کد خبر: ۶۸۱۰۵۲۸
گروه : مهاباد » مهاباد
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰
چهل چراغ روشن؛

یکی از بخش‌هایی که خدمات رسانی آن به مردم بسیار چشمگیر و ملموس بوده حوزه برق است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مهاباد، پس از  چهل سال، با همت و تلاش مردم، جوانان و مسئولان و با هدایت‌های رهبر فرزانه انقلاب، ایران در عرصه‌های مختلف علمی، اقتصادی، نظامی، فرهنگی و اجتماعی دستاورد‌های چشمگیری داشته است؛ به تبع استان  آذربایجان غربی نیز در این مسیر شکوفایی توانسته است سهم خود را ایفا کند و موفقیت‌هایی کسب کند که اکنون در چهل سالگی انقلاب با یادآوری این موفقیت‌ها و با افتخار به گذشته می‌توان با امیدواری به افق‌های پیش روی توسعه چشم دوخت.

مقایسه آذربایجان غربی با شرایط قبل از انقلاب نشان می‌دهد با وجود بحران‌هایی که دشمنان انقلاب ایجاد کردند نظام اسلامی در زمینه خدمات رسانی و عمران و آبادانی شهر‌ها و روستا‌های این خطه فعالیت‌های چشمگیر و بسیار مطلوبی انجام داده و دستاورد‌ها و آثار بسیار درخشانی از خود به جا گذاشته است.

توسعه برق رسانی از مهمترین دستاورد‌های انقلاب اسلامی

این موفقیت‌ها و دستاورد‌های عظیم در شرایطی محقق شده که کشور شرایط حساس هشت سال جنگ تحمیلی، تحریم، تهدید و محدودیت‌های اقتصادی و سیاسی را تحمل کرده است.

 صنعت برق در آذربایجان غربی

به این ترتیب شهرستان‌های ارومیه، مهاباد، نقده، بوکان، میاندوآب، سلماس خوی و ماکو دارای نیروگاه‌هایی بودند که با توجه به روند افزایش مصرف برق و تقاضای زیاد نیروگاه ههای مزبور جوابگوی نیاز نبودند لذا پس از تشکیل شرکت برق منطقه ای آذربایجان غربی،شاهرخ پاشاوند مدیر دفتر فروش و وصول مطالبات شرکت برق آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مهاباد، تاریخچه برق در استان را اینگونه توضیح داد: تا قبل از سال ۱۳۴۵ برق را مردم از طریق شبکه‌های خانگی و یا خصوصی تهیه می‌کردند، اما در سال ۱۳۴۵ با دستور دولت وقت شرکت برق ایران تاسیس شد و نیروگاه‌های متعلق به بخش خصوصی و شهرداری‌ها به شرکت مزبور تحویل داده شد.

این شرکت ضمن توسعه نیروگاه‌های موجود و احداث نیروگاه‌های جدید، برنامه ریزی لازم برای تامین برق مطمئن مشترکین و توسعه و ترمیم شبکه‌های برق رسانی را آغاز کرد و شبکه‌های جدید با اصول فنی احداث شد.

در سال ۱۳۵۲ پس از تکمیل خط ۱۳۲ کیلو ولت دور دریاچه ارومیه که به شبکه سراسری وصل می‌شد پست‌های ۲۰.۱۳۲ کیلو ولت شهرستان‌های ارومیه مهاباد و میاندوآب و نقده و سلماس و خوی به بهره برداری رسید.

پاشاوند ادامه داد: با پیروزی انقلاب اسلامی، اما عمران مناطق مختلف کشور از جمله این استان به مرحله جدیدی وارد شد در ۱۳۵۸ عملیات احداث نیروگاه گازی ارومیه به ظرفیت ۲*۲۲ مگا وات شروع و در سال ۱۳۶۰ به بهره برداری رسید این نیروگاه علاوه بر تامین قسمتی از انرژی مورد نیاز کمک بزرگی به تثبیت ولتاژ شبکه ۱۳۲ کیلو ولت کرد.

توسعه برق رسانی از مهمترین دستاورد‌های انقلاب اسلامی

پس از این سال‌ها و تثبیت و تقویت شبکه‌های برق رسانی به نقاط مختلف استان، کار توسعه شبکه به مناطق روستایی و کمتر برخوردار آغاز شد.

مقایسه قبل و بعداز انقلاب اسلامی

آذربایجان غربی هم اکنون ۹۱۱هزار و ۴۰۸ مشترک شهری و ۳۲۶هزار و ۸۷۰ مشترک روستایی دارد که نسبت به سال ۵۷ قریب به ۱۵ برابر شده است.

اکبر حسن بکلو مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مهاباد، در  مقایسه دوره قبل و بعد از انقلاب اسلامی گفت: قبل از انقلاب اسلامی تعداد مشترکان شهری به ۲ هزار و ۸۱۲ مشترک بود که این رقم هم اکنون به ۸۳ هزار و ۴۴۹ مشترک رسیده است.

وی با اعلام اینکه تعداد روستا‌های برق‌رسانی شده در سال‌های پس از انقلاب ۳۰ برابر شده افزود: قبل از سال ۱۳۵۷ به تنها ۹۶ روستا پر جمعیت برق رسانی شده بود امروز تعداد روستا‌های برق‌رسانی شده به ۲ هزار و ۸۱۲ روستا رسیده است.

وی ادامه داد: تعداد پست‌های توزیع برق استان نیز طی ۴۰ سال گذشته بیش از ۳۰ برابر شده و به ۱۹هزار و ۷۴ پست رسیده است ضمن اینکه طول خطوط ۲۰ کیلو ولت به ۱۵ هزار کیلومتر و خطوط ۴۰۰ ولت به ۱۲ هزار کیلومتر رسیده است.

حسن بگلو در جمع بندی آمار فوق اضافه کرد: هم اکنون ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۹۹.۲۲ درصد جمعیت روستایی استان دارای برق است.

افزایش ۱۵.۳۱درصدی مشترکین برق و کاهش ۵۰ درصدی خاموشی آذربایجان‌غربی در دولت تدبیر و امید

 مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مهاباد،گفت: از ابتدای روی کار آمدن دولت تدبیر و امید بیش از ۱۷۵هزار مشترک جدید به جمع مشترکین برق استان افزوده شده است.

وی همچنین اظهار کرد: از سال ۹۲ تاکنون، شاهد رشد ۲۵درصدی فروش انرژی به مشترکین بوده‌ایم به طوری که در سال ۹۶ به حداکثر رسیده و امسال نیز تا پایان آذرماه ۳میلیون و ۴۹۶هزار و ۵۶۰کیلووات ساعت انرژی به مشترکین فروخته شده است.

توسعه برق رسانی از مهمترین دستاورد‌های انقلاب اسلامی

مدیرعامل شرکت توزیع برق آذربایجان‌غربی افزود: هم‌اکنون ۸۰.۸ درصد مشترکین برق استان خانگی هستند که نسبت به سال ۹۲، افزایش ۱۵.۳۱درصدی داشته است .

حسن‌بکلو اضافه کرد: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید نیز با تلاش‌های صورت گرفته هم‌اکنون قریب به ۱۰۰درصد روستاهای استان از نعمت برق برخوردار هستند که این اتفاق مهمی در صنعت برق استان به شمار می رود.

وی همچنین گفت: طی ۵ سال با تلاش‌های صورت گرفته و افزایش ۲۱درصدی فیدرهای فشارمتوسط و بهبود شبکه، مدت زمان خاموشی به ازای هر مشترک با کاهش ۵۰درصدی به ۱.۲۴ دقیقه در روز رسیده و بنا داریم با بهبود و نوسازی شبکه این رقم را در جهت رفاه حال مشترکین کاهش دهیم .

مهاباد دومین شهرستان آذربایجان غربی از لحاظ تشکیل شرکت برق

شرکت برق منطقه‌ای مهاباد به روایتی از سال ۴۶ کار خود را آغاز کرد یعنی نخستین شهرستان استان بعد از ارومیه بود که تشکیلات رسمی و اداری برق کشور در آن تاسیس شد، مهاباد به واسطه نیروگاه برق سد احداثی بخشی از برق خود و حتی شهرستان مرزی سردشت را تامین کرد.

توسعه برق رسانی از مهمترین دستاورد‌های انقلاب اسلامی

درباره وضعیت برق منازل در دو دوره مورد بحث از کاک محمود سراوانی ۶۷ ساله اهل مهاباد پرسیدم، او اینگونه به خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مهاباد، گفت: در یاد بسیاری از هم سن و سالان من هست که قبل سال ۵۷ در اکثر خانه‌ها فانوس و چراغ نفتی روشن بود کو چه‌ها و معابر با تاریک شدن هوا قابل رفت و آمد نبود مگر آنکه چراغ در دست داشته باشی تا بتوانی از جایی به جای دیگری بروی، این از وضعیت شهر، در روستا‌ها هم که وضعیت به همین منوال و حتی بدتر بود.

پوشش ۱۰۰ درصدی جمعیت شهری و روستایی مهاباد از حوزه برق رسانی بعد از انقلاب

برای اطلاع دقیق و آماری از کار‌های انجام گرفته در حوزه برق شهرستان به سراغ مدیر توزیع برق شهرستان مهاباد رفتنم، رستگار احمدی در این زمینه در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مهاباد، گفت: قبل از انقلاب ۵ هزار و ۲۰۰ مشترک شهری و ۱ هزار و ۵۶۲ مشترک روستایی وجود داشت که بعد از انقلاب این تعداد به ۶۶ هزار و ۳۹۷ مشترک شهری و ۲۲ هزار و ۷۳۰ مشترک روستایی رسیده است.

وی با بیان اینکه تعداد انشعابات برق در مهاباد با افزایش ۱۳ برابری از ۶ هزار و ۷۶۲ عدد در سال ۵۷ به ۸۹ هزار و ۱۲۴ مشترک در سال ۹۷ رسیده ادامه داد: قبل از انقلاب اسلامی به ۷ روستا برق رسانی شده بوده، ولی هم اکنون به ۱۹۹ روستا برق رسانی شده است.

احمدی اظهار داشت: بعد از انقلاب اسلامی تعداد ۸۹ هزار و ۱۲۴ انشعاب برق بین اهالی شهرستان مهاباد توزیع شده در حالیکه قبل از انقلاب اسلامی این رقم ۶ هزار و ۷۶۲ انشعاب بود، همچنین طول شبکه فشار ضعیف قبل از انقلاب ۸۸ کیلومتر بود در حالیکه هم اکنون به ۷۱۹ کیلومتر رسیده است.

توسعه برق رسانی از مهمترین دستاورد‌های انقلاب اسلامی

رستگار احمدی آمار مقایسه‌ای را در بخش پست زمینی و پست هوایی این چنین بیان کرد: پست زمینی احداث شده قبل از انقلاب ۱۹ دستگاه بود، ولی هم اکنون ۹۶ دستگاه است، پست هوایی هم ۲۰ دستگاه بود که اکنون به یک هزار و ۳۸۳ دستگاه رسیده یعنی حدود ۶۵ برابر افزایش پیدا کرده است.

مدیر توزیع برق شهرستان مهاباد ادامه داد: چراغ‌های معابر نصب شده قبل از انقلاب ۲ هزار و ۹۳۱ دستگاه بوده و در حال حاضر این تعداد به ۲۴ هزار و ۳۷۴ دستگاه افزایش پیدا کرده است.

آقای بهرامی ۳۴ ساله از اهالی شهر مهاباد که در محله ایران پیما ساکن است در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مهاباد،گفت: اگر چه کار زیادی در مملکت باقی است تا انجام گیرد و سطح رفاه مردم بالاتر برود، اما از حق نباید گذشت سطح زندگی مردم در مقایسه با سال‌های قبل از انقلاب اسلامی بسیار افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در یاد پدرانمان هنوز باقیست و ماندگار و تعریف کرده اند که شهرمان فاقد برق بود و پس از استقرار موتور برق در مرکز شهر، روشنایی برق از آغاز شب تا ساعت ۱۲ شب برقرار بود و سپس تا فردا شب خاموش می‌شد.

آقای عباسی که مهندس برق است و در شرکت پتروشیمی مهاباد مشغول به کار است در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مهاباد، گفت: بعد از پیروزی انقلاب با برنامه ریزی و تامین اعتبار و سرمایه گذاری کلان و مستمر با احداث سد‌های آبی و توسعه توانیر و تامین تجهیزات و نیروگاه‌های اتمی، نعمت روشنایی در سطح کشور حتی به روستا‌های دور دست رسید و نعمت روشنایی بدون مرز حتی اکثر جاده‌ها و اتوبان‌ها را فرا گرفت.

توسعه برق رسانی از مهمترین دستاورد‌های انقلاب اسلامی

حبیب اسدی کشاورز و ساکن روستا‌ی قزلقوپی در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مهاباد،می‌گوید: قبل از انقلاب تبدیل اراضی دیم به آبی برای کشاورزان این منطقه رویا بود، اما با توسعه برق در مناطق روستایی بسیاری از زمین‌های دیم این روستا و روستا‌های دیگر به کمک برق آبیاری مدرن می‌شود. علاوه بر این، جدای از اینکه درداخل منازل از نعمت برق در زمین‌های مختلف استفاده می‌کنیم معابر روستا هم به واسطه تعبیه تیر‌های چراغ برق درهمه طول شب روشن است.

طرح‌های افتتاحی دهه فجر سال ۹۷ در آذربایجان غربی

بهره برداری از ۱۰۰ پروژه بالغ بر ۱۴۰ میلیارد ریال در هفته دولت و اکنون بهره برداری از ۷۴ پروژه بالغ بر ۲۷۰ میلیارد ریال در دهه فجر پیروزی انقلاب اسلامی ایران افتتاح خواهد شد.

پاشاوند مدیر دفتر فروش و وصول مطالبات آذربایجان غربی در این زمینه در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مهاباد، گفت: به مناسبت دهه فجر طرح های برق رسانی ۱۳ شهر از شهرستان‌های آذربایجان غربی به بهره برداری می‌رسد.

ارومیه، مهاباد، پیرانشهر، سردشت، بوکان، میاندوآب، اشنویه، نوشین شهر، چالدران، خوی، تکاب، پلدشت، چایپاره از جمله شهرستان‌هایی هستند که در طرح‌های برق رسانی آن در دهه فجر افتتاح می‌شود.

کلام پایانی

با عنایت به توسعه ساخت وسایل برقی در کلیه سطوح و فراگیر شدن آن در زندگی امروزه و وابستگی کامل جامعه به آن، تنها در خاموشی‌های موقت بیشتر و بیشتر اهمیت و تاثیر گذاری خود را نمایان می‌سازد.

شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی با ۲۳ هزار و ۲۳۸ کیلومتر شبکه توزیع و ۲ هزار و ۸۱۲ روستای برق دار وظیفه خدمات رسانی به ۱۲۳۸ هزار و ۲۷۸ مشترک را در ۲۰ مدیریت (۴ مدیریت در شهرستان ارومیه و ۱۶ مدیریت در سایر شهرستان‌ها) بر عهده دارد و هشتمین شرکت توزیع بزرگ کشور است.

انتهای پیام / س خ

گزارش از سپیده خشمن

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر