کد خبر: ۶۷۵۵۴۲۰
گروه : سمنان » سمنان
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۶

معاون سازمان محیط زیست از اجرای فاز دوم طرح انتقال گورخرهای آسیایی به پارک ملی کویر گرمسار با ساز و کار جدید و شیوه‌های محافظتی نوین خبر داد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، حمید ظهرابی معاون سازمان محیط زیست در بازدید از پارک ملی کویر در گرمسار با بیان اینکه فاز جدید انتقال گورها به این پارک آغاز شد، تاکید کرد: در این فاز، چهار راس گورخر، شامل یک راس  گورخر نر بالغ و سه راس ماده از سایت تکثیر و پرورش گوراب یزد با موفقیت کامل منتقل شد.

وی با ابراز اینکه در حال حاضر ۹ راس گورخر در این مرکز مستقر شده‌اند و قرار است حداقل ١۵ راس دیگر هم به این جمعیت اضافه شوند، افزود: طرح قبلی احیا و معرفی مجدد گورخر به زیستگاه پارک ملی کویر، بازنگری و اصلاح شده و به جای رهاسازی  و معرفی سریع به معرفی آرام و تدریجی تبدیل شده است.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این پارک ملی با مساحت 400 هزار هکتار در جنوب شهر گرمسار واقع شده و به واسطه دوری از مراکز مسکونی در شرایط فعلی امن‌ترین و بی تعارض ترین منطقه تحت مدیریت کشور است این منطقه تا دهه شصت زیستگاه گور خر آسیایی بوده اما با توجه به هجوم و استقرار دامداران و تخریب زیستگاه و شکار بی رویه در اوایل انقلاب در این پارک منقرض شد.

ظهرابی بیان کرد: بر اساس بررسی انجام شده این پارک از مطلوبیت زیستگاهی مناسبی برای این گونه برخوردار بوده و بر اساس برنامه ریزی انجام شده قرار است. مرکز تحقیقات تکثیر و احیای گورخر در پارک ملی کویر احداث و سپس از موالید حاصله برای معرفی مجدد این گونه به پارک ملی استفاده شود.

وی افزود: بر اساس طرح جدید سایت تکثیر و پرورش مناسبی با رعایت کامل اصول فنی  به زودی در این پارک احداث می شود و گورخرهای انتقالی در این سایت نگهداری خواهند شد همچنین در حال حاضر به لحاظ رعایت مسایل فنی گور خرها در دو قرنطینه جداگانه نگهداری می شوند و سایت اصلی نیز در مجاورت همین مکان احداث می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد نیز در این دیدار گفت: پس از هفته‌ها تلاش و برنامه ریزی، تیم اجرایی یگان حفاظت محیط زیست استان با نظارت دفتر حیات وحش و آبزیان آبهای داخلی برای زنده گیری گورخر از سایت گوراب استان یزد، در محل حاضر و طبق پروتکل مربوطه اقدام کردند.

نیره پورملائی افزود: در این عملیات از روش قفس زنده گیری استفاده و پس از چهار روز رصد و پایش مستقیم گورخرها چهار راس گورخر با ترکیب (یک راس نر و سه راس ماده) کاملاٌ سالم زنده گیری و با کامیون به محل پارک ملی کویر انتقال داده شدند و گورخرها پس از طی مسافت حدود ۸۰۰ کیلومتر، با موفقیت صد درصدی و کاملا سالم به سایت گورخر پارک ملی کویر استان سمنان تحویل داده شدند.

انتهای پیام/ب

 

فاز دوم انتقال گورخر به پارک ملی کویر

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر