یک مقام مسئول در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

صادرات روزانه ۳۰ تن قارچ به بازار‌های هدف/هر کیلو قارچ با نرخ ۱۱ هزار تومان در بورس کالا عرضه می‌شود

افشار گفت:هم اکنون ۱۲ تن قارچ به صورت هفتگی به روسیه و روزانه ۳۰ تن قارچ به کشورهای همسایه صادر می شود.

صادرات روزانه ۳۰ تن قارچ به بازار‌های هدف/هر کیلو قارچ با نرخ ۱۱ هزار تومان در بورس کالا عرضه می‌شودمحمد حسن افشار، رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی در گفت‌وگو با خبرنگار  صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین تحولات بازار قارچ اظهار کرد: با توجه به رونق صادرات، هر کیلو قارچ با نرخ ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان در بورس کالا عرضه می شود در حالیکه با احتساب ریسک تولید و سود تولیدکننده، متوسط قیمت هر کیلو قارچ باید ۱۲ هزار تومان باشد.

وی قیمت تمام شده هر کیلو قارچ را ۸ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به آنکه یک واحد تولیدی ۷۰ درصد قارچ درجه یک، ۲۰ درصد درجه دو و ۱۰ درصد درجه سه تولید می کند، از این رو متوسط قیمت فروش هر کیلو قارچ باید ۱۲ هزار تومان باشد.

افشار ادامه داد: با توجه به مشکلات روسیه با اتحادیه اروپا، می‌توان صادرات خوبی در زمینه قارچ به روسیه داشت به طوریکه با تأمین ۱۰  درصد نیاز بازار روسیه، سالانه رقمی معادل ۴۸ هزارتن قارچ به این بازار صادر کردیم.


بیشتر بخوانید: راندمان تولید قارچ 20 درصد کاهش یافت/ قیمت هر کیلو قارچ درجه یک 9 هزار و 500 تومان


وی با اشاره به اینکه صادرات قارچ به طور مقطعی با روسیه در حال انجام است، بیان کرد: هم اکنون ۱۲ تن قارچ به صورت هفتگی به روسیه و روزانه ۳۰ تن قارچ به کشورهای همسایه صادر می شود.

این مقام مسئول نرخ هرکیلو قارچ در بازارهای جهانی را ۲.۵ دلار اعلام کرد و گفت: با توجه به نوسان نرخ ارز و قیمت‌های‌جهانی، صادرات قارچ از ابتدای مهرماه تاکنون ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار برای صادرکنندگان درآمد ارزی در بر داشته است.

افشار ادامه داد: با رفع مشکلات حمل و نقل و مشکلات مربوط به بازگشت پول این امکان وجود دارد که میزان صادرات روزانه قارچ به کشورهای همسایه و روسیه را به ۶۰ تن افزایش دهیم.

رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی با اشاره به اینکه تولید روزانه قارچ به ۵۰۰ تن رسیده است، بیان کرد: با توجه به رونق صادرات و راه اندازی صندوق خرید تضمینی، تولیدکنندگان نگرانی و دغدغه خاطری بابت مازاد قارچ تولیدی و کاهش قیمت در بازار ندارند.

وی با اشاره به اینکه ۶۰ درصد قارچ تولیدی به عراق صادر می شود، بیان کرد: با گرمای هوا و کاهش مصرف قارچ در عراق، میزان صادرات به این کشور به شدت افت می کند که این امر بر بازار داخل اثر گذار است.

انتهای پیام/

تولید روزانه قارچ به ۵۰۰ تن رسید

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
United States of America
nima
۱۸:۳۴ ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
وااااای من دیونه قارچم اونم کبابش...آخ
Iran (Islamic Republic of)
یاسر
۱۳:۵۹ ۱۰ فروردين ۱۴۰۰
سلام
من نمی دونم این مصاحبه مال کی هست اما در حال حاضر به هیچ وجه این قیمتها قابل دستیابی نیست و قیمت بازارصادراتی حدود30هزارتومن برای قارچ لوکس هست
آخرین اخبار