کد خبر: ۶۷۲۵۰۷۸
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۱

جمعیت نهبندان حدود هفت هزار نفر کاهش یافته است و کاهش جمعیت این شهرستان به عنوان گلوگاه مرزی در کویر باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند ؛حجت الاسلام خزاعی امام جمعه نهبندان در آیین افتتاح طرح آبیاری زیرسطحی شهرستان نهبندان که با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد، گفت: جمعیت این منطقه در فاصله بین 2 سرشماری به واسطه خشکسالی حدود هفت هزار نفر کاهش یافته است و برای ماندگاری جمعیت باید تلاش کرد.


وی با اشاره به وضع اقتصادی مردم این شهرستان بیان کرد: مقایسه شرایط خراسان جنوبی با استان های دیگر از لحاظ صنعت و اقتصاد شرایط ویژه این استان را نشان می دهد.


امام جمعه نهبندان اتکای اقتصادی مردم این منطقه به یارانه های نقدی را یادآور شد و گفت: صف کشیدن مردم پشت خودپردازهای بانک در ساعت صفری که یارانه ها اعلام می شود نشان از این موضوع دارد.

حجت الاسلام عباسعلی خزاعی افزود : با توجه به وسعت 26 هزار کیلومتر مربع شهرستان و جمعیت 55 هزار نفری آن هم اکنون در هر کیلومتر فقط 2 نفر ساکن هستند


وی با تاکید مجدد بر مرزی بودن شهرستان نهبندان، خواستار بهره مندی این شهرستان از عواید مرز شد و گفت: هزینه های زیادی بعد از سفر مقام معظم رهبری به نهبندان در بازارچه دوکوهانه این شهرستان انجام شده است اما مورد استفاده قرار نمی گیرد.


حجت الاسلام خزاعی ورود دام از این بازارچه را یک خواسته در شهرستان عنوان کرد و گفت: علیرغم مجوزهای موجود اما عملا این موضوع انجام نمی شود.


وی به مشکلات مردم در حوزه منابع طبیعی اشاره کرد و افزود: با توجه به برخی قوانین که در این مدت مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است، انتظار می رود تدبیری برای حل این موضوع اندیشیده شود. 


امام جمعه نهبندان با اشاره به برخی مشکلات شرکت سهامی زراعی شهرستان نهبندان خواستار رفع مشکلات موجود برای این شرکت شد.

وی تاکید مقام معظم رهبری بر توجه مسئولان به شهرستان نهبندان را یادآور شد و گفت: با توجه به اینکه وزیر جهاد کشاورزی از وزاری مورد قبول رهبر معظم انقلاب است، امید می رود توجه ها نیز بیشتر باشد.

نظر افضلی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: سکونت هر فرد در نهبندان از لحاظ امنیت اهمیت دارد لذا این شهرستان به عنوان گلوگاه مرزی در کویر باید مورد توجه قرار گیرد.


وی افزود: سفر 6 ماه قبل اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به نهبندان مصوباتی خوبی داشت که امید است با بررسی هایی انجام گرفته عملیاتی شود. 

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی با تاکید مجدد بر بررسی مشکلات قنوات در استان گفت: امید است با توجه به حوزه سرزمینی و فرآوری محصولات در زندگی مردم تحول ایجاد شود. 


نظر افضلی ابراز امیدواری کرد: با اقدامات وزارت جهاد کشاورزی و پیگیری های کمیسیون کشاورزی مجلس طرح های اجرایی در اشتغالزایی مردم موثر باشد.

علوی مقدم از اجرایی شدن دستورات مقام معظم رهبری برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در نهبندان خبر داد و افزود: پیگیری های نماینده مردم نهبندان و سربیشه و استاندار خراسان جنوبی منجر به راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی در این شهرستان شده است. 


وی افزود : راه اندازی این منطقه ویژه باعث فعال شدن مرزهای شهرستان نهبندان شود. 


معاون استاندار خراسان جنوبی گفت : محدودیتی برای ورود دام به استان وجود ندارد و تقاضاها باید از طریق سازمان همیاری انجام شود.


علوی مقدم  افزود : اولین مجوز ورود دام به دلیل نبود متقاضی توسط سازمان همیاری اخذ شده است و اگر تقاضایی باشد مشکل و محدودیتی وجود ندارد. 

طرح آبیاری زیرسطحی در سطح 72 هکتار با اعتباری بالغ بر 17 میلیارد و 857 میلیون ریال در اسماعیل آباد نهبندان به بهره برداری رسید.

محمود حجتی تا روز یکشنبه برای بازدید و افتتاح طرح های بخش کشاورزی خراسان جنوبی در این استان حضور دارد.  

انتهای پیام/ک

بهره برداری از طرح آبیاری زیرسطحی در نهبندان

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر