کد خبر: ۶۷۹۴۵۴۰
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۰

حضرت امام رضا (ع) در کتاب طب الرضا به بررسی عوارض مصرف آب‌های راکد پرداخته اند.

آیا مصرف آب راکد برای بدن عوارض دارد؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در رساله ذهبیه فرموده‌اند: آب چاه اگر جریانش ادامه داشته باشد، گوارا، صاف و سودمند است.

اما آب دره‌ها و گودی ها، گرم و غلیظ هستند، در تابستان برای آنکه در یک جا راکد است و آفتاب دائما بر آن می‌تابد، گاهی آشامیدن چنین آبی باعث تولید صفراء و بزرگی طحال می‌شود.

آب‌های راکد خصوصا آن‌ها که رویش باز است و گرمای هوا در آن‌ها اثر گذاشته باشد از نظر بهداشتی غیر قابل قبول و سنگین است؛ چنین آبی، چون به وسیله برف در زمستان سرد می‌شود مولد بلغم است و، چون بر اثر تابش آفتاب در تابستان گرم می‌شود، مولد صفرا و سوداء است.

آب راکد به علت کثافت و اختلاط آن با املاح زمین و به علت تابش آفتاب، مواد مفید آن تبخیر می‌شود در نتیجه به طحال آسیب رسانده و پوست بدن را نازک (مایعات داخلی و ترشحات غددی را رقیق میکند) می‌کند.

مصرف آب راکد، احشاء را (اعضاء داخلی) سفت و محکم می‌گرداند، گردن، شانه‌ها و بازو‌ها را لاغر و ضعیف می‌کند، حس گرسنگی و عطش را زیاد می‌کند، ایجاد ثقل و یبوست می‌کند، مجاری دفع ادرار و فضولات را مشکل می‌سازد- و بسیار اتفاق یافته که حبس ادرار و استسقاء (نوعی بیماری که بیمار عطش زیاد دارد و آب بسیار می‌خواهد) پدید می‌آورد.

استفاده از آب راکد گاهی موجب پایین افتادن معده و روده می‌شود و شخص را گرفتار ذات الریه و مشکلاتی برای طحال به وجود می‌آورد، کبدش تنبل و خوراکش کم می‌شود و در مخاطره جنون و بواسیر واقع می‌گردد.

منبع: قدس آنلاین

انتهای پیام/
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر