کد خبر: ۶۸۲۹۸۹۶
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۵

کارشناسان به تازگی نوعی دستگاه قابل حمل ساخته‌اند که می‌تواند میزان فلوراید در آب آشامیدنی را اندازه‌گیری کند.

دستگاه اندازه گیری فلوراید آب آشامیدنی ساخته شدبه گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌ گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، این دستگاه با نام SION-۱۰۵ می‌تواند در محل انجام نمونه برداری به وسیله افراد متخصص یا حتی افرادی که آشنایی چندانی با علم شیمی ندارند مورد استفاده قرار گیرد.

به‌طور معمول در سراسر دنیا برای جلوگیری از تخریب دندان‌ها میزانی مشخص فلوراید به منابع آب شهری افزوده می‌شود، اما افزایش بیش از اندازه فلوراید به عوارضی مختلف در افراد به ویژه در کودکان منجر شود.

تاکنون برای اندازه گیری میزان فلوراید آب آشامیدنی نیاز به نمونه برداری و انجام آزمایش در آزمایشگاه‌های پیشرفته و مجهز بود که این امکانات در بسیاری از مناطق دور افتاده و محروم دنیا امکان پذیر نیست.

از این رو دانشمندان موسسه تحقیقاتی EPFL سوئیس نوعی دستگاه اولیه به نام SION-۱۰۵ برای اندازه گیری آسان میزان فلوراید آب آشامیدنی توسعه داده‌اند.

برای استفاده از این وسیله تنها کافی کاربر چند قطره آب به مخزن دستگاه افزوده و آنگاه دستگاه را روشن کند.

قرار است از این شیوه آزمایش میزان فلوراید آب آشامیدنی برای ارزیابی نمونه آب‌های زیرزمینی در کشور‌های ویتنام، امارات متحده عربی و عربستان استفاده شود.

کارشناسان سازنده عملکرد دستگاه را قابل اتکا ارزیابی کرده اند، همچنین قابلیت حمل و استفاده آسان از آن از جمله دیگر مزایاست که می‌تواند برای بررسی میزان غلظت فلوراید در آب آشامیدنی مورد استفاده قرار گیرد.

منبع:Newatlas

انتهای پیام/

اندازه گیری فلوراید آب آشامیدنی

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر