نماینده، ولی فقیه در امور حج وزیارت:

شرایط اعزام زائر به سوریه بررسی می‌شود

حجت الاسلام قاضی‌عسکر در خصوص احتمال اعزام زائر به سوریه گفت: هیأتی ازسوی سازمان حج وزیارت در آینده نزدیک برای بررسی شرایط به دمشق خواهد رفت.

شرایط اعزام زائربه سوریه بررسی می‌شود/هیئتی ازسازمان حج و بعثه رهبری به سوریه می‌رودبه گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، جلسه هم‌اندیشی مسئولان مناطق ۱۹ گانه بعثه مقام معظم رهبری درسراسر کشور، با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید علی قاضی‌عسکر نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در محل ساختمان حوزه نمایندگی، ولی فقیه در امور حج و زیارت در قم برگزار شد.

حجت الاسلام قاضی‌عسکر در این نشست ضمن تقدیر از زحمات و تلاش‌های مسئولان مناطق و امور استان‌های بعثه رهبری، آخرین اقدامات صورت گرفته درخصوص حج ۹۸ را مثبت ارزیابی و تاکید کرد: امسال با دقت و نظارت بیشتری کار‌ها دنبال خواهد شد.

نماینده، ولی فقیه در امور حج وزیارت همچنین ویژگی‌های حج سال گذشته و شرایط حج امسال را بیان کرد و بر استفاده بهینه از توان عوامل و کارگزاران و روحانیون حج ۹۸ تاکید و خاطرنشان کرد: اسامی روحانیان حج آینده آماده شده و پس از نهایی شدن قیمت ارز حجاج و معرفی کاروان‌ها اعلام خواهد شد.

وی همچنین لزوم سطح بندی زائران در کاروان‌ها را یادآور شد و تصریح کرد: روحانی و مدیر کاروان باید زائران را از شرایط جدید آگاه و تلاش کنند تا مشکلات کمتر شود.

سرپرست حجاج ایرانی با مهم خواندن تشکیل سریعتر کاروان‌ها و معرفی روحانی، معین و معینه‌ها دربرنامه ریزی‌های آینده، اظهار کرد: در حج گذشته مدت زمان حضور زائران در عربستان بین ۲۹ تا ۴۲ روز بود و این مسأله به دلیل اسلت‌های طولانی پرواز بود که توسط هواپیمایی سعودی اعلام و نارضایتی‌هایی را در برداشت، با توجه به مذاکراتی که ریاست محترم سازمان حج وزیارت با وزیر حج عربستان داشته اند امیدواریم این مسأله امسال حل شود واین فاصله به حداقل ممکن برسد.

نماینده، ولی فقیه درامور حج و زیارت همچنین تعامل جدی‌تر بین تهران و دفاتر استان‌ها را ضروری خواند و خواستار همکاری به‌موقع کاروان‌ها درمعرفی شورای فرهنگی، یاوران حجاج و بازرس افتخاری شد.

قاضی عسکر با بیان اینکه کمیته فضای مجازی با تأکید رهبر معظم انقلاب هم اکنون تشکیل و فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: سال گذشته دو هزارمطلب محتوایی تهیه و در فضای مجازی به مخاطبان ارائه شد که مورد استقبال قرار گرفت.

وی افزود: امسال همزمان با ثبت نام زائران باید بسته‌های فرهنگی، جزوات و اطلاعات تهیه شده در همان روز‌های اول تحویل زائران شود.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر سیاست کلی در انتخاب روحانی، معین و معینه‌ها را بومی گرایی عنوان کرد و از حاضران خواست در برنامه ریزی‌های آموزشی به گونه‌ای عمل شود که زائران به حضور در جلسات رغبت نشان دهند و روحانیون پیش از سفر در حوزه مناسک حج تنها کلیاتی را که زائر باید بداند، بیان کنند و بقیه زمان را برای اطلاع رسانی و افزایش معلومات حجاج اختصاص دهند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر در ادامه برخی مسائل حوزه عتبات عالیات و تاثیر افزایش قیمت ارز در این حوزه را برشمرد و تصریح کرد: باید سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری با حضور رشیدیان پیوندشان قوی تری شده و موجبات رضایت بیشتر زائران را فراهم کنند.

نماینده، ولی فقیه درامور حج و زیارت با بیان اینکه تلاش‌های اینجانب برای راه اندازی سفر عمره امسال امکان پذیر نشد، افزود: شش میلیون نفر برای عمره ثبت نام کرده اند و امیدواریم با پیگیری‌های بعدی و طرح موضوع درشورای عالی حج، سال آینده عمره راه اندازی شود.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر تصریح کرد: موضوع شهدای مسجدالحرام و منا را نیز مرتب پیگیری و تلاش می‌کنیم آن را به نتیجه نهایی برسانیم، متاسفانه طرف مقابل علی‌رغم قول‌هایی که در این زمینه داده است هنوز به وعده خود وفا نکرده است.

وی درادامه به ظرفیت‌های پژوهشکده حج و زیارت اشاره کرد و خواستار استفاده از ظرفیت روحانیون فاضل در استان‌ها در زمینه پژوهش شد.

نماینده، ولی فقیه درامور حج و زیارت اضافه کرد: موسوعه حج خونین در ارتباط با حج ۶۶ در ۹ جلد آماده چاپ شده است. همچنین درمورد حادثه مسجدالحرام و فاجعه منا نیز موسوعه‌ای درحال تهیه است که اطلاعات تکمیلی آن متعاقبا منعکس خواهد شد.

وی با تاکید بر استفاده از تجربیات پیش کسوتان حج وزیارت، مصاحبه، گفتگو و تدوین تجارب آنان را اقدامی مثبت در راستای نگارش تاریخ شفاهی حج دانست.

برپایه این گزارش، این نشست با سوالات حاضران درحوزه‌های حج و عتبات عالیات ادامه یافت و حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر درخصوص سوال مطرح شده درباره احتمال اعزام زائر به سوریه گفت: درآینده نزدیک هیأتی از سوی سازمان حج وزیارت و بعثه مقام معظم رهبری برای بررسی شرایط به سوریه خواهند رفت و در صورتی که شرایط اعزام فراهم باشد و مراجع رسمی مجوز لازم را صادر کنند این اقدام انجام خواهد شد.

وی در پایان بر لزوم گسترش ارتباط روحانیت شیعه وعلمای اهل سنت تاکید کرد و با اشاره به راه اندازی رشته تخصصی حج در حوزه از مسئولان مربوطه خواست تا همین کار برای اهل سنت نیز صورت بگیرد.

گفتنی است نشست هم‌اندیشی مسئولان مناطق ۱۹ گانه بعثه مقام معظم رهبری در سراسر کشوربه مدت دو روز در قم برگزار شد.

در روز نخست این هم اندیشی شرکت کنندگان با حضورمعاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری و مدیریت‌های آموزش، جذب و گزینش، اهل سنت و تولید محصولات فرهنگی موضوع‌های مرتبط با هربخش را بررسی کردند و آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و برنامه‌های معاونت فرهنگی بیان شد.

برپایه این گزارش، دراین نشست درخصوص جذب و گزینش مداحان و روحانیان جدیدالورود، روحانیان کاروان‌های حج ۹۸ و شرح وظایف آن‌ها و شرایط اعزام روحانی، معین و معینه‌های کاروان‌ها نیز بحث وتبادل نظرصورت گرفت.

انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار