کد خبر: ۶۷۲۵۹۸۸
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۱

معاون صنایع دستی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: دو صنعت دستی این استان شامل سوماک و صنعت دستی چرم مهر اصالت بین المللی دریافت کردند.

دریافت نشان اصالت بین المللی دو صنایع دستی آذربایجان شرقیبه گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛ به آفرین معاون صنایع دستی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت:  در پی اعلام نتایج داوری شورای جهانی صنایع دستی دو هنرمند صاحب نام آذربایجانی در رشته‌های ورنی بافی یا زیرانداز عشایری موسوم به سوماک و صنعت دستی چرم موفق به کسب مهر اصالت صنایع دستی شدند.

وی اظهار داشت: طبق این اعلام ۵۰ اثر از جمهوری اسلامی ایران موفق به دریافت مهر اصالت صنایع دستی شدند که براساس این نتایج رتبه نخست دریافت نشان مهر اصالت به ایران اختصاص یافت.

به آفرین با بیان اینکه حمید دواتی کاظم نیا و ایوب مرکب سازی از هنرمندان صاحب نام تبریز که پیش از این در رشته‌های ورنی بافی (سوماک) و صنایع دستی چرمی موفق به کسب نشان ملی مرغوبیت شده بودند، این بار نیز موفق به کسب مهر اصالت صنایع دستی از شورای جهانی صنایع دستی شدند.

وی اضافه کرد: تاکنون تعداد ۱۱ اثر و صنعت دستی آذربایجان شرقی موفق به دریافت مهر اصالت بین المللی شده اند که با آثار فوق تعداد این صنایع دستی به ۱۳ مورد رسید.

معاون صنایع دستی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: در راستای ارج نهادن به جایگاه هنرمندانی که مهر اصالت صنایع دستی دریافت کرده اند، نمایشگاه‌های اختصاصی با رویکرد طراحی و تجارت برای این هنرمندان برگزار خواهد شد.

سوماک یکی از انواع گلیم می‌باشد که در بافت آن از پود ضخیم (و گاهی پود نازک) استفاده می‌شود.

بر خلاف گلیم ساده که در آن از پود برای ایجاد نقش استفاده می‌شود، در سوماک، پود غیرقابل مشاهده بوده و نقش اتصال تار‌ها را به عهده دارد. سوماک بافته‌ای یک روست که پود‌های اضافی و خامه‌های باقی مانده از ایجاد نقش در پشت گلیم به صورت آزاد باقی می‌ماند.

زیبایی این بافته در بالا بودن رجشمار آن می‌باشد.

شیوهٔ بافت این نوع گلیم پودپیچی می‌باشد که با پیچ خوردن خامهٔ رنگی دور تار‌ها بافته می‌شود.

پس از عبور پود نازک و کوبیدن با شانه بافندگی نخ‌های تار و پود درهم پیچیده می‌شوند.

سوماک به همراه ورنی از رایج‌ترین انواع بافت گلیم در منطقهٔ ارسباران است.

 

انتهای پیام/ش

 ۱۱ اثر و صنعت دستی آذربایجان شرقی موفق به دریافت مهر اصالت بین المللی شده اند

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر