کد خبر: ۶۷۹۶۹۷۲
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۸

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت : استان کرمانشاه قطب کشاورزی غرب کشور است که سالانه تولید ۴ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی را برعهده دارد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،خسرو شهبازی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در تشریح عملکرد ۴۰ ساله سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، گفت : استان کرمانشاه قطب کشاورزی غرب کشور است که سالانه تولید ۴ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی را بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی برعهده دارد.

وی سطح اراضی کشاورزی استان را ۹۰۶ هزار هکتار اعلام و گفت : ۲۰۳ هزار هکتار از اراضی این استان آبی و ۷۰۳ هزار هکتار دیم است.

وی در مقایسه تولیدات محصولات باغی قبل از انقلاب و بعد از آن، گفت: تولیدات از ۶۷۰ تن قبل از انقلاب به ۳ میلیون و ۷۰۰ تن رسیده است.

شهبازی ظرفیت بهره‌برداری آب را قبل از انقلاب ۲۵ درصد اعلام کرد و افزود: این ظرفیت در حال حاضر به ۵۰ درصد ارتقا پیدا کرده است.

به گفته این مسؤول، حدود ۷۳ هزار هکتار از اراضی استان در قالب شبکه‌های آبیاری تحت فشار به صورت کلاسیک و نوین آبیاری می‌شوند وحدود ۵۰ هزار هکتار دیگر از اراضی نیز در قالب شبکه‌های آبیاری زیر پوشش شبکه‌های آبیاری تحت فشار است.

وی پروژه گرمسیری را یکی از پروژه‌های مهم بعد از انقلاب دانست و گفت: این پروژه ۳۴ هزار هکتار از اراضی را آبیاری می‌کند (۲۳ هزار هکتار اراضی مردم و ۱۱ هزار هکتار اراضی منابع طبیعی) که حدود ۸ هزار هکتار از آن قبلا آبی بوده و مابقی آن جزو اراضی دیمی محسوب می‌شوند که با فرایند احیا، آبی شده‌اند.

شهبازی در بحث محصولات استراتژیکی به رتبه پنجم استان در زمینه تولید گندم اشاره و بیان کرد: رتبه نخست تولید گندم در واحد سطح را در عملکرد اراضی آبی و دیمی داریم.

کرمانشاه جزو چهار استان برتر کشور در زمینه تولید چغندرقند است که به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، با عملکرد ۷۵ تن در هکتار طی سال گذشته رتبه دوم را از نظر عملکرد به خود اختصاص داده است.

وی در خصوص تولید کلزا این محصول نوپا، اظهار داشت: از نظر عملکرد در واحد سطح جزو استان‌های برتر کشور محسوب می‌شویم.

شهبازی گفت : یک‌سوم نخود کشور را کرمانشاه تولید می‌کند که در این خصوص رتبه نخست کشوری را دارد.

وی با اشاره به توسعه کشت آفتابگردان روغنی، اضافه کرد: برنامه کشت آفتابگردان روغنی از سال ۹۵ در استان در ۴۸ هکتار آغاز شد که الان به ۳۲۰ هکتار رسیده است .

 

 

انتهای پیام/د

تولید ۴ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر