دژپسند در کنفرانس بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد مطرح کرد؛

اجرای حسابداری تعهدی از سوی بیش از ۹۰ درصد دستگاه‌های اجرایی

وزیر امور اقتصادی و دارایی از اجرای حسابداری تعهدی از سوی بیش از ۹۰ درصد دستگاه‌های اجرایی خبر داد.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، فرهاد دژپسند در نهمین کنفرانس بین المللی بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد، پیاده سازی کامل بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد را یکی از مهم‌ترین ابزار‌های نظام برای مقابله با اثرات تحریم‌های ظالمانه عنوان کرد.

وزیر اقتصاد گفت: اگر می‌خواهیم بدون دادن باج به بیگانگان، در ارایه خدمات و انجام وظایف خود و اداره کشور موفق باشیم، قطعا یکی از مهم‌ترین شروط، بهبود عملکرد مدیریت از طریق پیاده سازی کامل بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد است.

وی افزود: لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ می‌توانست بهترین آینه برای انعکاس مجموعه اقدامات انجام شده در این راستا طی چند سال اخیر باشد، زیرا ما بار دیگر در شرایط تحریم، همراه با تضییقات مالی و درآمدی برای دولت هستیم.

وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اموال و دارایی‌های راکد و طرفیت‌های خالی و بلا استفاده دولت، اجرای بوجه ریزی عملیاتی مبتنی بر عملکرد را یکی از راه‌های بکارگیری و بهره ور سازی این ظرفیت‌ها خواند و گفت: در این صورت با این شرایط مواجه نمی‌شویم که در روزگار تحریم، ۳۵ درصد درآمد‌های دولت در بودجه، کماکان از محل فروش نفت، پیش بینی شده باشد.

دژپسند با طرح این سوال که "چرا باید هزینه‌های دولت، در بودجه‌های سالیانه اینقدر بالا باشد؟ " اظهار داشت: این سوال، تنها متوجه سازمان برنامه و بودجه نیست، بلکه همه دستگاه‌های دولتی است و تک تک ما باید پاسخگوی این موضوع باشیم.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در زمینه تدوین قوانین و آیین نامه‌های مربوط به بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد، با موفقیت به انجام رسیده، باید به دنبال جواب این سوال باشیم که علت عدم تحقق کامل آن چیست؟ آیا ناشی از فقر بدنه کارشناسی برای اجرای این نظام در دستگاه‌های دولتی است یا اینکه نگران هستیم با اجرای بودجه ریزی عملیاتی، بهره وری پایین برخی دستگاه‌ها در معرض عموم قرار گیرد؟

دژپسند تصریح کرد: پاسخ این سوال نیازمند یک پیمایش ملی و استانی در بین دستگاه‌های دولتی است تا مشخص شود چرا پیاده سازی بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد، از سال ۸۲ تا بحال به درازا کشیده است، در حالی که تعداد زیادی از اعضای شورای سیاستگذاری همین همایش، در مناصب مهمی هستند، ولی کماکان درگیر این موضوع هستیم که در تحقق حسابداری تعهدی، چقدر پیشرفت کرده یا عقب مانده ایم؟

وی افزود: بنا بر گزارش‌های ارائه شده از سوی معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور با وجود اجرای حسابداری تعهدی از سوی ۹۰ درصد دستگاه‌های دولتی، متاسفانه، هنوز نتیجه مطلوب و مورد انتظار، حاصل نشده است.

وزیر اقتصاد در ادامه، شکل گیری دولت الکترونیک و هوشمند را یکی از عوامل مهم تسهیل کننده تحقق بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد خواند و گفت: در صورت شکل گیری دولت الکترونیک، بخشی از عوامل هزینه زای دستگاه‌های دولتی، خودبخود حذف می‌شود.

وی در خاتمه تصریح کرد: با تحقق این نوع بودجه ریزی، بسیاری از اموال و دارایی‌ها و منابع بلااستفاده دولت، به اهرمی برای رشد تبدیل می‌شوند.

انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار