کد خبر: ۶۸۲۰۱۶۵
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۴
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

جهرمیجهرمی گفت: امروز دانش کشاورزی و مدیریت آب از صنعت فضایی استفاده می‌کند و پلیس مشتری ثابت دانش فضایی شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌ گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم روز فناوری فضایی که در وزارت ارتباطات در حال برگزاری است با اشاره به روز فناوری فضایی اظهار کرد: چهلمین سالگرد پیروزی اسلامی را گرامی می‌داریم، همچنین یاد و خاطره سه تن از متخصصان در حادثه آتش سوزی پژوهشگاه فضایی.

صنعت فضایی تحولی بزرگ در کشور بوجود آورده است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه سال گذشته گفتیم که ثمرات دانش فضایی را در کشور کاربردی خواهیم کرد، گفت: این دانش از گذشته به ما رسیده و صنعت فضایی تحولی بزرگ در کشور بوجود آورده است و بسیاری در کشور تولید کننده این دانش هستند.

وی با بیان اینکه به دنبال استفاده کاربردی از صنعت فضایی بوده‌ایم، گفت: باید از متخصصان صنعت فضایی تشکر کنم که کار خود را بی‌حاشیه پیش برده‌اند. امروز دانش کشاورزی و مدیریت آب از صنعت فضایی استفاده می‌کند و پلیس مشتری ثابت دانش فضایی شده است و اقتضای استفاه از این فرایند را دارد.

جهرمی ادامه داد: مسیر تدوین شده پیش روی صنعت فضایی به خوبی طی می‌شود و این موضوع مورد تایید متخصصان قرار گرفته است.

 هزینه ساخت ماهواره «دوستی» از «پیام» کمتر است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مردم درباره صنعت فضایی چه پرسشی دارند، گفت: باید به این موضوع پرداخت که آیا فناوری فضایی پر هزینه است یا خیر، گزارش دادیم فرایند ساخت پیام چه میزان بوده است و هزینه ساخت دوستی از پیام کمتر است.

وی ادامه داد: دانشمندان حوزه فضایی با بهره بردن از انگیزه‌ها و علاقه خود تلاش کرده‌ و کار خودرا انجام داده‌اند، در حال حاضر دستاورد آزادسازی اطلاعات فضایی در حوزه کشاورزی و آبی قابل لمس است.

دریافت اطلاعات سابقه نورچشمی‌ها به کمک اطلاعات فضایی

جهرمی با اشاره به حل مشکلات کشاورزی گفت: باید در لحظه‌ بدانیم در کدام نقطه از کشور چه میزان محصولی کاشته شده است و به کشاورز بگوییم که چگونه از منابع خود استفاده بهینه داشته باشد، اگر بتوانیم در مدیریت منابع آب از اطلاعات فضایی استفاده کنیم خدمتی بزرگ است، اگر از این دستاورد استفاده کنیم می‌توانیم سابقه نورچشمی‌ها و برج سازی‌ها را متوجه شویم؛ فناوری همواره در خدمت شفاف سازی است.

داده‌های اطلاعاتی سازمان فضایی باز می‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به باز کردن داده‌های اطلاعاتی سازمان فضایی گفت: برای ارائه کمک به مهندسین کشاورزی داده‌ها باز می‌شوند و سازمان فضایی این حرکت را به خوبی آغاز کرده است و در حوزه زنجیره کریدور فناوری اطلاعات پارک فناوری توسعه اقتصاد دیجیتال در مازندران کار خود را آغاز کرده و اداره کل ویژه برای توسعه کسب و کار‌های فضا پیما ایجاد شده است.

وی اظهار کرد: دانش فضایی را سر سفره مردم آورده‌ایم و  از طریق آن شفافیت ایجاد می‌شود، هزینه زیادی ندارد و آورده بسیاری دارد.

در مدارات بین المللی قدرتمند وارد شدیم

جهرمی با اشاره به ماهواره‌هایی که از آسمان ایران می‌گذرد، اظهار کرد: ما توانسته‌ایم در مدارات بین المللی نیز قدرتمند وارد شویم. دروغ می‌گویند که اهداف ماهواره‌ای ایران موشکی است، خود موسسات بین المللی گزارش دادند که برنامه فضایی ایران صلح آمیز است و همانطور که در عرصه ماهواره بر و فضایی ما را تحریم کردند روی پای خود ایستاده‌ایم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه می‌توانیم زندگی مردم را بهبود ببخشیم، اظهار کرد: ما با هیچ کسی چالش نداریم و اهداف و استفاده و دقت ماهواره هایمان مشخص است، این غربی‌ها هستند که ما با مشکل دارند و اکنون برنامه ما در کشاورزی و هوایی است و در نسل بعدی به سراغ ناوبری می‌رویم.

فضای مجازی متعلق به همه است

وی با بیان اینکه فضای مجازی متعلق به همه است، گفت: هر ۲ فضا هم تهدید دارد و هم فرصت؛ به فرموده مقام معظم رهبری باید در فضای مجازی حضور فعال داشته باشیم و برای مواجه هوشمندانه راهی دیگر نداریم، نباید در اعتراض به مسائل اعصاب مردم خود را خورد کنیم و در شرایط کنونی تا امیدی تزریق کنیم تهدید‌ها همیشه وجود دارند و نباید آنهارا به فرصت تبدیل کنیم.

جهرمی ادامه داد: سرمایه نسل جدید عقل او است، می‌گوید دوره استفاده از منابع طبیعی به پایان رسیده است و اجازه دهید به کمک خلاقیت اقتصاد را رونق دهیم، هدف فناوری کاهش هزینه‌هاست و مسیر فضایی تجربه‌ای است که می‌توان برای ما موثر باشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به خط پیش روی صنعت فضایی گفت: ادامه توسعه کاربرد‌های حاکمیتی فضایی و کاربردی و توسعه فناوری کار خود را ادامه می‌دهیم.

ماهواره «پیام» را شکست خورده نمی‌بینیم

وی با اشاره به پیام گفت: ما پیام را شکست خورده نمی‌بینیم و پیام دو با ۴۰ برابر دقت طی سه سال ساخته می‌شود. پیام دوستی ما با دقت ۱۰ برابر طی روز‌های آینده در فضا خواهد بود و تجربه‌ای برای ظفر علم و صنعت خواهد بود.

جهرمی درباره ناهید «۱ » اظهار کرد: این ماهواره اولین تلاش ما در بخش مخابراتی است و «ناهید ۲» اولین ماهواره مخابراتی عملیاتی ایران خواهد بود.

وی یادآوری کرد: امیدواریم با همدلی‌های دولتی و کاهش برخی از بد سلیقگی‌ها در حوزه فناوری اطلاعات شاهد رشد و بالندگی کشور باشیم و بزرگی مردم ایران را به جهانیان ثابت کنیم.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر