کد خبر: ۶۸۳۰۴۰۵
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۳
سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اعلام کرد؛

سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور شعار امسال هفته منابع طبیعی و آبخیزداری را «ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻃﺒﻴﻌﻲ ﺑﺰرﮔﺘﺮﻳﻦ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ملی» تعیین کرده است.

منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی استبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری ۱۵ تا ۲۱ اسفند ماه هر سال هفته منابع طبیعی و آبخیزداری نامگذاری شده است و نخستین روز این هفته در تقویم تاریخ بنام روز «درختکاری» است که در این روز مردم با حضور در پارک‌ها و یا عرصه‌های منابع‌طبیعی با کاشت درخت به استقبال سال نو رفته و با انجام این کار نمادین در آستانه بهار، زندگی را به زمین باز می‌گردانند.

درختان به عنوان بزرگترین گونه گیاهان روی زمین بسیار حیاتی هستند، آن‌ها درست عکس تنفس ما عمل می‌کنند، دی اکسید کربن و گاز‌های مضر دیگر را جذب می‌کنند و اکسیژن پس می‌دهند تا بدین طریق اکسیژن خالص را برای نفس کشیدن در اختیار ما قرار دهند.

در مورد اهمیت درختان هرچه گفته شود کم است، اما همین بس که اثر گاز‌های گلخانه‌ای را کاهش می‌دهند، خاک را تثبیت می‌کنند و در نتیجه از فرسایش خاک و همچنین آلودگی آب جلوگیری می‌کنند. برای پرندگان و سایر حیوانات زیستگاه فراهم می‌کنند، در شهر‌ها دمای هوا را پایین می‌آورند و خنک می‌کنند، پرندگان را به شهر باز می‌گردانند و میزان قابل توجهی سایه ایجاد می‌کنند. آلودگی صوتی را کم کرده و موجب کاهش هزینه‌های انرژی مورد نیاز خانه‌ها می‌شوند.


بیشتر بخوانید: اقدامات آبخیزداری مایه خیر و برکت کشور است


در راستای ارج نهادن به هفته منابع طبیعی و روز درختکاری، رهبر معظم انقلاب خواستار اهتمام همگانی بیشتر در خصوص پاسداری از فضای سبز و ترویج امر درختکاری شدند و توصیه هرساله ایشان برای حفظ جنگل‌ها و مراتع حجت را برای صیانت از منابع طبیعی برهمگان تمام کرده است.

سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به تاسی از اندیشه‌های طبیعت دوستانه مقام معظم رهبری جهت فرهنگ سازی حفظ منابع طبیعی و ترویج درختکاری از اقشار مختلف مردم دعوت می‌نماید با پیوستن به روز ملی درختکاری، قدم بزرگی در جهت سرسبزی ایران  بردارند.

انتهای پیام/

اهمیت درختان در کاهش اثر گازهای گلخانه ای

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر