کد خبر: ۶۷۹۲۳۶۹
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۴
۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۴
کد خبر : ۶۷۹۲۳۶۹
مدیرکل امور فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو:

خانوی گفت: تعداد مجوز‌های فراورده‌های طبیعی با رشد ۵ برابری از سال ۸۷ به ۲ هزار و ۴۱۶ مورد رسیده است.

مجوز فراورده‌های طبیعی رشد ۵ برابری داشته است / ۵۴ دسته از بیماری‌ها داروی گیاهی دارندبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، مهناز خانوی مدیرکل فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو  با اشاره به اینکه تعداد مجوز فراورده‌های طبیعی از سال ۱۳۸۷ تا سال ۹۶ بیش از ۵ برابر رشد داشته است، گفت: در حال حاضر تعداد مجوز‌های فراورده‌های طبیعی به ۲ هزار و ۴۱۶ مورد می‌رسد، همچنین صدور مجوز تولید فرآورده‌های سنتی از سال ۸۶ آغاز و به هزار و ۲۵ مورد رسیده است.

مهم‌ترین موانع توسعه تولید دارو‌های گیاهی در کشور

وی با اشاره به مهم‌ترین موانع توسعه تولید دارو‌های گیاهی در کشور، تصریح کرد: یکی از موانع تولید داروی طبیعی، برداشت بی‌رویه از منابع طبیعی، همچین جمع‌آوری گیاهان از منابع توسط افراد غیرمتخصص که امکان تقلب و آلودگی‌ها را افزایش می‌دهد و دخالت افراد غیرمتخصص و تعریف نشدن شرح وظایف و اختیارات این افراد است.

به گفته مدیرکل فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو عدم اطلاع دقیق از وضعیت موجود بازار و سهم دارو‌های گیاهی و طب ایرانی، پوشش گیاهی و ظرفیت خالی مناطق مختلف برای کشت گیاهان دارویی، عدم اطلاع از میزان نیاز شرکت‌ها به گیاهان دارویی به‌منظور برنامه‌ریزی برای توسعه و کشت آن‌ها و کمبود نیروی متخصص (پزشک و داروساز) مطلع به رشته‌های فارماکوگنوزی و داروسازی طب ایرانی، از نقاط ضعف در حوزه فراورده‌های طبیعی و گیاهی است.

لزوم حمایت دولت از بخش خصوصی در تولید فراورده‌های طبیعی

وی با تأکید بر لزوم حمایت دولت از بخش خصوصی نوپا در تولید فراورده‌های طبیعی و گیاهی، اظهار کرد: تعداد دارو‌های طبیعی و سنتی بیشتری باید تحت پوشش بیمه قرار گیرند، همچنین لازم است از دانش تولید تخصصی فرآورده‌های طبیعی و سنتی حمایت‌شده تا کیفیت این دارو‌ها هم بهبود یابند.

خانوی با بیان اینکه ۵۴ دسته از بیماری‌ها دارای داروی گیاهی هستند، عنوان کرد: بیشترین تمرکز و حجم دارو‌های گیاهی روی سرماخوردگی و بیماری‌های تنفسی، گوارشی و آرام‌بخش‌هاست، بیش از هزار و ۸۷ فراورده دارای مجوز بوده و بیش از ۲ هزار فرآورده ارزش تولید دارند، رای مثبت برای تولید گرفته‌اند، اما این موارد هنوز به تولید نرسیده‌اند.

وی اظهار کرد: دارو‌های سنتی حدود ۳۹ دسته بیماری را تحت پوشش می‌دهند که در این حوزه بیش از ۶۰۰ فرآورده دارای مجوز بوده و به بیش از ۴۰۰ مورد هم‌رأی مثبت داده‌شده و امیدواریم به تولید برسند.

مدیرکل فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت: در مقطعی از تولید این دارو‌ها حمایت می‌شد، زیرا سیاست سازمان، تولید دارو‌های طبیعی بود که بتوانند جایگاه آن را تثبیت کنند بنابراین به‌طور منطقی شرکت‌ها در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده و تولید را بیشتر می‌کردند. اما اکنون این مسئله جزو سیاست‌های حمایتی ما نیست و پیشنهاد می‌کنیم تولیدکنندگان به سمت فرآورده‌های جدید بروند و بازار رقابت را از فراورده‌های مشابه پُر نکنند در غیر این صورت با افت کیفیت و افت خدمات روبرو می‌شوند.

رقابت فراورده‌های طبیعی و گیاهی تولید داخل با موارد خارجی

وی در پایان با اشاره به چگونگی نظارت سازمان غذا و دارو بر فراورده‌های طبیعی و گیاهی، تصریح کرد: نظارت‌هایی که (قبل از تولید و در طول خط تولید) بر کیفیت و اثر فرآورده وجود دارد، مطابق با استاندارد‌های جهانی بوده و از این نظر فراورده‌های تولیدی، کاملاً قابل‌رقابت با سایر کشور‌ها هستند. همچنین گواهی صادرات برای ۲۳۰ قلم از فرآورده‌های طبیعی و دارو‌های گیاهی صادرشده است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر