کد خبر: ۶۷۱۴۴۰۳
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۹
مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی کرد؛

مرکزپژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی تجربه ناموفق کره شمالی در مذاکره با آمریکا را مورد بررسی قرار داد.

تجربه ناموفق کره شمالی در مذاکره با آمریکابه گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، دفتر مطالعات سیاسی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان «مذاکره با آمریکا: تجربه ناموفق کره شمالی» با بیان اینکه دولت ترامپ اخیرا از زمینه‌سازی برای برگزاری دور دوم گفتگو‌های رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی سخن گفته به بررسی تجربه مذاکره با آمریکا پرداخته است.

این گزارش می‌افزاید؛ مذاکرات ترامپ و کیم جونگ اون نه تنها مهم‌ترین پرونده مذاکراتی دولت ترامپ، بلکه کلیدی‌ترین روند جاری مذاکراتی در حوزه مسائل امنیت بین‌الملل نیز محسوب می‌شود. برای نخستین بار در ۷۰ سال گذشته است که آمریکا و کره شمالی در سطح سران با یکدیگر مذاکرات فشرده‌ای را در مورد یکی از بحران‌های پیچیده بین‌المللی برگزار می‌کنند که ابعاد مختلفی، از رژیم منع اشاعه هسته‌ای تا رقابت قدرت‌های بزرگ و تا قطعنامه‌های شورای امنیت را دربرمی‌گیرد. افزون بر این، مذاکرات با کره شمالی از منظر شناخت شیوه مذاکراتی ترامپ نیز اهمیت دارد، شیوه‌ای که با توجه به شخصیت خاص او به یک معما تبدیل شده است.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح می‌کند که تجربه مذاکرات کره شمالی و ایالات متحده از چند جهت می‌تواند برای ایران حائز اهمیت بوده و درس‌هایی به همراه داشته باشد. نخست آنکه ایران و کره شمالی از معدود بازیگرانی به شمار می‌آیند که با ایالات متحده روابطی ندارند و در عین حال رقابت استراتژیک با واشنگتن بر کلیت سیاست خارجی این کشور‌ها و هویت بین‌المللی آن‌ها سایه انداخته است. دوم آنکه دو کشور در دهه‌های اخیر علیرغم پیشبرد نوعی از رقابت استراتژیک با آمریکا در دوره‌هایی نیز با این کشور وارد مذاکره شده و به توافقاتی نیز دست یافته‌اند. سوم اینکه در روند پس از توافق برجام و نیز پس از خروج آمریکا از آن و گفتگو‌های ترامپ با رهبر کره شمالی، دو کشور به درس گرفتن از تجربه یکدیگر و مدل‌های مذاکراتی تشویق شده‌اند که در تعامل با آمریکا برگزیدند.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر