کد خبر: ۶۷۲۵۷۴۲
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۶
سرهنگ رمضانی مطرح کرد؛

معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتا ناجا از دستگیری بیش از ۷۰۰ توزیع کننده اینترنتی دارو‌های تقلبی در عملیات پانجیا خبر داد.

دستگیری بیش از ۷۰۰ توزیع کننده اینترنتی دارو‌های تقلبی در عملیات پانجیابه گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سرهنگ حسین رمضانی معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتا ناجا اظهار داشت: عملیات پانجیا عملیاتی است که هر ساله با هدف مبارزه با تبلیغ و فروش آنلاین دارو‌های تقلبی و غیرمجاز صورت می‌پذیرد.

معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتای ناجا تصریح کرد: سازمان اینترپل با درک صحیح از مشکلات ناشی از عرضه دارو‌های تقلبی و غیرمجاز در اینترنت اقدام به اجرای عملیات پانجیا با حضور پلیس‌های سایبری کشور‌های عضو می‌کند.

وی افزود: طی عملیات پانجیا اقدامات موثری در مقابله با داروخانه‌های غیرمجاز، سرویس دهندگان اینترنتی و درگاه‌های پرداخت مرتبط با فروش و تبلیغ آنلاین دارو‌های تقلبی و غیرمجاز صورت می‌گیرد.

این مقام انتظامی ادامه داد: در جمهوری اسلامی ایران نیز مشکل قانونی در این خصوص وجود ندارد، لذا پلیس فتا پس از آغاز رسمی فعالیت خود از سال ۲۰۰۸ در این عملیات شرکت کرده و در مجموع ۸ عملیات قبلی پلیس فتا با همکاری دادستانی کل و وزارت بهداشت توانسته عملکرد موثری داشته باشد.

سرهنگ رمضانی متذکر شد: اقدامات پلیس فتا باعث پیشگیری و مبارزه موثر با این پدیده شوم که مستقیما سلامت افراد را هدف قرار می‌دهد، شده است.

کشف و ضبط بیش از ۱۰۰ هزار قلم داروی غیرمجاز

معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتا ناجا عنوان داشت: در عملیات پانجیای ۱۱ در سال جاری پلیس فتا توانست با همکاری رده‌های این پلیس در استان‌های مختلف بیش از ۹ هزار وب سایت و لینک مبتنی بر وب سایت داخلی و خارجی را رصد کند که از این تعداد ۶۲۰ مورد با دستورات مقامات قضائی مسدود شد و در نهایت بیش از ۷۰۰ نفر شناسایی و دستگیر شدند که به همراه بیش از ۱۰۰ هزار قلم داروی تقلبی و غیرمجاز در اختیار مقامات قضائی قرار گرفته اند.

وی در ادامه افزود: در عملیات پانجیای ۱۱ در سطح جهانی نیز ۱۶ هزار لینک تحت وب رصد شد که بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ مورد مسدودسازی صورت گرفت و مقادیر بسیار زیادی دارو‌های تقلبی و غیرمجاز کشف و مجرمان مربوطه دستگیر شدند.

سرهنگ رمضانی تصریح کرد: بهترین عملکرد پلیس فتا در سطح استان‌ها مربوط به خراسان رضوی، تهران، آذربایجان غربی، فارس و همدان است که البته در دستگیری‌های انجام شده ۷۵ درصد مجرمان را آقایان و ۲۵ درصد هم خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

این مقام انتظامی اضافه کرد: بیشتر مجرمان از شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام به عنوان بستری مناسب به منظور اعمال مجرمانه خود استفاده کرده و اقدام به تبلیغ و فروش دارو‌های تقلبی و غیرمجاز می‌کردند.

وی افزود: به عنوان مثال در یکی از پرونده‌های سال جاری اشخاصی اقدام به تبلیغ و فروش دارو‌های جلوگیری از ریزش مو به عنوان یکی از برند‌های معتبر می‌کردند که پس از رصد و استعلام از شرکت تولید کننده اصلی مشخص شد محصولات مورد نظر تقلبی و غیرمجاز است.

سرهنگ رمضانی ادامه داد: با اقدامات فنی، تخصصی و کارآگاهی و با هماهنگی مقامات قضائی هویت متهمان شناسایی و یک مرد و یک زن به همراه مقادیر زیادی از دارو‌های مورد نظر دستگیر شدند و پس از تحقیقات مشخص شد هر دو نفر از کارمندان اخراجی یک شرکت دارویی معتبر بودند که پس از اخراج اقدام به ساخت و توزیع دارو‌های جعلی با برند اصلی شرکت کردند.

این مقام انتظامی اضافه کرد: افراد زیادی در شبکه اجتماعی تلگرام فریب مجرمان را خورده و داروی تقلبی و غیرمجاز را خریداری و استفاده کردند که ضمن زیان مادی به سلامتی آن‌ها نیز آسیب جدی وارد شده است.

معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتای ناجا تصریح کرد: در مجموع حضور پلیس فتا در عملیات پانجیا از سال ۲۰۱۱ و حضور در ۸ عملیات این پلیس بیش از ۸۰ هزار تارنما و لینک اینترنتی را رصد و بیش از ۲ هزار پرونده تشکیل داده که منجر به شناسایی و دستگیری ۱۷۰۰ نفر و تحویل آن‌ها به مقامات قضائی شده است.

وی افزود: همچنین در طول این سلسله عملیات‌ها پلیس فتا مقادیر زیادی دارو و تجهیزات پزشکی تقلبی و غیرمجاز را که براساس برآورد کارشناسان بیش از ۱۲۰ میلیارد ریال ارزش دارد کشف و ضبط کرده است.

معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتا ناجا تصریح کرد: پلیس فتا به هموطنان توصیه می‌کند برای دریافت خدمات پزشکی به مراکز درمانی، پزشکان و بیمارستان‌های معتبر مراجعه و نیاز‌های دارویی و پزشکی خود را از داروخانه‌های رسمی تهیه کنند، زیرا چرخه تولید و توزیع و عرضه دارو در تمام دنیا و کشور ما یک چرخه حساس و با نظارت کامل است و به همین دلیل افراد به تبلیغات فریبنده در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی یا پیامک‌ها توجه نکنند تا متحمل خسارت‌های مالی و آسیب جدی به سلامت خود نشوند.

سرهنگ رمضانی خاطر نشان کرد: افراد سودجو و مجرم هم بدانند که پلیس فتا ضمن مشارکت در عملیات پانجیا همواره فضای مجازی را رصد و عرصه را بر مجرمان تنگ خواهد کرد و با تمام توان در مقابل افرادی که قصد تهدید سلامت مردم را دارند خواهد ایستاد.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر