کد خبر: ۶۸۲۴۶۴۱
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۰
دبیر انجمن علمی سرطان ایران مطرح کرد؛

سمیعی گفت: اغلب مبتلایان به سرطان که بیماری را پشت سر می‌گذارند، در اجتماع رها می‌شوند در حالی که نیاز دارند توسط پزشک عمومی یا یک پرستار تحت نظر باشند.

بیش از ۵ انجمن فعال در زمینه سرطان/ بیماران سرطانی نباید پس از درمان رها شوندبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، فرهاد سمیعی دبیر انجمن علمی سرطان ایران و دبیر علمی کنفرانس سرطان غرب آسیا در نشست امروز این کنگره، اظهار کرد: در جامعه علمی کشور انجمن‌های علمی زیادی وجود دارد که سال‌ها در وزارت کشور ثبت می‌شد، درست مانند گروه‌های سیاسی و اجتماعی، تا اینکه ماده‌ای در مجلس برای راحت‌‌تر شدن فعالیت انجمن‌های علمی تصویب شد و مسئولیت انجمن‌های غیرپزشکی به وزارت علوم و وظیفه انجمن‌های پزشکی به وزارت بهداشت محول شد.

وی ادامه داد: انجمن‌ها ماموریت دارند علم تخصصی خود را در جامعه گسترش دهند و وجدان علمی آن‌ها ایجاد می‌کند تمام تلاش خود را برای توسعه علمشان در جامعه انجام دهند.

سمیعی افزود: در حال حاظر بیش از ۴۰۰ انجمن در وزارت علوم و وزارت بهداشت فعالیت می‌کنند و حدود پنج انجمن فعال در زمینه سرطان داریم که در زمینه‌های سرطان اطفال، سرطان بالغین، پیشگیری از سرطان و غیره فعالیت می‌کنند. تمام این انجمن‌ها از یک یا ۲ تخصص حوزه فعالیت خود تشکیل شده‌اند، اما انجمن سرطان ایران از حدود ۱۸ سال پیش نزدیک به ۶۰۰ عضو از رشته‌های متنوع دارد و با همین دیدگاه تشکیل شد تا نگاه چند تخصصی در بسیاری از رشته‌ها را داشته باشیم.

دبیر علمی کنفرانس با اشاره به برگزاری این کنگره در ۲ تا چهار اسفند گفت: اکثر تخصص‌ها می‌توانند در این کنگره شرکت کنند؛ در این دوره‌ها تلاش شد به بررسی ابعاد مختلف سرطان بپردازیم و برای اولین بار کنفرانس‌های پیشگیری بزرگ کشور را برگزار کردیم، به ادامه این مسیر امیدواریم و خودمان را موظف می‌دانیم که در مسیر پیش‌گیری مردم کشور را همراهی کنیم.

سرطان قابل درمان است

در ادامه نشست بهروز سیف متخصص آسیب شناسی و عضو هیئت مدیره انجمن سرطان و کمیته اجرایی کنفرانس سرطان غرب آسیا بیان کرد: سرطان بیماری است که در صورت روبرو شدن صحیح با آن و رعایت نکات ضروری، درمان آن احتمالی بالا دارد. تشخیص و مواجه شدن با این بیماری باید از رشته‌ و روش‌های مختلف استفاده شود، در حال حاضر فرایند به این صورت است که فردی که توده‌ای در بدن خود احساس می‌کند به پزشک بالینی مراجعه کرده و برای نمونه برداری به آزمایشگاه‌ها ارجاع داده می‌شود، نمونه برداشته شده به دست متالوژیست‌ها می‌رسد تا اطلاعات لازم را به جراح برسانند.

وی ادامه داد: درمان سرطان وجوهی مختلف دارد و با پیشرفت آن در بدن احتمال انتقال تومور‌ها و اوج مجدد بیماری بررسی شود زیرا معمولاً برداشتن تومور کافی نیست و بیماران به درمان‌هایی مانند رادیوتراپی و شیمی درمانی احتیاج پیدا می‌کنند.

سیف گفت: متاسفانه امروزه اغلب کسانی که دچار سرطان می‌شوند و آن را پشت سر می‌گذارند در اجتماع رها می‌شوند در حالی که آن‌ها نیاز دارند تا یک پزشک عمومی یا یک پرستار مراقبت‌های لازم را از آن‌ها داشته باشد،زیرا سیستم ایمنی آن‌ها در طی این روند درمان تضعیف می‌شود و احتمال آسیب دیدن آن‌ها از بیماری‌های مختلف بالا می‌رود، پس ایجاب می‌کند که بسیاری از تخصص‌های مختلف با این بیماران در ارتباط باشد.

وی درباره تاثیر روحیه بر درمان بیماران گفت: همواره شاهد بوده‌ایم کسانی که روحیه‌ای بهتر دارند دوامی بیشتر در مقابل سختی‌های درمان خواهند داشت و باید مراقب این موضوع باشیم.

بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان برای درمان سرطان هزینه می‌شود

در ادامه مراسم ناصر پارسا پزشک و پژوهشگر سرطان و عضو هیئت علمی انجمن مبارزه با سرطان ایران تشریح کرد: پیشگیری از سرطان بر درمان آن مقدم است، با جمعیت ۸۵ میلیون نفری رو به رو هستیم که باید آگاهی لازم را داشته باشند و باید با اصلاح سبک زندگی از سرطان پیشگیری کنیم، بنابر اعلام سازمان جهانی و با انجام اقدامات لازم و پیشگیری می‌توانیم تا ۴۰ درصد از ابتلا به سرطان جلوگیری کنیم، در آمریکا به طور سالانه حدود ۱۰۰ هزار دلار هزینه بیماران سرطانی می‌شود و در ایران نیز بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان برای این افراد هزینه می‌شود.

وی ادامه داد بر اساس آمار تخمینی حدود ۱۱۲ هزار نفر سال گذشته به بیماری سرطان مبتلا شدند که نسبت به کشور‌های غربی و پیشرفته آماری پایین‌تر است، اما با این وجود روند میزان ابتلا به سرطان در دهه گذشته صعودی بوده است و نیاز به اقدام برای کاهش ابتلا به سرطان داریم؛ زمانی که یک فرد به این سرطان مبتلا می‌شوند یک چهار ضلعی که شامل خود بیمار و درمانگر خانواده و موسسات خیریه برای درمان این بیماری درگیر خواهند شد.

حدود ۳۰ درصد مبتلایان به سرطان، زیر خط فقر هستند

پارسا گفت: حدود ۳۰ درصد از مبتلایان به سرطان از نظر مالی زیر خط فقر هستند و روند درمان برای آن‌ها مشکلات زیادی ایجاد می‌کند، همچنین کسانی که از مناطق محروم هستند، ناچار می‌شوند برای دریافت درمانی مناسب به کلان شهر‌ها مراجعه کنند که خود این موضوعی هزینه بر است و امیدواریم عدالت در توزیع پزشکی به زودی در کشور ما اتفاق بیفتد.

وی افزود: نباید اجازه دهیم بیمارانی که از نظر مالی وضعیتی مناسب ندارند به ورشکستگی کشیده شوند، چرا که کل خانواده آسیب دیده و متلاشی می‌شود،‌ به طور کلی باید به دنبال آن باشیم تا فرایند پیشگیری را جلو ببریم، راه‌های مراقبت پس از درمان را بررسی کنیم از اساتید بین المللی برای تشخیص راه‌های جدید استفاده کنیم.

باید به دنبال بومی سازی دارو‌های سرطان باشیم

در ادامه نشست محمد حمید کرباسیان عضو کمیته اجرائیه کنگره سرطان غرب آسیا ادامه داد: حدود ۲۶ کشور در غرب آسیا وجود دارد که حدود ۳۷۰ میلیون جمعیت دارد و این محدوده یکی از متنوع‌ترین محدوده‌ها از نظر ژنتیکی و قومی و مذهبی است، مسئله‌ای مهم که در این وجود دارد این است که آیا ما همچنان باید از بدن ساخته و تولید شده در غرب بدون چون و چرا استفاده کنیم، یا باید به دنبال ایجاد هماهنگی فرایند درمان با نژاد و فرهنگ منطقه باشیم.

وی ادامه داد: چه بسا این دارو‌های تولیدی اثربخشی مطلوب را بر روی بیماران داشته باشد، باید به دنبال راهی باشیم تا علم درمان را انطباق بدهیم.

کرباسیان گفت: پژوهش و تحقیق در این زمینه‌ باعث تولید علم می‌شود، همانطور که می‌دانید شایعترین سرطان در مردان کشور ما سرطان معده است در حالی که کشور ترکیه سرطان ریه و کبد سرطان پروستات را شایع‌ترین سرطان در مردان می‌دانند، این تنوع زیستی و نژادی در منطقه غرب آسیا می‌تواند زمینه‌ای خوب برای ایجاد و استفاده از بانک‌های اطلاعاتی متنوع باشد تا در نهایت به علم دنیای غرب وابسته نباشیم.

مراسم با صحبت‌های حسین مزدارانی از اعضای کمیته اجرایی انجمن کنفرانس سرطان غرب آسیا ادامه پیدا کرد.

مزدارانی گفت: سرطان نیز مانند سایر بیماری‌ها قابل پیشگیری است باید به دنبال آن باشیم اینکه عوامل ایجاد کننده سرطان را بشناسیم، دو دسته کلی عامل برای ایجاد سرطان وجود دارد دسته اول عوامل ارثی هستند که جمعیت مستعد ابتلا به سرطان را درگیر میکند و دسته دوم عواملی مثل مواد شیمیایی هستند که سرطان را در افراد ایجاد می‌کند و اگر این عوامل کنترل شوند بیش از ۴۰ درصد آمار ابتلا به سرطان در کشور کاهش پیدا میکند که هم از نظر هزینه‌های اقتصادی برای خانواده‌ها و کشور به صرفه‌تر است فرد بیمار این درد و رنج را تحمل نمی‌کند.

وی ادامه داد: حدود ۱۰ درصد است عوامل ایجاد سرطان ژنتیکی هستند و از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود، اما ۹۰ درصد مابقی قابل پیشگیری هستند و می‌توانیم به وسیله غربالگری و کاهش اثر سرطان زا آن را کنترل کنیم بسیاری از افراد روزانه بیش از ۶۰۰۰ ماده شیمیایی برخورد می‌کند و در معرض پرتو‌های یونساز قرار دارند که می‌توانند عمر بدن را کاهش داده و عامل ایجاد سرطان باشد پیام برخی از عوامل ایجاد کننده میدان مغناطیسی موبایل‌ها نه به طور مستقیم، اما همراه شدن آن با سایر عوامل می‌تواند هم‌افزایی داشته باشد.

مزدارانی با اشاره به این که این عوامل همگی با ایجاد آسیب در مولکول‌های دی ان ای مدتی باعث ایجاد سرطان می‌شوند گفت: برای پیشگیری از سرطان باید افراد در معرض مواد شیمیایی را شناسایی و اقدامات ایمنی لازم را برای آن‌ها انجام دهیم استفاده از پرتو‌های یونساز را بهینه سازی کنیم امروزه قرار گرفتن در معرض این پرتو‌ها بالاست به طور متوسط سالانه هرکس ۲ بار رادیوگرافی انجام میدهد در بررسی‌ها اثبات شده است امواج مغناطیسی می‌تواند در بروز سرطان در حیوانات آزمایشگاهی اثر بخش باشد پس می‌توانند در این سال‌ها هم اثر داشته باشد.

در انتها سمانه سرباز از اعضای علمی انجمن سرطان غرب آسیا گفت: خوشبختانه هر سال که از برگزاری کنفرانس می‌گذرد بر تعداد شرکت کنندگان کنفرانس افزوده می‌شود به طوری که امسال بیش از ۱۳۶ مقاله داخلی و خارجی برای کنفرانس ارسال شد این که توسط اعضای هیات علمی و داوری شناسایی کنند که به ترتیب اولویت در کتاب کنگره یا در روزنامه کنگره به چاپ ۹۷ و مقالاتی که ارزش بالاتری داشته باشند و در مجلات آی اس آی به چاپ خواهد رسید.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر