کد خبر: ۶۷۹۹۴۰۱
گروه : گلستان » گرگان
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۵:۳۲
چهل چراغ روشن؛

با گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی و تلاش‌ها در زمینه گازرسانی، بیش از ۵۰۰ هزار خانوار گلستانی از نعمت گاز بهره‌مند هستند.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، ایران در کنار منابع نفتی خود دارای ذخایر گازی عظیمی در منطقه و بعد از کشور‌های آمریکا و روسیه سومین تولید کننده گاز در جهان است، منبعی عظیم و غنی که سال‌ها در آب و خاک ایرانمان وجود دارد.
 
نیمی از گاز ایران به مصرف خانگی، ۲۱ درصد برای تولید برق، و ۱۸ درصد در تولیدات صنعتی کشورمانند صنایع پتروشیمی استفاده می‌شود.
 
ایران پس از ایالات متحده، روسیه و چین چهارمین بازار بزرگ گاز طبیعی جهان به‌شمار می‌رود و اکنون شرایط برای صادرات گاز در کشور فراهم است.

چهل سالگی انقلاب بهانه‌ای شد برای یاد آوری بسیاری از اتفاق‌ها و تغییراتی که اگر رخ نمی‌داد، بسیاری از صنایع هم از گاز بهره‌مند نمی‌شدند و اصلا امروز خانه‌های شهری و روستایی هم همچنان روز‌های سرد و سخت را می‌گذرانند.
 
گلستان دیروز، استانی بی بهره از گاز / امروز گازرسانی به بیش از ۵۰۰ هزار خانوار گلستانی

حدود چهل سال پیش استان گلستان هم یکی از استان‌های محروم از گاز بوده است که مردمانش حتی برای گرم نگه داشتن منازل با مشکلاتی مواجه بودند، اما بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی سیر صعودی بهره مندشدن از گاز در کشور و استان گلستان هم رقم خورد تا جایی که اکنون بسیاری از روستا‌ها و تمام شهر‌های استان گلستان از نعمت گاز بهرمند هستند.
 

بهره مندی ۱۰۰ درصدی خانوار‌های شهری از نعمت گاز در گلستان

 
محمد رحیم رحیمی مدیرعامل شرکت گاز استان گلستان در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، گفت: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ یک از مناطق شهری و روستایی استان گلستان گاز رسانی نشده بود و همه مردم از این نعمت بی بهره بودند، اما در سال ۱۳۶۰ اولین شهر در استان، گرگان بود که از نعمت گاز بهرمند شد .
 
گلستان دیروز، استانی بی بهره از گاز / امروز گازرسانی به بیش از ۵۰۰ هزار خانوار گلستانی

رحیمی افزود: در استان گلستان ۹۷۹ روستا وجود دارد که اکنون به برکت انقلاب اسلامی و تلاش جوانان این مرز بوم ۸۵۲ روستا از نعمت گاز بهره‌مند شدند و اکنون تعداد روستا‌های در دست اجرا برای گاز رسانی ۲۹ روستا است و تا پایان سال ۹۸ تمام روستا‌هایی که قابلیت گاز رسانی دارند از این نعمت بهره مند می‌شوند.

وی در مورد تعداد خانوار‌های بهره‌مند از گاز اشاره کرد و گفت: یکی از دستاورد‌های انقلاب اسلامی در استان گلستان بهره‌مند شدن ۱۰۰ درصدی خانوار‌های شهری و ۹۵ درصدی خانوار‌های روستایی از گاز است.

واحد‌های صنعتی بهره‌مند از گاز

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و اجرایی شدن استخراج گاز و توسعه آن در شهر‌ها و روستا‌ها زمینه برای ایجاد صنایع وابسته به گاز هم فراهم شد و اکنون گاز استخراج شده بعد از انجام عملیات متعدد در پالایشگاه‌ها درصنایع آرایشی و بهداشتی، فناوری نانو، صنایع فولاد و پزشکی کاربرد دارد که امروزه تعداد آن‌ها درسراسر کشور کم نیست و نمونه‌های آن در استان گلستان هم وجود دارد.
 
گلستان دیروز، استانی بی بهره از گاز / امروز گازرسانی به بیش از ۵۰۰ هزار خانوار گلستانی

رحیمی مدیر عامل شرکت گاز گلستان گلستان در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، گفت: با توجه به توسعه گاز رسانی دراستان اکنون واحد‌های صنعتی بسیاری مانند مرغداری‌های صنعتی، سی ان جی‌ها و کارخانه تولید سیمان و دیگر صنایع متعدد از گاز بهرمند هستند که تعداد آن‌ها به ۶۷۵ واحد می‌رسد، همچنین به ۶۴ سی ان جی استان هم گاز رسانی شده است که این شرایط در سال‌های قبل انقلاب اصلا وجود نداشت.

وی ادامه داد: اگر از ابتدا به این نعمت توجه می‌شد و برای استحصال آن‌ها تلاشی صورت می‌گرفت، مطمئنا اکنون برخی نقاط محروم کشور هم تا کنون از گاز بهره مند می‌شدند، اما نگاه ظالمانه و بی تدبیری حاکمان وقت در قبل از انقلاب هیچ گاه فرصت را ایجاد نکرد.

وی ادامه داد: توسعه این نعمت خدادادی و گسترش آن تا استان گلستان زمینه اشتغال را هم در بخش‌های مختلف خدمات گازرسانی فراهم کرد که خود باعث کاهش بیکاری و افزایش رفاه مردم شده است.

شبکه‌های گازرسانی گلستان بیش از ۹ هزار کیلومتر است

بانگاهی به سرگذشت کشورمان در دوران رژیم ستمشاهی به خوبی می‌توان دریافت، نظام گذشته فقط در اندیشه به دست آوردن رضایت اربابان خارجی خود بود و با وجود منابع عظیم و ذخایر معدنی و طبیعی درکشور، اما هیچ گاه تلاشی برای احیا و بهره برداری از آن‌ها به سود مردم و کشور صورت نگرفت و معیشت مردم برایشان اهمیتی نداشت نه تنها به فکر رفاه و امنیت آحاد ملت نبودند بلکه آن‌ها را از کمترین امکانات بی نصیب گذاشته بودند.
 
گلستان دیروز، استانی بی بهره از گاز / امروز گازرسانی به بیش از ۵۰۰ هزار خانوار گلستانی

بهروز موذنی رئیس امور مهندسی شرکت گاز گلستان در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان،گفت: از دیگر اقدامات شرکت گاز بعد از انقلاب اسلامی اجرایی شدن شبکه‌های گازرسانی با هدف تامین گازبرای خانوار‌ها و صنایع است.

وی ادامه داد: تا کنون متراژ شبکه‌های اجرایی شده در استان ۹ هزار و ۳۱۸ کیلوتر است و گاز این شبکه‌ها از استان‌های مازندران و سمنان تامین می‌شود.

موذنی گفت: همچنین تعداد انشعبات نصب شده در استان تا کنون ۲۸۵ هزار و ۷۵۶ انشعاب است و که این روند همچنان ادامه دارد.

با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی اکنون استان گلستان در بخش تامین گاز در شرایط مطلوبی قرار دارد و مشکلات گاز رسانی دراستان وجود ندارد و اکنون ایران با صادرات گاز به کشور‌های دیگر رتبه پانزدهم لیست بزرگترین صادرکنندگان گاز جهان قرار گرفته است.
 
گلستان دیروز، استانی بی بهره از گاز / امروز گازرسانی به بیش از ۵۰۰ هزار خانوار گلستانی

گزارش از گنجا محمودی
 
انتهای پیام / ا
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر