کد خبر: ۶۸۲۹۴۵۱
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۱
حاشیه‌نگاری از مشاهدات میدانی در فاصله میدان فردوسی تا پل کالج؛

مگر با حال خراب این روز‌های اقتصاد، رمقی هم برای راهپیمایی و سردادن شعار مرگ بر فلان و بیسار باقی می‌ماند؟

حوزه احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ـ مریم پیک آذر: دوشنبه است و بیست و دو بهمن ۱۳۹۷. این روز برای خبرنگاری مانند من تعطیل نیست و می‌بایست در کف خیابان حاضر می‌شدم و خبر‌های حضور مردم در راهپیمایی را پوشش می‌دادم. صبح از خانه بیرون زدم. پیش خودم فکر می‌کردم که چه کسی حوصله حضور در راهپیمایی را دارد. مگر با قیمت‌هایی که ثانیه به ثانیه تغییر می‌کند و صف گوشت یخ‌زده و دلار نایاب و حال خراب این روز‌های اقتصاد به اضافه بیکاری مزمن جوانان، رمقی هم برای راهپیمایی و سردادن شعار مرگ بر فلان و بیسار باقی می‌ماند؟

با تمام غرغرهایی که نثار خودم می‌کردم خودم را روبروی در‌های بازشده قطار مترو دیدم. رفتم و یک گوشه نشستم تا به میدان فردوسی برسم. تمام محتویات ذهنیم را برای خودم نشخوار می‌کردم که چرا باید مردم یک روز تعطیل زمستانی‌شان را به سر دادن شعار مرگ بر آمریکا و اسرائیل بگذرانند و زیر باران به خیابان بیایند؛ مگر خوشی زده زیر دلشان؟!

در همین فکر‌ها بودم که در یکی از ایستگاه‌ها، مشاهده تعدادی از خانم‌های چادری ابهامات جدیدی را به سؤالات ذهنی من اضافه کرد. پیش خودم گفت: خوب انقلاب را همین‌ها کردند پس حضورشان عادی است. خلاصه در حین جمع‌بندی و تایید فرضیه‌هایم برای عدم حضور مردم در راهپیمایی بودم که یک آن خانم گوینده مترو گفت: ایستگاه بعد فرودسی! خودم را جمع و جور کردم تا در ایستگاه میدان فرودسی پیاده شوم. قطار رسید و در‌ها باز شد.
 
خیابان‌های تهران در قرق مردم معترض به گرانی‌ها در فضای مجازی!
خودم را به هر زحمتی بود به طرف پله‌ها رساندم تا از ایستگاه خارج شوم. فکر می‌کردم الان پله‌ها خلوت است و من هم بر طبق عادت از آن‌ بالا خواهم رفت. همین که پیچ را پیچیدم، تمام سلول‌های مغزم کرخ شدند. کورخوانده بودم. زودترین زمانی که می‌توانستم به در خروج مترو برسم ده دقیقه بود. جمعیت من را تا چند متر از پله‌ها دور کرده بود! «عجب عجب» کلمه‌ای بود که بار‌ها با خودم تکرار کردم. مگر می‌شود؟! مگر شما همان مردمی نیستید که تا دو روز پیش اینستاگرام و تلگرام را با پیام‌های اعتراض به گرانی و بیکاری قرق کرده بودید؟
 
روایت جالب یک خبرنگار از رفتار متناقض مردم تهران در راهپیمایی ۲۲ بهمن ۹۷ +عکس
 
تمام انبار فکری‌ام را تکاندم و در نهایت یاد اظهار نظر یکی از اساتیدم افتادم که می‌گفت «ایرانی جماعت جَوگیر است و شخصیتی دوگانه دارد!» از ذهنم می‌گذرد که احتمالا این‌ها هم تحت تاثیر سرود‌های صدا و سیما آمده اند و جَوگیر شده‌اند. با تمام استیصال فکری که برایم اتفاق افتاده بود تنها این یک جمله معادلاتم را برای انتظار عدم حضور مردم تأیید می‌کرد. خلاصه به هر زحمتی بود از پله‌ها بالا رفتم.
 
سرانجام با موج جمعیت و نوجوانی که با بلندگو مدام شعار می‌داد از ایستگاه بیرون آمدم. تا چشمانم به مجمسه فردوسی با آن کتاب زیر بغلش افتاد گفتم فردوسی جان! تو هم تَرکه وطن‌پرستی و ایران‌دوستی را خورده‌ای که به خاطر شعرهایت یونسکو از فستیوالش حذفت کرد!
 
چه «مراعات نظیری» بین حضور شما و تورم از حد گذشته وجود دارد؟
با نیشخندی از کنارش عبور کردم، اما همین که راهم را به سمت «پل کالج» کج کردم، شگفتی جایش را به لبخند تمسخرآمیزم داد؛ خیر! این بیست و دو بهمن حالا حالا‌ها برای منِ خبرنگار جواب‌های دندان‌شکن داشت. در حالی که قطره‌های باران تا اعماق مغزم نفوذ می‌کرد هر یک از مردمی که با پرچم راه افتاده بودند و شعار می‌دادند یک تنه تمام نیمچه سواد سیاسی‌ام را به تمسخر گرفته بودند. بابا! آخر شما مردم وسط خیابان زیر باران چه می‌کنید؟ چه «مراعات نظیری» بین حضور شما و تورم از حد گذشته وجود دارد؟ تمام کتاب‌هایی‌که طی دوازده سال زندگی دانشجویی‌ام خوانده بودم بر سرم آوار شده بودند؛ دیگر هیچ یک از تئوری‌ها را پیدا نمی‌کردم تا فرضیه عقب‌نشینی مردم از انقلاب اسلامی را تأیید کنند. حتی افاضات استادم در مورد جَوگیری مردم هم کارساز نبود!
 
به هر زحمتی بود فکرم را جمع کردم و همراه جمعیت راه افتادم و گفتم که حتما این حضور، جَوگیری ده نفره و صد نفره یک طیف سنی خاص است، اما نه تنها ده‌ها و صد‌ها نفر نبودند بلکه هزاران هزار نفر از همه طیف و قشری حضور داشتند.
 
نوجوانی که روی‌ام را کم کرد!
برای اینکه روی این بیست و دو بهمن را کم کنم، خود را به سمت گروهی از نوجوانانی که با حرارت شعار می‌دادند رساندم و یکی‌شان را کنار کشیدم و با افاضات خبرنگاریم باد در غبغب انداختم و پرسیدم «دلیل حضور شما در این راهپیمایی چیست؟» پیش خودم فکر کردم الان از این جواب‌های کلیشه‌ای «به کوری چشم دشمنان» و از این حرف‌ها می‌دهد، اما به یک باره در حالی که با چفیه‌اش که عکس شهید محسن حججی بر روی آن نقش بسته بود، قطره‌های باران باریده بر صورتش را پاک کرد و گفت: «اینجا آمدن دلیل نمی‌خواهد؛ وظیفه است. این مملکت میراث شهداست. باید حفظش کنیم.» خشکم زده بود. آخر تویِ نوجوان باید دنبال جدیدترین آهنگ‌های آن خواننده چشم آبی و در نهایت به فکر رسیدن به مرحله آخر بازی «جی تی ای» باشی؛ مگر تو با این کلمات چه صنمی داری؟
 
روایت جالب یک خبرنگار از رفتار متناقض مردم تهران در راهپیمایی ۲۲ بهمن ۹۷ +عکس
همین طور که داشتم در ذهنم نصحیتش می‌کردم، پرچمش را به دور گردنش انداخت و رفت! من ماندم و دهان بازمانده‌ام از حیرت عمق نگاه یک دهه هشتادی انقلاب و جنگ ندیده!
 
انقلاب ایران از میدان آزادی تا یمن زیبا
راهم را به سمت پیاده رو خلوتی کنار خیابان، کج کردم تا یک مقدار آوار‌های خراب شده حاصل از تفکراتم را جمع کنم که با غرفه یمنی‌ها مواجه شدم. در سر در ورودی غرفه نوشته شده بود «انقلاب ایران، انقلاب جهان اسلام است.» چندتا از این خنجر به کمر‌ها در غرفه بودند و با فارسی دست و پا شکسته از تأثیرات انقلاب می‌گفتند و عکس امام را در گوشه‌ای از غرفه گذاشته بودند. انگار انقلاب منحصر به محدوده میدان فردوسی تا پل کالج و آن نوجوان حاضرجواب نبود بلکه تا صحرای زیبای یمن هم رفته بود.
 
روایت جالب یک خبرنگار از رفتار متناقض مردم تهران در راهپیمایی ۲۲ بهمن ۹۷ +عکس

بر اساس دانسته هایم فکر می‌کردم همین که انقلاب اسلامی تا این چهل سال دوام آورده و در برابر هجمه‌های تبلیغاتی غول‌های رسانه‌ای تا به امروز ادامه حیات داده، خودش یک امتیاز مثبت است و البته حضور و نفوذ در کشور‌های دیگر پیشکشش؛ اما مثل اینکه واقعیت چیز دیگری بود. حالا نه تنها ایران بلکه کشور‌های منطقه نیز علاقه‌مند شده اند بیست و دو بهمن داشته باشند!
 
امروز همه معادلات ذهنی‌ام به هم ریخته است!
از غرفه یمنی‌ها که بیرون آمدم، علامت سوال‌های بزرگی در مورد واقعیت انقلاب ۵۷ برایم ایجاد شده بود. مگر این مردم شاه را با هواپیمایش به مصر نفرستادند که به رفاه اقتصادی برسند؟ مگر این مردم در بهمن ۵۷ از بریز و بپاش‌ها خسته نشده بودند. حالا هم که شرایط اقتصادی مطلوب نیست پس چرا اینجا هستند؟ شاید هدف‌شان از انقلاب ماورای نگاه مادی من است. همه معادلاتم به هم ریخته است!
 
حضور آزادگان با لباس‌های زرد دوران اسارات
جلوتر از غرفه یمنی‌ها گروهی از آزادگان با همان لباس‌های زرد رنگ صلیب سرخ، گروه سرودی تشکیل داده بودند و شعار‌های ابتدای انقلاب را با همنوایی هم می‌خواندند. این‌ها که دیگر باید خیلی خسته‌تر از مردم می‌شدند اما با صدای بلند و رسا برای رهبرشان آرزوی سلامتی می‌کردند و گروهی از جوانان همصدا با آن‌ها سروده‌هایشان را تکرار می‌کردند.
 
کلاس درس انقلاب در دانشگاه «فردوسی تا پل کالج»
حد فاصل فردوسی تا کالج برایم مثل یک دانشگاه بود؛ درس‌هایی را به من داد که در هیچ کتابی نیامده بود. مثل اینکه من هم مانند «تدا اسکاچپل» باید برای درک انقلاب اسلامی ایران، ذهنم را به حالت کارخانه برمی‌گرداندم تا درک کنم که این مردم برای گوشت و مرغ انقلاب نکرده اند! البته که درد ناملایمات بی‌تدبیری‌های مسئولان آنان را آزرده است ولی تفکیک معناداری میان آنچه هست و آنچه قرار است بشود و آن را بر پایه آرمانهای انقلاب اسلامی سال ۵۷ خود بسازند، با حضورشان ایجاد کرده‌اند.
 
روایت جالب یک خبرنگار از رفتار متناقض مردم تهران در راهپیمایی ۲۲ بهمن ۹۷ +عکس
 
نان و آب برای انقلابیون یعنی...
از یکی دو تایشان که پرسیدم این انقلاب چه داشت که چهل سال به پایش ایستاده‌اید گفتند «همین که مجبور نیستیم برای یک تفتیش بدنی صد‌ها متر صف بایستیم و امنیت را با تمام وجود لمس می‌کنیم؛ خودش برای ما نان و آب است.» برخی از آن درس خوانده‌هایشان هم گفتند «انقلاب از ایران یک کشور مؤلف ساخته و همین موضوع موجب ترس آمریکایی‌ها شده است.»
 
چهل سال که هیچ؛ این مردم جشن تولد صد سالگی انقلابشان را هم خواهند گرفت
بعد از دوساعت هم‌قدم شدن با این مردم فهمیدم هر آنچه که در فضای مجازی دیده ام، درددل مردم است. انقلاب برای این مردم همچنان انقلاب است. با خود گفتم چهل که هیچ این مردم صد سالگی انقلاب را هم خواهند دید.

با فکر درگیر BBC و «من و تو»وارم فکر می‌کردم این مردم دیگر به انتهای خط رسیده‌اند و حالا به انقلابی دیگر فکر می‌کنند، اما نه! واقعا اینطور نبود. دانشگاه «فردوسی تا کالج» خط بطلانی بر تمام تئوری‌های جامعه‌شناسی و علم سیاستم بود.
 
انتهای پیام/
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۵۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
بدون تعارف، سخنگوی دولت رو میاره باش حرف میزنه. اونم میگه مردم باید دولت رو همراهی کنن!!!!
چطوری آخه ؟؟؟ شما 19 میلیون حقوق بگیریدو مشکل نداشته باشین اما ملت با مشکلات همراهیتون کنن ؟؟؟؟؟
ملت فقط برای اینکه نشون بدن آیت الله خامنه ای تنها نیستند اومدن ولاغیر.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
مردم عزيز ما اميدشان به خداست و منتظر ظهور عزيز زهرا.س. حضرت مهدي.عج. هستند. اللهم عجل لوليك الفرج
داود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
به خود میبالم وخدارا شکر میکنم که درمیان چنین مردمی،نجیب صبور فداکار وولایتمدار زندگی میکنم.باید اینجا را ساخت نه مثل سلبریتی ها همیشه آماده رفتن آنهم با چمدان پر پول بود.اللهم عجل لولیک الفرج وحفظ قائدنا خامنه ای حتی ظهور حجتک
اسد آبادانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
سلام
عالی نگارش کرده بودید
ما به عشق اسلام و مکتب تشییع و حضرت آقای سید علی خامنه ای همه سختی ها رو تحمل میکنیم
اللهم عجل لولیک الفرج
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
زبان و قلم قاصرند که وصف چنین حماسه را بگویند و بنویسند اجرکم عندالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
آفرین و هزاران آفرین بر ملت عزیز ایران خداوند یار و نگهدارتان باشد
عای اعتمادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
ملت ایران بازهم مشت محکمی بردهان استکبار وایادی انها در داخل کشور کوبید واین کوبیدنها ادامه خواهد داشت مرگ بر امریکا مرگ بر اسراییل مرگ بر انگلیس مرگ برمنافقین مرگ برصدولایت فقیه
نوری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
امسال مردم سنگ تمام گذاشتند. تهران که خیلی شلوغ تر از پارسال بود .
تازه پارسال هوا خوب بود و مطبوع ولی امسال از اول تا آخر باران بارید .من که چادرم خیس آب بود.
غیرت ایرانی نمونه ندارد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
درود بر شما و چادرتون خدا حفظتون کنه منم سر تا پام خیس آب شد
تردست
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
بنام مقلوب القلوب والابصار
چقدرخیس شدن ازباران رحمت آسمانی با رحمت‌حضورمردم وشکرانه استحکام‌ نظام اسلامی دلچسب بود....اللهم‌انصرالاسلام والمسلمین
ناشناس
|
Germany
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
ایران جان ماست ایران نفس ماست اسلام خط قرمز ماست قران کتاب ماست خامنه ای رهبر محبوب ماست جانم فدای ایران جانم فدای رهبرم
پاسخ ها
جماعت
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
ملت ایران همانند سالیان قبل به عهد خود وفا کردند خداوند نابود کند دشمنان این ملت را،ای مسؤلین اگر قدر این ملت را نشناسید واز خدمت رسانی کم بیارید فردای قیامت باید پاسخگو باشید
محمدعلی محمدنیا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
درودخدابرگامهای استوارتان درودخدابرنفس های گرمتان درود خدابرایمان واراده راسختان درودخدابرقلبهای سرشارازایمانتان من به ایرانی بودنم درکنارتک تک شما هموطنان اصیلم می بالم واحساس غرور میکنم/ان مع العسریسرا/انشاالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
مطمئنا دشمنان انقلاب بیکار نخواهند نشست و دست به اقدامات کثیف تری خواهند زد تا ملت انقلابی را ناامید کنند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
ولی تا زمانی که مخلصانه با انقلاب باشیم نمی توانند و تیرشان به خواهد خورد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
این انقلاب متعلق به پسر حضرت زهرا(ع) امام زمان است که از جد بزرگوارش حضرت محمد(ص) با خون دلهای فراوان به ارث رسیده تنها ما تحریم نبوده ایم تحریم پیامبر به مراتب سختتر از تحریم ما بوده انها حتی از شهر هم بیرونشان کردنند این انقلاب هم بوسیله همان انهایی بود که اول انقلاب به میدان امدنند شهید شدنند ودر جنگ تحمیلی وافرادی پشت جبهه جان فشانی کردنند وتا اخر هم ادامه خواهند داد انشاءالله اسلام هم عده ای خاص پیش می بردنند بنظر من که رزمنده دفاع مقدس هستنم در این برف باران شدید حضور مردم در راهپیمایی سختتر از جنگ بود که انبوح مردم شرکت کردنند خدواند هم مزد انها در باران داد باران رحمت الهیست . وبرکات فروانی دنبال داردما از دولت محترم وملت عزیز تشکر داریم زحمات زیادی کشیده شده در بیانات ریاست محترم جمهور پیشرفت انقلاب را درک کردم لذا جا دارد عدالت اجتماعی برقرار شود حقوق زیادی برای مسئولین در شرایط کنونی جایز نیست همین حقوقهای گذاف عامل اصلی تبرم است چه می شدثروتهای گذاف به بیت المال برگردانده می شد من جانباز بودم با اینکه بسیار نیازمند بودم پرونده ام پاره کردم ریختم دور حقوق از بیت المال نگرفتم خدواند بی نهایت کمکم کرد البته من شغل کوچکی هم داشتم برای همین نگرفتم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
ملت نجیب ایران دست مریزاد . خسته نباشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
جان فدا می کنیم در ره آزادگی و انقلاب اسلامی وعشق ما است و در قلب ما تا زمانی که دیگر در این دنیا نباشیم . درود بر مردم مسلمان و کسانی که با استکبار و اسرائیل و خونخواران جهان مبارزه می کنند درود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
به لطف خدا و عنایت امام زمان ، زنده و بالنده باد جمهوری اسلامی ایران .
مجمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
افرین به این مردم که پشت انقلاب و رهبرشون مثل همیشه وایستادن.
دل امام زمان (عج)و رهبرمون و شهدامون رو رو شاد کردیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
از قلم و تلفیق واژها و ترکیب جملاتت خوشم اومد ، اینکه بدون ترس از احتمالات مختلف و گله مندی و شکایت ها حرف زدی جالب بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
این انقلاب متعلق به مردم ایران هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
زمان امام حسین هم مشکلات بود برای رودررویی با یزید. مهم اینه که یزیدی هستی و راحت یا حسینی هستی و با مشکلات استکبار جهانی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
واقعا از این همه درک و شعور انقلابی لذت بردم
ثاقبه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
آفرین! بسیار بسیار نوشته زیبایی بود. سپاس.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
باید فکر باشند ب حال مردم
سیما
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۲
دولت اصلاحات خجالت بکشه از این همه مردانگیه ما مردم ولایت مدار
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
بخدا قسم که این مردم فقط بخاطر رهبر اومدن
ناشناس
| Japan |
۰۶:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
درود بر اصلاحات
hossein
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
دوست عزیز هم اصولگرا و هم اصلاحات هیچی نیستن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۲
درود بر انقلاب اسلامی و انقلابی ها
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۲
نزدیک یکسال ازبیکاری وفقرپیش زن وطفل 6ماهم روسیاهم گوشت ومیوه وووووووومزه خیلی چیزای دیگه یادمون رفته امابه خاطرشهداوانقلاب واسلام نزدیک به 7کیلومترراه رفتیموبرگشتیم اهای مسولین کجاییدکجا
پاسخ ها
-
| - |
۲۳:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۲
دمت گرم با غيرت
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
مسؤولین مگه تو راهپیمایی نبودن که این حرفاتو بهشون بزنی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
درود بر شما
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
من نمیتونم راه برم دیروز توی ماشین فقط میگفتم آفرین به غیرتتون ایرانیا آفرین
بهزاد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
سلام
دمت گرم سید باغیرت
دوستانی که تیکه میندازن لطفا انصاف وادب داشته باشن وراجع به کاری که درش مشارکت نداشتن نظر ندن.
حسن
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
نصرمن الله وفتح قریب
درود بر غیرتت.مرحبا.خیلی ازایرانیها باهمین درد، به خیابان امدند وازانقلابشان حمایت کردند ومیکنند.بلاخره مشکلات تمام میشوند انشالله.شب میره وروسیاهیش به زغال میمونه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۲
از مسیولین از رده بالا تا پایین می خوام به خاطر زحمت این مردم که اومدن درمقابلشون شرمنده شید وبه وظایفتون عمل کنید تا پاسی از زحمات این مردم درد کشیده را مرحم شید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۲
ما پشت علی زمان هستیم هرچند گرونی زیاد باشه می ایستیم و خم نمی شیم ولی خدایی قبول دارید مسولین دارن یکم خیلی در حق مردم کم کاری می کنن؟ نظرتون؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
حالا دقیق بفرمائید یکم یا خیلی بعد نظر میدهیم
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۲
مردم ایران آزادند

راحت انتقاد می کنند

پای کار نظام هم میان

از اول هم همین بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۲
این راهپیمایی برای مسوولان نیست این انقلاب هم برای مسوولان نیست برای مردم است به افتخار مردم است
ناشناس
|
Germany
|
۲۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۲
منم امروز تعجب کردم راستش تو اون بارون شدید قبل از ساعت نه مردم تو خیابون بودند.شروع راهپیمایی نه بود اما هشت و نیم خیابونا مملو از جمعیت بود.به نطرم نیرویی معنوی درکاره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
شک نکنید....
نفس رهبری که با امام مهدی در ارتباط است معجزه می کند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
دل های مردم دست خداست
یاشار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۲
بدترین نگاه!بهترین تحلیل.
علوم شناختی واقعا تجمیع تمام علومه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۲
این جشن برای دولت و حکومت نیست برای حضرت مهدی(عج) است که روزی جشن ظهور آن حضرت را خواهیم گرفت امیدمان به رهبری و حضرت مهدی (عج) است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
به غیر از این باشه اشتباه است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
این انقلاب و این حکومت، انشاء الله مقدمه حکومت جهانی حضرت حجت ابن الحسن العسکری (عج) هست.
حمید
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
درود خداوحجتش حضرت مهدی عزیز برتوباد تا ابد.
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر