کد خبر: ۶۸۱۵۷۹۵
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۷
پدر علم نجوم ایران:

دالکی گفت: امکانات رصدخانه‌های ایرانی مربوط به ۶۰ سال پیش است و نمی‌تواند کار علمی بزرگ کند.

فقط نجوم آماتوری در کشور رونق دارد/ در حوزه نجوم حرفه ای قوس نزولی داریمبه گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، احمد دالکی پدر علم نجوم ایران در مراسم افتتاحیه آزمایشگاه فضایی دانش آموزی با اشاره به رصد خانه مراغه در کشور بیان کرد: امروزه وقتی از ناسا یاد می‌کنیم، صحبت از امکاناتی می‌شود که در حد اقتضائات زمانی سال‌ها پیش در مراغه بوده است.

نجوم ایران فاقد امکانات لازم است

وی ادامه داد: رصدخانه مراغه پس از چهار تا پنج دهه کار از بین رفت این اتفاق صرفا مختص ایران نیست و در مناطق دیگر دنیا نیز چنین اتفاقاتی وجود داشته است؛ به طور کلی زمانی کهر رصد برای ما مهم بوده اما از آن زمان تاکنون قوس نزولی داریم و نجوم ایران فاقد امکانات لازم است.

دالکی با اشاره به اینکه نه تنها ما بلکه کشور‌های اسلامی در حوزه نجوم امکانات و پژوهش‌های قابل توجه ندارند، گفت: امکانات رصدخانه‌های ایرانی مربوط به ۶۰ سال پیش است و نمی‌تواند کار علمی بزرگ کند.

رونق کم نجوم حرفه ای

پدر علوم نجوم با بیان اینکه اکنون نجوم آماتوری رونق دارد، گفت: وضعیت نجوم آماتوری خوب است، البته اکنون آینه ۲-۳ متری خریده‌اند، اما تا این آینه به رصدخانه تبدیل شود، راه طولانی در پیش داریم.

وی با اشاره به اینکه به رونق نجوم امید کمی دارم، تصریح کرد: حدود ۶۰۰-۷۰۰ دانشجو داریم که در حوزه فضا تحصیل می‌کنند و باید این افراد انگیزه لازم را داشته باشند تا این علم رونق پیدا کند.

دالکی اظهار کرد: سفر‌های بسیاری برای آشنایی بیشتر با حوزه نجوم داشتم و علاقه‌مند هستم اطلاعات خود را در این زمینه در اختیار مجموعه دانش آموزی تازه تاسیس قرار دهم.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر