کد خبر: ۶۷۹۷۰۰۳
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۰
۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۰
کد خبر : ۶۷۹۷۰۰۳

مسئول دفتر مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از کاهش ۹ درصدی زایمان سزارین در بیمارستان‌های کرمانشاه خبر داد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،شیوا کاظمی مسئول دفتر مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با تاکید براینکه براساس ابلاغیه وزارت بهداشت برروی ترغیب مادران به زایمان طبیعی تمرکز داریم، گفت : در ۹ ماه امسال موارد زایمان سزارین از ۵۴ درصد به ۴۵ درصد میان مادران شکم اولی تمام بیمارستان‌های دولتی و خصوصی رسیده که البته این آمار در بیمارستان‌های دولتی به ۴۰ درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۳۳ هزار و ۳۹ زایمان در بیمارستان‌های استان انجام شده است، گفت : امسال تعداد موالید در نیمه نخست ۱۵هزار و ۶۹۰ و طی۹ ماهه نیز ۲۰ هزار و ۹۱ موردبوده که اغلب مادران درسنین ۱۸ تا ۳۵ سال زایمان کرده اند.

مسئول دفتر مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: تنها ۳۲ صدم درصد مادران زیر ۱۶ سال، ۱.۶ درصد بین ۱۶ تا۱۷ سن و ۱۵.۶۳ درصد بیش از ۳۵ سال سن داشته اند و ۸۲.۴۵ درصد مادران زایمان اولی بین ۱۸تا ۳۵سال سن داشته اند.

وی بیان کرد: در استان کرمانشاه آمار مادران نوجوان باردار چندان وجود ندارد بلکه بیشتر به مهاجرین استان‌های دیگر مربوط می‌شود.

کاظمی از انجام اقدامات متعددی برای ترغیب مادران باردار به زایمان طبیعی خبر داد و تصریح کرد: کلاس‌های آمادگی برای زایمان هم در بیمارستان‌ها و هم درمانگاه‌ها راه اندازی شده در بخش خصوصی هم مادران در دوران بارداری در کلاس‌های آمادگی زایمان شرکت و با فرآیند زایمان آشنا می‌شوند همچنین در یک جلسه هم پدر نوزاد در این کلاس‌ها حضور می‌یابد.

وی عنوان کرد: همچنین به منظورخوشایند سازی زایمان طبیعی ساختار زایشگاه‌ها عوض شد به گونه‌ای که در تمام بیمارستان‌های دولتی واحد‌ها و اتاق‌های تک نفره ایجاد و اجازه آوردن همراه بارعایت حریم خصوصی داده می‌شود.

مسئول دفتر مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: مادران باردار می‌توانند مامای همراه و آموزش دیده داشته باشند ات در طول زایمان علاوه بر انجام اقدامات مربوطه به ماساژمادر هم بپردازند.

وی با تاکید بر اینکه به همه بیمارستان‌ها برنامه تکریم مادر و رعایت اخلاق حرفه‌ای در قبال مادران باردار ابلاغ شده است، تصریح کرد: به طورجدی درصدد توسعه روش‌های بی دردی زایمان هستیم و در این میان از متخصصین بی هوشی برای ترویج زایمان بی درد بهره خواهیم بردزیرا یکی از موانع روی آوردن مادران به زایمان طبیعی ترس از درد زایمان است.

کاظمی با تاکید بر اینکه مقدمات زایمان بی درد در بیمارستان‌ها فراهم شده افزود: به منظورترغیب مادران باردار نیازمند حمایت‌های فرهنگی از سوی رسانه‌ها و صدا وسیماونیز روی آوری قهرمانان ورزشی به این سمت و سو هستیم .

 

 

انتهای پیام/د

موارد زایمان سزارین از ۵۴ درصد به ۴۵ درصد رسیده است

 

اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر