کد خبر: ۶۷۸۷۸۰۳
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۸
مدیر حوزه‌های علمیه عنوان کرد؛

آیت الله اعرافی گفت:با حفظ سنت‌ها و ارزش‌های حوزوی باید،درس آزاد حوزه راهبری شود و چیز اضافه برآن هم باشد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قم،آیت الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه در نشستی صمیمی با کارکنان مدیریت سطح عالی حوزه علمیه قم که در مدرسه عالی دارالشفاء برگزار شد گفت:درحال حاضر به دلیل کمبود اعتبارات و نیروی انسانی و سختی کار فراوان مشکلاتی وجود دارد و از اینکه با وجود همه مشکلات، شما خادمین و خدمت گزاران از زیربار مسئولیت شانه خالی نکردید، قدردان هستم تا با تلاش‌های شما شاهد تعالی حوزه علمیه باشیم.

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: در این دو سال که اعتبارات حوزه کاهش پیداکرد، همه تلاش این بود هر طوری است طرح‌ها را پیش ببریم و نمی‌شد طرح‌ها را رها و اجرا نکنیم و در همین راستا با فعالیت‌های شبانه روزی و جهادی شاهد نهایی شدن مجموعه از از اسناد کلان درحوزه هستیم و این اسناد تقدیم شورای عالی حوزه‌های علمیه شده و برای اولین بار حوزه می‌تواند ادعای کند دارای افق و سند چشم انداز است و در همین اسناد حدود ۹۰۰ برنامه برای حوزه‌های علمیه طراحی شده است.

آیت الله اعرافی اضافه کرد: محور دوم در ذیل این طرح‌های کلان، طرح‌هایی مانند آمایش، مساجد، درختواره رشته‌ها در ۱۵ حوزه دانشی، طراحی ۱۰۰ برنامه در ذیل اسناد جامع و راه اندازی طرح اسناد جامع برای اولین بار در حوزه که از منویات رهبر انقلاب بوده است، می‌باشد.

وی ادامه داد: یکی از کار‌های مرکز مدیریت حوزه، توجه ویژه به تدوین اسناد جامع، طرح‌های کلان و سند چشم انداز برای افق ۱۴۰۰ درحوزه‌های علمیه بوده است. این طرح در گذشته نبود و تلاش این بوده این فقدان بزرگ درحوزه‌های علمیه با تدوین اسناد از بین برود.

وی عنوان کرد: از ضعف‌های حوزه این است که در قلمرو‌های مختلف پاسخ گو نیستند و همه به سمت وزارت علوم می‌روند. اشکال در نداشتن درخت واره رشته‌های دانشی بوده است و به زودی این مشکل رفع خواهد شد.

امام جمعه قم تصریح کرد: محور سوم، بحث اجرا است. در مقام اجرا ده‌ها عنوان وجود دارد که حوزه پیشرفت کرده است و همین طور طرح‌های وجود دارد که اجرا نشده است.

آیت الله اعرافی ادامه داد: محور چهارم تلاش است حوزه بتواند نسبت به مطالبات رهبر انقلاب، مراجع و بزرگان در مسائل مختلف پاسخ گو باشد.

امام جمعه قم ادامه داد: مشکلات مدیریت در این دو سال، مهم بوده است که بعضی جدید است. یکی از این مشکلات بحث بودجه و اعتبارات است. در حال حاضر هیچ بودجه برنامه‌ای نیست و این به معنای عقب نشینی از اجرا نکردن طرح‌ها نمی‌باشد، ولی بایدکار را پیش برد.

عضو شورای عالی‌حوزه‌های علمیه بیان کرد: حوزه پاسخگو، حوزه‌ای است که برای مسائل مختلف مانند مساجد نیرو تربیت کرده باشد. حوزه باید دستش برای مطالبات در بحث طرح و ایده پر باشد تا بتواند پاسخگو باشد.

مدیر حوزه‌های علمیه بابیان اینکه مدیریت سطوح عالی و خارج حوزه، قلب تحولات و حرکت حوزه است،تصریح کرد: نگاه مدیریت این است که قلب و هویت اصلی حوزه، دروس آزاد است. این مسئله به خاطر حساسیتی که دارد از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. معتقدیم همه هویت دروس آزاد باید حفظ شود؛ ولی باید تحرک بیشتر پیدا کند و ساماندهی شود.

وی اضافه کرد: مدیریت حوزه دنبال تدبیر ویژه در درس خارج و سطوح است تا جریان‌های علمی مانند قرآن و حدیث درمتن حوزه پیش رود.

امام جمعه قم عنوان کرد: با حفظ سنت‌ها و ارزش‌های حوزوی باید، درس آزاد حوزه راهبری شود و چیز اضافه برآن هم باشد. نه باید از فقه و کلام چیزی کم شود، ولی باید راهبری شود و چیز‌های جدید به آن اضافه شود.

آیت الله اعرافی بر نقش آفرینی همه معاونین سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم برای همکاری با مدیر حوزه‌های علمیه برای اجرای طرح‌ها تأکید کرد، و گفت: این طرح‌ها دعوای چند دهه حوزه در بحث کرسی‌های خارج و درس آزاد را از بین خواهد برد و باعث رشد و پیشرفت علمی حوزه و حتی طلاب خواهد شد.

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: بحث دیگر اجرای طرح فقه معاصر است که از وظایف معاونت سطوح عالی است. اجرای این طرح باید از محور‌های اساسی باشد.

وی تصریح کرد: مقوله دیگر در آیین نامه‌ها پیش بینی شده که در برگزاری درس‌های خارج با ارزش گذاری لازم و در قلمرو جدید انجام بگیرد.

امام جمعه قم ابرازکرد: موضوع دیگر گروه‌های خاص علمی است. یا همان سنن حوزه‌ای که باید گروه‌هایی باحضور اساتید راه اندازی شود که طراحان اصلی باشند و کار‌ها را پیش ببرند.

آیت الله اعرافی اشاره کرد: مقوله دیگر پایان نامه است. باید در بحث پایان نامه تغییراتی صورت گیرد، از تمرکز بیرون بیاید و مسیر تحول را دنبال کند، تاکنون این گونه نبوده است. در قم باید واسپاری به مراکزی که صلاحیتشان احراز می‌شود، واگذار شود.

وی گفت: ارزیابی مراکز شروع شده و به زودی در مدارس هم ارزیابی شروع خواهد شد.

انتهای پیام/ح

حدود ۹۰۰ برنامه برای چشم انداز ۱۴۰۰حوزه طراحی شده است

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر