرمانشاه بعد از زلزله/مروری بر آنچه که در یکسال گذشته اتفاق افتاد....
 
استاندار کرمانشاه گفت: از ابتدای وقوع زلزله آبان پارسال تاکنون، دولت پنج هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان کمک در قالب تسهیلات بلاعوض، ارزان قیمت، عمرانی و سایر به مناطق زلزله زده پرداخت کرده است.
 
هوشنگ بازوند در جلسه ستاد بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه گفت: زلزله پارسال در مجموع ۶ هزار میلیارد تومان خسارت به زیرساخت‌های استان وارد کرد که تاکنون دولت بیش از این میزان اعتبار برای استان گذاشته و این یک کار بی سابقه و قابل تقدیر است.
 
وی اظهار داشت:  ۴۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی در بحث اشتغال به مناطق زلزله زده اختصاص یافت.
 
نماینده عالی دولت در استان کرمانشاه گفت: دولت سقف امهال وام‌های زلزله زدگان را ۲ هزار و ۳۱۷ میلیارد تومان اعلام کرد که براساس اطلاعات اخذ شده از بانک‌ها، تمام وام‌های زیر ۵۰ میلیون تومان با موافقت رئیس جمهوری امهال شد.
 
بازوند افزود: همچنین وام‌های بیشتر از ۵۰ میلیون تومان نیز با تصویب کمیته‌ای قرار است به زودی امهال شود .
 
با توجه به همه کمک هایی که از سوی مردم و مسئولان انجام شده اما بیشتر زلزله زدگان در شهر سرپل ذهاب هنوز در کانکس به سر می‌برند و حتی برخی‌ها هنوز زیر چادر زندگی می‌کنند.
 
برخی از زلزله زدگانی هم که هنوز چادر و یا کانکس نشین هستند می‌گویند: تسهیلاتی که قرار بوده برای اجاره خانه پرداخت شود با میزان تورم کنونی و بالا بودن هزینه کرایه خانه، کفاف اجاره منزل را نمی‌دهد.
 
در این میان مشکلات مستاجرانی که چار دیواری هم ندارند بماند.
 
این واقعیات دردناک نشان می‌دهد هنوز زلزله زدگان شهر سرپل ذهاب با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و تلاش مسئولان برای کاستن از آلام آنان و ساختن سرپناه کافی نبوده است.
 
نمونه آن مادری است که در قبرستان کنار ده‌ها نفر دیگری در  سرپل ذهاب زندگی می‌کند.
 
وی گفت: از زمان زلزله با مرده‌ها شریک هستیم با آن‌ها می‌خوابیم ، بیدار می شویم، اما آن را هم به ما روا نمی‌دارند و می‌گویند باید از اینجا برویم قرار است اینجا بازار احمد بن اسحاق شود.
 
این مادر زلزله زده گفت: دریغ از کاسه ای آب گرم برای حمام کردن، چندین ماه است حمام نرفته ام چرا که با  آب سرد نمی‌شود حمام کرد و از بعد زلزله بخاطر عمل بازی که انجام داده ام حمام با آب سرد برایم مشکل زا شده است و هیچ کمکی در این مدت نصیب من نشده است.
 
فصل سرما و بارندگی در پیش است و می‌طلبد مسئولان مربوطه برای تسریع در ساخت خانه مصیبت دیدگان سرپل ذهابی به صورت فوری چاره اندیشی کنند و طرحی نو دراندازند و خبرنگار باشگاه خبرنگاران پیگیر این مشکلات از سوی مسئولان خواهد بود.
 
این را هم باید گفت که روند ساخت و ساز خانه‌های زلزله زده در مناطق روستایی بهتر از خود شهر سرپل ذهاب است و از مجموع بیش از ۱۱ هزار خانه نیازمند به تعمیر حدود ۱۰ هزار واحد آن تعمیر شده است.

انتهای پیام/د

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
نه دولت روحانی کاری کرد نه کسایی که پول مردم وکمک های مردمی را در حسابشان بلوکه کردند،مثل علی دایی و آقای زشت کلام ،،،خدا جای حق نشسته امیدوارم زنده باشم وسرنوشت این افراد را با چشمان خودم ببینم.
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر