کد خبر: ۶۷۹۲۹۲۲
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۱

یک کارشناس جغرافیای سیاسی به تحلیل سخنرانی اخیر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در «دانشگاه آمریکایی قاهره» پرداخت.

کارشناس آمریکایی: اظهارات پمپئو در شرایطی که سیاست‌های ما در حال فروپاشی است، مناسب نبودبه گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، یک کارشناس جغرافیای سیاسی و از مسئولان پیشین وزارت امور خارجه آمریکا معتقد است در شرایطی مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا سعی دارد اوضاع را عادی جلوه دهد که سیاست‌های دونالد ترامپ هر ساعت تغییر می‌یابد و اثر این بی ثباتی در خاورمیانه و جهان مشهود است.

جف استیسی در ارزیابی سخنان مایک پمپئو در قاهره به الجزیره گفت: چند اتفاق برای ما غافلگیر کننده است، اول اینکه تردید وجود دارد که آیا سزاوار است وزیر امور خارجه آمریکا چنین سخنانی را درباره خاورمیانه بگوید؛ زیرا نوعی سردرگمی و درک نادرست از خاورمیانه را شاهد هستیم. در کنار این موضوع همچنان شاهد بازتاب روابط باراک اوباما با کشور‌های خاورمیانه‌ایم.

استیسی افزود: در چنین شرایطی پمپئو اولین وزیر امور خارجه است که تلاش می‌کند جهان را به این باور برساند همه چیز بر وفق مراد است؛ حال آنکه رئیس جمهوری در آمریکا حکومت می‌کند که هر ساعت سیاستش تغییر می‌کند تا جایی که اثر این بی ثباتی نه تنها خاورمیانه بلکه تمام جهان را از مسیر درست منحرف کرده است.

وی تصریح کرد: پمپئو گفت از سوریه عقب نشینی می‌کنیم، اما بعید است چنین چیزی رخ دهد، زیرا دونالد ترامپ از عقب نشینی سخن گفت اما پس از مدتی حرف خود را نقض کرد. سیاست‌های آمریکا دقیقه به دقیقه در حال تغییر است و هیچ ثباتی در آن دیده نمی‌شود. اتفاقی که به جایگاه و آبروی ما و هم پیمانان‌مان ضربه وارد می‌کند.

این کارشناس آمریکایی در ادامه گفت: اسرائیل هم برای بازگرداندن ثبات به مواضع ترامپ تلاش می‌کند و سعی دارد سیاست‌های وی را به گذشته بازگرداند و به طور کلی معتقدم اظهارات پمپئو در شرایطی که سیاست‌های ما در حال فروپاشی است مناسب نبود.

وی با اشاره به ادعاهای پمپئو در خصوص تهدیدات ایران برای منطقه نیز گفت: این اظهارات تازگی ندارد، زیرا این شیوه‌ای است که اسرائیل از آن استفاده می‌کند تا ترامپ را قانع کند نیرو‌هایی آمریکایی را در سوریه نگه دارد. اینکه وزیر امور خارجه آمریکا به قاهره‌ای بیاید که پیش از این از همین مکان باراک اوباما سخنانی را خطاب به جهانیان بیان کرده بود و از این شهر سخنان ناهمگونی را بیان کند مثلا از توافق هسته‌ای با ایران، ضرورت تجدیدنظر در این توافقنامه و ... سخن بگوید عجیب است.

او در پایان افزود: آمریکا نیاز دارد در پی ابزاری برای کاهش تنش در منطقه باشد. زیرا این مسئله به سود سیاست خارجی واشنگتن و هم پیمانانش در منطقه و حتی به سود آنانی است که با مواضع آمریکا مخالفند و معتقدند صداقت این کشور دچار تزلزل و ریزش شده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در یک سخنرانی‌ در «دانشگاه آمریکایی قاهره» ادعا‌های بی‌اساس و تکراری خود علیه ایران را تکرار کرد و گفت: رئیس جمهور ترامپ به چشم‌پوشی آگاهانه ما از خطر ایران پایان داد و آمریکا را از توافق شکست خورده هسته‌ای بیرون کشید!

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر